15. března 2010 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jak se seznámit s mužem? Aneb rady čínské studentky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Číňanka Čang Meng-čchien: Kdo se chce stát mým přítelem, ať přijde před můj dům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číňanka Čang Meng-čchien: Kdo se chce stát mým přítelem, ať přijde před můj dům. |

Rozhodla jsem se při pondělku a začátku týdne, že dnešní přehled světového tisku bude spíše odlehčenější. A co víc, bude to takové ženské okénko. Procházela jsem britské deníky, a dala jsem tak dohromady pár zpráv, které by nás – ženy a dívky – mohly zaujmout.

Téma rovnoprávnosti žen a mužů se poslední dobou probírá neustále. Aby měly ženy stejně peněz jako muži, aby nevykonávaly horší práci, aby prostě neměly pocit, že jsou jakkoli diskriminované. Se zajímavým příspěvkem do této diskuze přichází nyní Britové.

Bulvární deník The Daily Mail přináší zprávu o připravovaném zákoně týkajícím se právě rovnoprávnosti. Podle chystané legislativy by například mohli být potrestáni trenéři v posilovnách za to, že doporučí ženám nezvedat těžké činky. Proč? Jde totiž o "nezákonnou diskriminaci na základě pohlaví" - ženy jsou tak již předem považovány slabší než muži. Britská Komise pro rovnoprávnost a lidská práva k tomuto zákonu uvádí: Existuje všeobecně platný stereotyp, pokud jde o fyzičku žen a mužů. A sice, že muži jsou silnější než většina žen. Jestliže ale před posilování s činkami ve fitness klubech testují sílu žen a nikoli sílu mužů, jde o nezákonnou diskriminaci. Díky novému zákonu by tak mohly mít ženy pocit "nediskriminace", bude to mít ale i své nevýhody, jak The Daily Mail poznamenává. Legislativa totiž výslovně uvádí – žádné zvýhodňování mužů ani žen. Takže to bude znamenat i konec takzvaných ladies nights v hudebních klubech, kde si ženy mohly dát pití jen za poloviční cenu než muži. Původní článek si přečtěte zde.

Zajímavý způsob seznámení se s partnerem si podle listu The Guardian zvolila mladá Číňanka Čang Meng-čchien. V rámci takzvaného "Dívčího dne" na univerzitě v jihozápadní Číně, si každá ze studentek mohla něco přát a přání napsané na papírku vyvěsit na k tomu určenou zeď. Čang Meng-čchien na papírek napsala jediné – kdo se chce stát mým přítelem, ať přijde před mou kolej v tu a tu hodinu a zakřičí mé jméno. Myslela si, že dorazí jen pár odvážlivců. Jak ale byla překvapená, když před jejími okny ve stanovený den postávala asi tisícovka mladíků. Jak si z nich nakonec vybrala jen toho jednoho pravého však list už nenapsal. Nicméně stejně - co se inspirovat? Pravdou však je, že velký zájem se dal očekávat, na technologické univerzitě ve městě Čcheng-tu je totiž poměr mužů k ženám 25:1. Původní článek si přečtěte zde.

A jestliže takový způsob seznámení nevyjde, odpovědí na všechna dívčí trápení je nová japonská móda – takzvané terapeutické vyzvánění na mobilních telefonech. Jak napsal britský list The Times specifické tóny, zvuky a písně by měli dokázat pomoci majiteli mobilního telefonu například od pocitu nevolnosti či povečírkové kocoviny. Japonská společnost Japan Ringing Tone Laboratory nejdříve začínala s těmi jednoduššími skladbami – přišla s nabídkou vyzvánění, které měly zabránit únavě a usínání, ale i naopak spánek navodit. Pak ale přišly i těžší výzvy – například melodie, které by měly zlepšit kvalitu vaší pleti. A co na to mladé Japonky? Podle nich to určitě funguje. Původní článek si přečtěte zde.

Najdete na Lidovky.cz