Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak šetřit energie?

Juraj Krivošík (SEVEn)

UKONČENO

V současné finanční krizi je další zdražování energií nemilý zásah do rodinného rozpočtu. Přitom existuje několik jednoduchých opatření, jak energií šetřit, a tak částečně na zdražování vyzrát. Otázky jste pokládali 10. prosince od 12:00 řediteli SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie Juraji Krivošíkovi.

položených otázek: 34 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.12.2008 11:07) ispi
Propagujete např. LED "žárovky". Svítil jste tím. Víte jaký je jejich světelný tok. Jaké je jejich frekvenční spektrum. Jaká je jeich životnost jako celku včetně elektroniky?
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:31)
Dobrý den, zatím je "plošně" nepropagujeme. Jejich výhodou je dlouhá životnost (35-50 tisíc hodin, vs. tisíc hodin klasické žárovky) i možnost nastavení požadované barvy světla. Na druhou stranu je zatím jednak problém v jejich vysoké ceně (takže i návratnost investice pro běžnou domácnost je delší), a v tom, že svítí jako reflektor na určité místo a nehodí se prozatím pro běžné celkové osvětlení interiérů. V komerčních budovách, hotelích a pod, kde se svítí i 24 hodin denně je už ale jejich uplatnění již dnes velmi široké.
OTÁZKA (10.12.2008 11:31) Václav
doplňuji jen proč se ptal na faktickou možnost nakoupení energie jinde - to je přeci také jeden ze způsobů jak vyzrát na zdražování. Pokud cena poroste o deset procent každým rokem, začnou být ty nákupy přes hranice ze sousední rakouské eko-vesnice možná velmi zajímavé.
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:33)
Změna dodavatele je samožřejmě možná (ERU uvádí konkrétní návod), ale pouze v rámci dodavatelů licencovaných v ČR. Další možnost rovněž je využití obnovitelných zdrojů energie, ale to si vyžaduje určitou investici a "práci navíc" při hledání vhodného dodavatele.
OTÁZKA (10.12.2008 9:45) Jaroslav
Zateplený dům, okna 1.1 , topení, svícení, voda, vaření- to vše elektřina.Třetina platu na elektřinu. Mrzneme. A ČEZ pořád zdražuje. Co s tím? Střílet ?
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:36)
Kupovat úsporné spotřebiče a vhodným způsobem je obsluhovat. Případně měnit dodavatele. Perpetum moblie ale samozřejmě neexistuje, takže i úspory mají svůj limit, na úkor kvality služeb (teplo a pod.), případně ekonomické návratnosti investic. Bohužel, topení na elektrickou energii (topení má hlavní podíl na spotřebě energie) se prodažuje, což je vysvělování mnoha faktory (od globálního nedostatku paliv, přes ochranu životního prostředí po vyokou ztrátovost proměn energie na elektrické vytápění).
OTÁZKA (10.12.2008 12:33) Honza
Přeji pěkný den, proč se úsporný dům počítá podle spotřeby na m2, místo spotřeby na osobu? Přijde mi nesmyslné nazvat 200 m2 RD se spotřebou 50 KWh/m2 (celková spotřeba 1000 kWh) za úsporné řešení, bydlí-li tam rodina s jedním dítětem (průměrná spotřeba ~333 kWh/os), ve srovnání (například) 60 m2 RD se spotřebou 150 kWh/m2 (celková spotřeba dokonce nižší - 900 kWh), bydlí-li tam rodina se dvěmi dětmi (průměrná spotřeba ~225 kWh/os, tedy o třetinu níže)? Děkuji
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:39)
Dobrý den, jedná se pouze o normovou hodnotu. Velikost domu je možné projektovat a tudíž předpokládat, ale počet lidí bydlících v domě se může měnit. Upozorňujete na správný paradox, ale tady se jedná o účel srovnání staveb na společném principu. Další otázka potom samozřejmě je, jakým způsobem a na jakou teplotu se dům vytápní nebo chladí, jak často se větrá a pod., kde návyky jednotlivých uživatelů jsou různé. Takže v uvedených číslech se jedná o normou hodnotu pro srovnávání, reálná se vždy bude částečně lišit.
OTÁZKA (10.12.2008 12:13) VL
Není zákaz normálních žárovek, speciálně v našich zeměpisných šířkách nesmysl? Jde argumentovat tím, že přes 90 % příkonu se mění na teplo, ale v okamžiku použití předražených "úsporných žárovek" budu muset na podzim a v zimě dodat do vytápění cca 200 - 400 W na vytápění na místnost z jiných zdrojů. Takže výsledný bilance je záporná, a to nepočítám zvýšené energetické náklady na výrobu takových zařízení se kterými je třeba z hlediska ekologie také počítat.
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:43)
Již bylo částečně zodpovezeno, ale v principu teplo ze žárovky nepotřebujete vždy a tam, kde žárovky právě je (strop), v létě její teplo nepotřbuejte vůbec, ale proměna elektrické energie na teplo není z hlediska účinnosti proměn energie v palivu vhodná. Je ale pravda, že úsporné zářivky obsahují větší počet materiálů a kovů, takže po skončení jejich životnosti je důležité je vrátit do obchodu nebo sběrného místa k další recyklaci.
OTÁZKA (10.12.2008 10:12) Ferda Hulwath
Klasická žárovka má malou účinnost, tj. pouze 8% ze spotřebované energie se využije na výrobu světla, zbytek se převážně vyzáří do prostoru jako infračervené záření a přemění se na teplo. Ale je to vždy špatně? Zvláště teď v zimním období, kdy se v budovách tak jako tak musí topit? Jaký je rozdíl mezi tepelnou energií dodanou do budovy formou "odpadního" tepla z klasických žárovek a mezi teplem dodaným např. elektrickými přímotopy, spalováním plynu nebo uhlí, popřípadě dálkovým teplovodem? Všechno se musí přece platit. V létě, kdy se v budovách netopí, je to samozřejmě jiné, nicméně mám pocit, že skutečnost, že v zimě se odpadní teplo z klasických žárovek v budovách využije jako příspěvek k vytápění, obvykle v kalkulacích o rentabilitě jinak mnohem výrobně nákladnějších úsporných žárovek chybí.
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:48)
Již bylo zodpovězeno, ale v principu topení elektrickou energií je drahé a neefektivní, topení žárovkou nemá význam, protože je jinde (lustr), než chcete a jindy než chcete (i v noci, když spíte, nebo v létě, kdy naopak zvyšuje nároky na klimatizaci nebo snižuje tepelný komfort). Takže je lepší topit zařízením na to přímo určeným, tato "výhoda" klasických žárovek je zanedbatelná a nepraktická.
OTÁZKA (10.12.2008 12:47) Faethor
Komu prospěje úspora energie, když dle logiky trhu funguje, že čím méně odebereme v globálu, tím více si připlatíme, protože ČEZ, Veolia a jiní nechtějí přijít o svoje zisky? Nebylo by ekologičtější snížit cenu energie, aby lidé netopili uhlím a plasty, jak se stále více děje? Je logické, že lidé hledají, kde ušetřit a to zase nutí Čez zdražit, aby bylo na prémie. Začarovaný kruh..
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:55)
Dobrý den, v poslední době ale absolutní výše spotřeby energie rostla, byť ze zvyšovala účinnost jejího využití. Topení nekvalitními až vysloveně nevhodnými palivy je samozřejmě problém, ale není možné jej řešit politikou umělého snižování cen energie, k tomu slouží jednak informační aktivity a jednak dotační mechanismy, které mohou i domácnostem napomoct k přechodu na jiné palivo (SFŽP a připravovaný mechanismus MŽP plánující využít prostředky z emisního obchodování).
OTÁZKA (10.12.2008 12:54) c
"topení žárovkou nemá význam, protože je jinde (lustr), než chcete a jindy než chcete (i v noci, když spíte, nebo v létě...)" - Nemyslíte, že většina lidí si při spánku nesvítí a že se svítí hlavně v topném období a mnohem méně v létě?
ODPOVĚĎ (10.12.2008 12:57)
Dobrý den - ve spánku nesvítí, ale alespoň trochu určite topí. Chci jenom poukázat na to, že teplo ze žárovky není ideální k vytápění a nemá smysl proto žárovku "obhajovat" jako dobrý radiátor. Pokud potřebujeme světlo, tak jsou účinnější zdroje světla a pro teplo taky existují vhodnější varianty...
OTÁZKA (10.12.2008 12:52) c
1) Chystá se EU zakázat také tzv. bodovky? Nemyslím, že by byly lepší než normální žárovky. Pokud ano, existuje za ně nějaká náhrada? 2) Elektřinou topím, žárovkou svítím hlavně v zimě - z tohoto důvodu pro mne úsporné zářivky nemají přínos, není v takovém případě jejich zákaz nesmylsný? 3) Jak je přínosná výměna žárovek za úsporné v místech, kde se svítí pár minut denně (sklepy apod.)? 4) Nemyslíte, že bohužel většina úsporných zářivek skončí v komunálním odpadu?
ODPOVĚĎ (10.12.2008 13:05)
Dobrý den, děkuji za dotazy. 1) Přesnou odpověď ohledně zákazu bohužel neznám, protože existují další varianty budoucí legislativní podpory energetick úsporných světelných zdrojů. Náhrada ale určitě existuje: příklady: některé 35W halogenové reflektorky mohou nahradit 20W halogenové reflektorky se stejným světelným výkonem, případně existují již LED diody se stejnou paticí, pro některé případy jsou k disoizici i kompaktní zárivky, "schované" v reflektorku. 2) V létě vám ale se stejnou logikou žárovka topí, když to nechcete. Zvyšuje to nároky na klimatizaci nebo tepelnou pohodu. Již bylo zodpovězeno v jiných dotazech. 3) V principu doporučujeme využít úsporné zářivky tam, kde se svítí alespoň jednu hodinu denně. Pro sklepy, schodiště a pod. doporučujeme halogenovou žárovku se závitem E27 (nebo E14), která má úplně stejný tvar jako klasická žárovka, 2xdelší životnost, stejnou barvu světla, je stmívatelná a má neomezený počet cyklů zapnout/vypnout a okamžitý plný náběh). Má o 30% nižší spotřebu energie - takže není tak úsporná jako kompaktní zářivka, ale všude jinde se hodí. Doporučuji ji třeba i na schodiště bytových domů, kde se vejde do všech svíditel. 4) Nevím, jestli většina, ale určitě mnoho a je to určite škoda. Zářivky je možné vrátit v běžných elektroobchodech (a ne nevyhnutně tam, kde jste ji kupoval), takže odběrných míst je dost. Na stránkách společnosti Ekolamp je možné dozvědět se o výhodnosti jejich recyklace další zajímaví informace.
OTÁZKA (10.12.2008 12:59) Jaroslav
Nebylo by od ČZU slušné, kdyby lidem, které nalákal na přímotopy poskytl dotaci na tepelné čerpadlo? Peněz od nich vybírá dost, snad by mohl být alespoň trochu slušný ?
ODPOVĚĎ (10.12.2008 13:08)
Dobrý den, před časem měla přímou dotaci na čerpadlo třeba Pražská energetika, pro všechny zákazníky s čerpadlem je k dispozici speciální tarif, nabízející zvýhodněnou cenu energie (vztahující se i na jiné elektrospotřebiče). Informace o dotacích pro domácnosti na obnovitelné zdroje energie, včetně čerpadel, jsou na stránkách Státního fondu životního prostředí www.sfzp.cz
OTÁZKA (10.12.2008 12:51) JK
Jak se orientovat při výběru domácích elektrospotřebičů? Budou nové energetické štítky, když většina výrobků na trhu je již v třídě A?
ODPOVĚĎ (10.12.2008 13:12)
Dobrý den, je skutečně pravda, že se připravuje nová legislativa, která bude jednak zahrnovat do systému energetického štítkování další druhy výrobků a jednak přehodnotí zařazení výrobků do energetických tříd, takže v třídě A bude skutečně pouze to nejlepší na trhu. Energetický štítek, tím že má stejnou metodiku začlěnění výrobku do energetické třídy pro všechný výrobky dané kategorie je však stále velmi dobrým (a celospolečensky levným) nástrojem pro orientaci spotřebitelů na energeticky úsporné výrobky.