Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak on se jenom jmenoval...?

Česko

ordinace: zdravé tipy

Některé poruchy paměti sice patří až k vyššímu věku, ale to neznamená, že byste měli důchod trávit bez vzpomínek. Problémy s pamětí jsou řešitelné a mnoha z nich jde předcházet pravidelným tréninkem mozku.

Každý pátý senior ve věku 65 let trpí tzv. mírnou kognitivní poruchou, hůře si vybavuje jména nebo méně užívaná slova. Občasné zapomínání samo o sobě nemusí znamenat nic vážného, ale pokud se zhoršuje, je na čase navštívit lékaře. „Jakmile vás poruchy paměti znepokojují, zhoršuje se váš pracovní výkon nebo vás na ně upozorňují vaši blízcí, je na místě odborné vyšetření,“ upozorňuje MUDr. Vanda Franková, psychiatrička specializující se na poruchy paměti z Psychiatrické léčebny v Dobřanech. Může jít o první známky závažnějších onemocnění, například Alzheimerovy choroby.

Za zapomínání může i nezdravý životní styl U lékaře vás čekají testy objektivizující poruchu paměti a její závažnost. „Jde o soubor otázek týkající se orientace, zapamatování jednoduchých slov či vět a také hodnocení řeči,“ popisuje psychiatrička. Současně lékař vyšetří, zda poruchy paměti nemají tělesnou příčinu, například ve snížené funkci štítné žlázy, diabetu, zvýšeném cholesterolu, onemocnění plic nebo srdce. Za zapomínáním se může skrývat také deprese, dlouhotrvající stres a úzkosti.

Na rozvoji poruch paměti se podílí genetické faktory, ale nemalý vliv má i životní styl. „Vhodné je dodržovat zdravou životosprávu a vyhýbat se škodlivinám, jako je větší množství alkoholu, nikotin a také dlouhodobé užívání nevhodných léků na spaní nebo uklidnění,“ radí lékařka. Ideální je středomořská kuchyně s velkým podílem zeleniny, ryb a olivového oleje. Důležitý je také dostatek pravidelného spánku a pohybu, například v podobě pravidelné chůze, plavání nebo tance. Současně pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře mohou odhalit rizikové faktory, které by mohly vést k rozvoji a následnému zhoršení poruch paměti.

„Pozitivní efekt se připisuje také bohaté duševní aktivitě a učení se novým věcem. Příznivě působí i extrakt z ginkgo biloby,“ doporučuje Franková. Namáhat svoji paměť můžete při luštění křížovek, učení cizího jazyka nebo na speciálních kurzech tréninku paměti, které pořádají různé seniorské organice. Paměťové funkce si můžete nechat otestovat i v rámci projektu Dny paměti na kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Seznam míst najdete na www.alzheimer. cz.

O autorovi| LUDMILA HAMPLOVÁ, Autorka je spolupracovnice přílohy Relax LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!