Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Jak se krade po francouzsku

Česko

EKONOMICKÝ DIÁŘ Ta zpráva je na první pohled zajímavá, a proto také v sobotu skončila v Lidových novinách na stránce, která se jmenuje Zajímavosti. V pátek ji vydala ČTK, převzala ji ze servisu francouzské tiskové agentury AFP. „Ve střední Itálii slouží parmezán jako bankovní záruka,“ zní titulek zprávy, u níž ČTK přiznává zdroj, ale AFP ji vydává za vlastní zjištění. Problém je v tom, že už o dva dny dříve vydala mnohem obsáhlejší a zajímavější zprávu na stejné téma agentura Bloomberg. Už jen ten původní titulek: „Cheesy Collateral Keeps Italian Credit Flowing Amid Recession“. Kromě toho, že si autor titulku hraje s dvojím významem slova „cheesy“ (sýrový, ale i pochybný či podřadný), říká i něco víc než jen prosté oznámení, že se v italských bankách jako záruka za úvěry válí sýr. Mluví se v něm o paradoxu, že v době finanční krize lze získat od banky půjčku na něco tak zdánlivě absurdního, jako je obyčejný sýr.

AFP ve své zprávě cituje Williama Bizzarriho, který sklepy s uskladněným parmezánem vlastní a obhospodařuje. To je jediná přímá řeč v článku. Naproti tomu Bloomberg, jehož reportérky Alessandra Migliacciová a Flavia Rotondiová s Bizzarrim také hovořily, cituje ve svém textu další tři lidi, kteří o obchodování s parmezánem vyprávějí zajímavé detaily. Třeba sýrař Giuseppe Montanari vysvětluje, že za půjčky jištěné sýrem vykupuje od farmářů mléko. „Tento mechanismus je krev našeho podnikání,“ říká. „Je to skvělý způsob, jak financovat naše výdaje za rozumné úroky, a banka moc neriskuje, protože sýr prodá vždycky.“ Bizzarri zas v původním článku popisuje, jak se do skladu se sýrem v únoru dostali lupiči a ukradli 570 bochníků parmezánu. „Díky bohu se je podařilo chytit dřív, než stačili sýr nastrouhat,“ říká Bizzarri. I šéf sdružení producentů parmezánu Leo Bertozzi má co říct. „Parmezán sloužil jako platidlo už od středověku. To má dvě příčiny. Zaprvé má vysokou hodnotu, neboť každý bochník sýra obsahuje ekvivalent 550 litrů mléka. Zadruhé musí dlouho zrát, takže je nutné zajistit úvěrování na jeho další výrobu až do doby, než je možné ho prodat,“ vysvětluje Bertozzi. Podle Williama Bizzarriho banky zvažovaly, že budou dávat úvěry i na záruky ve formě olivového oleje a parmské šunky, ale tuto možnost zavrhly. Šunku i olej je totiž možné snadno vyměnit za levnější a méně kvalitní náhražky.

To vše ve zprávě, která se prostřednictvím ČTK dostala do českých novin a na internet, chybělo. Ukazuje to však také, že to Rupert Murdoch a jeho následovníci se zpoplatňováním zpravodajstvím na internetu nebudou mít jednoduché. Kradlo se, krade se a krást se bude dál.

O autorovi| Jaroslav Plesl, zástupce šéfredaktora e-mail:jaroslav.plesl@lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!