Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jak vyzrát na odposlechy? Pomáhá proti nim 'roztloukač ořechů'

Česko

  11:07
PRAHA - Politiků, podnikatelů a dalších lidí, kteří musejí čelit "špiclování" svého soukromí, přibývá. Zatímco před lety dokázali telefonické hovory odposlouchávat jen policisté, v současnosti se na cizí aparát umí napíchnout kdekdo.
Mobil (ilustrační foto)

Mobil (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stačí mu k tomu odpovídající technické vybavení a znalosti.
Mezi politiky, kteří tvrdí, že byli odposloucháváni, je i poslankyně Zdeňka Horníková (ODS). Podezření nahlásila už v únoru roku 2003 – tedy v době, kdy se narušení soukromí obávalo hned několik občanských demokratů.

Stejně jako její kolegové dostala upozornění na zprávu v hlasové schránce, která byla nahrávkou jejího vlastního hlasu. "Na veřejnost se tehdy dostaly informace, které mohly vzejít pouze z mých telefonátů. Vím, že jsem odposlouchávána byla a necítím se bezpečně ani teď," řekla LN Horníková. Pro jistotu si od odborníků nechala prohlédnout i kancelář. Štěnice ani jiné odposlouchávací zařízení tu nikdo nenašel.

Čtěte také

Od té doby je Horníková na své soukromí opatrnější. "Na doporučení jsem si nechala starou značku telefonu. Nic zásadního sice neumí a slouží tak trochu jako roztloukač ořechů, ale je bezpečný. Tedy je to tak starý telefon, že nedokáže reagovat na signály moderní techniky a být odposloucháván. I tak se ale přiznám, že když jdu na jednání, které je pouze věcné a týká se třetích osob, mobil si vypínám," uvedla poslankyně.

V rámci té samé aféry s podezřením na odposlech vystoupil i bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý. Ani jemu se obavy ze špiclování nepodařilo prokázat.

"Byl jsem překvapený, když mi do telefonu přišla nahrávka mého vlastního hlasu. Ovšem když jsem vše doložil a tvrdil, že to není normální, národ se mi smál, že neumím telefonovat," vzpomínal Tlustý. A dodává: "O to kurióznější pak bylo, když odposlechy mých hovorů vyšly knižně."

Čtěte také

V souvislosti s únikem takzvané Kubiceho zprávy sledovala tehdejší Inspekce ministra vnitra poslance Jana Vidíma (ODS), "Nikomu bych to nepřál. Odposlouchávali moji ženu, děti," řekl Vidím. Monitorování soukromí se podle něj prakticky bránit nedá. "Proti legálním odposlechům člověk ani nic mít nemůže. Tedy pokud jsou splněny zákonné podmínky. A proti těm nelegálním... nesmí se říkat do telefonu nic, co by nemělo slyšet třetí ucho. Ale je to dost paranoidní představa," dodal Vidím.

Podle některých politiků udělá odposlechům přítrž jedině změna legislativy. "Je nutný nový zákon o soukromých bezpečnostních službách, který by je jednoznačně reguloval. Teď mohu klidného spánku dosáhnout maximálně tím, že budu říkat jen takové věci, které může slyšet kdokoliv," doplnil k tomu poslanec Jeroným Tejc (ČSSD).

Jančura: Asi sledovaný jsem

Strach z nedobrovolného odtajnění svého soukromí nemají zdaleka jen politici. Telefony a kanceláře si běžně nechávají kontrolovat například i podnikatelé.

"Myslím si, že sledovaný jsem. A to v souvislosti s tím, že jsem před naším nástupem na železnici kritizoval hejtmany ze sociální demokracie. Protože se jedná o zájmy České republiky, je to prý důvod k odposlechům. Ovšem jistě nic nevím a ani se proti nim nijak nebráním," uvedl například majitel společnosti Student Agency Radim Jančura.

Některé státní instituce mají vlastní ochranu proti odposlouchávání. Třeba Česká národní banka. Horší je to se soudy. "Žádné rušičky nemáme. Je to věc každého soudce, který má svůj telefon," dodal Miloslav Boudník z příbramského okresního soudu.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!