2. prosince 2008 15:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak vyzrát na poplatky? Rath vám poradí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 278Diskuse
David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) rozeslal svým kolegům z ostatních krajů návod, jak vyzrát na placení regulačních poplatků v krajských nemocnicích. Nejlepším řešením je podle něj způsob, kdy se pacient o nic nestará a poplatky za něj uhradí kraj formou daru. Podle dvou odborných posudků, které si Rath nechal vypracovat, je tato cesta právně v pořádku.

"Obě stanoviska říkají, že když se bude postupovat tímto způsobem, kterým chceme postupovat, tak nás pojišťovny sankcionovat nemohou, protože je to v souladu s platným zákonem," řekl Rath novinářům.

Rušení poplatků v krajských nemocnicích bylo předvolebním slibem ČSSD, hejtmanství ho chtějí splnit od 1. ledna. Zdravotnická zařízení však poplatky vybírat ze zákona musejí. Když pojišťovna zjistí, že to soustavně nedělají, má právo uplatnit pokutu až ve výši 50.000 korun, a to i opakovaně.

Podle autora jednoho z posudků Jana Macha ale může zastupitelstvo přijmout usnesení, že kraj poskytne svým občanům dar spočívající v úhradě regulačních poplatků. "Příslušná zdravotnická zařízení pak mohou být požádána, aby vybírala regulační poplatky v zákonem stanovené výši přímo od dárce - kraje způsobem, který bude vzájemně dohodnut," stojí v právním posouzení.

Propadávací automaty
Pacient tak podle Ratha nebude muset poplatky hradit a následně žádat proplacení od kraje. Hejtman v nadsázce uvedl, že uvažoval i tom, že by mince nemocničními automaty jen propadávaly. Lidé by si je tak s potvrzením o zaplacení brali zpět.


Kritici rušení poplatků namítají, že tím budou krajské nemocnice
zvýhodňovány na úkor městských a soukromých. Například starosta Slaného Ivo Rubík (ODS) má obavy o další osud slánské nemocnice, která je příspěvkovou organizací města a dosud hospodařila vyrovnaně, nebo se ziskem. "Mohlo by to znamenat významnější odliv pacientů, kteří si půjdou nechat udělat nějaký zákrok na Kladno, a tím nám mohou rozkolísat ekonomiku," podotkl.

Opatření se nelíbí ani lékárníkům, kteří mají své provozovny v okolí
krajských nemocnic. Pacienti totiž raději zamíří do lékáren v nemocničních areálech, kde ušetří za poplatky.

Nespokojení lékárníci ať podají stížnost na Evropské komisi
O nedovolenou veřejnou podporu však podle Ratha nejde. Definitivní
stanovisko v této věci však nemůže dát antimonopolní úřad, ale Evropská komise, uvedl. "Pokud by někdo z lékárníků měl pocit, že je nějakým způsobem ukrácen, tak samozřejmě má možnost podat stížnost k Evropské komisi. My bychom si počkali na rozhodnutí," dodal hejtman.

V jednom z právních posudků je uvedeno, že o nedovolenou veřejnou podporu nemusí jít, a to vzhledem k předpokládanému nenarušení obchodu mezi členskými státy EU. Dokument, který Rath poskytl novinářům, nicméně upozorňuje, že v případě zdravotnických zařízení vlastněných zahraničními právnickými či fyzickými osobami by mohly být využity bilaterální smlouvy o
ochraně investic.

Lidovky.cz, ČTK
  • 278Diskuse
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!