Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jak vzkřísit utopeného? CIA zveřejnila instrukce, podle nichž mučila vězně

Svět

  14:43aktualizováno  15:02
WASHINGTON - Rektální tuba poslouží k nucené výživě lépe než nitrožilní metoda. Ruce lze svázat nad hlavou bez větších obav i na dvě hodiny. Pozor na waterboarding, jeho účinky se kumulují! Americká CIA po soudním nátlaku zveřejnila dosud utajované lékařské instrukce, jimiž se po 11. září řídila při trýznivých výsleších vězňů. Dokument byl označen za „manuál k podněcování mučení“ a „urážku lékařské profese“.

Waterboarding. foto: Archiv

Abú Zubajdá měl být vysoce postaveným členem al-Káidy, jenže v rukách CIA popřel, že by s teroristickou sítí měl co společného. Proto jej operativci americké rozvědky v roce 2002 zavřeli do rakvi podobné truhly, sotva větší než jeho tělo, kde strávil celkem 266 hodin čili jedenáct dní. V ještě menší bedně o rozměrech 0,5 x 0,8 x 0,8 metru se tísnil 29 hodin. To vše během dvacetidenního maratonu trýznivých výslechů v tajném věznicím zařízení CIA (takzvané „black-sites“ - pozn. red.).

‚Vodu, vodu, vodu‘

Když ho pak CIA převezla do vojenské věznice v Guantánamu a v březnu 2007 předstoupil před důstojnickou komisi, lámanou angličtinou popsal, co vše se s ním tehdy dělo. Vylíčil, jak se mu třáslo tělo poté, co hodiny stál nahý a spoutaný v chladné místnosti a nebyl schopen přenést váhu na zraněnou nohu. Vzpomínal, jak poníženě se cítil, když si „jako zvíře“ musel ulevovat do kyblíku před jinými lidmi. A jak z člověka, který se nemohl přiznat, neboť neměl k čemu, vynucovali doznání nechvalně proslulým waterboardingem.

„Celého mě svázali, dokonce i moji hlavu, nemohl jsem nic dělat. A do úst mi dali látku a dali vodu, vodu, vodu.“ V „poslední chvíli, než jsem zemřel“ vyšetřovatelé prkno rychle postavili a téměř utopeného vyslýchaného opět přiměli dýchat. To v rámci jednoho měsíce zopakovali celkem 83krát.

Abú Zubajdovo svědectví je obsaženo v přepisech vojenských výslechů někdejších vězňů CIA. Dosud utajované dokumenty byly nyní zveřejněny díky zákonu o svobodném přístupu k informacím a soudní kauze, za níž stojí organizace American Civil Liberties Union. Ta materiály, jež na světlo světa vynášejí řadu nových detailů o dnes již odhaleném programu CIA, následně poskytla listu The New York Times; o věci však obsáhle informují i další zahraniční média.

Lékařská podpora mučení

Jedná se především o další svědectví toho, jakou roli v týrání podezřelých hráli zástupci lékařské profese. Po skandálu spjatém s Americkou psychologickou asociací, jejíž respektovaní psychologové byli obviněni z přímého podílu na drakonických výsleších vězňů zadržených v rámci války proti teroru, se nyní veřejnost seznamuje s instrukcemi „lékařské a psychologické podpory“ mučení.

Dokument je datován rokem 2004 a pochází z dílny lékařské sekce CIA, Office of Medical Staff (OMS). Obsahuje specifické a podrobné pokyny, jimiž se mají výslechové místnosti řídit; metodologii spánkové deprivace, omezování vězňů na jídle či naopak jejich nucené výživy, a rovněž parametry „věznících beden“, nazývaných také „awkward boxes“ (nepříjemné krabice).

Jak známo, tuto výslechovou techniku CIA navrhli smluvní psychologové James Mitchell a Bruce Jessen. OMS ji pak dále rozpracovala: některé bedny měly být jen „malé krychle umožňující sed se zkříženýma nohama“, kam měli být vězni zavíráni až na dvě hodiny; do větších boxů měli být umístěni na „osm hodin po sobě, až na 18 hodin denně,“ cituje z dokumentu The Guardian.

A to přesto, že věznící bedny nepřinášely kýžené výsledky. „Neukázaly se příliš účinné, neboť se mohou stát bezpečným útočištěm, které nabídne oddech od výslechu,“ konstatovala OMS.

Stresové pozice a rektální tuba

Uvedla také, že vězni bez „zdravotních kontraindikací“ mohou být svázáni v nepohodlné pozici a drženi v ní po „delší dobu (až na 48 hodin) ve stoje... pokud ruce nejsou výše než hlava a váha spočívá na dolních končetinách“, hrozí však „následný otok“. Na kratší dobu je pak možné vyvolat „stresovější pozice“ tím, že se svázané ruce pozvednou nad hlavu, a to „na přibližně dvě hodiny bez větších obav“.

Týrání vězňů v americké věznici Abú Ghrajb v Iráku.

OMS také doporučovala „minimální příjem 1500 kalorií/den, uznávajíc, že příjem 1000 kalorií/den je bezpečný a udržitelný po týdny“. V případě nucené výživy měla být spíše než nitrožilní aplikace použita rektální tuba, neboť „je méně invazivní než lékařský zákrok“. Němec Chalíd Masrí, jehož CIA omylem věznila v roce 2004, zhubl za pět měsíců internace asi 25 kilogramů, uvádí další ze zveřejněných dokumentů.

Týrali je v lesích. Polsko odškodnilo oběť mučení v tajné věznici CIA

Waterboarding pokládala OMS za „vůbec nejtraumatičtější z pokročilých výslechových technik“ a varovala, že vězně může zabít. Ke kříšení topených doporučovala okamžitou první pomoc a v případě jejího selhání pak „agresivní lékařský zákrok“. „Kumulativní účinky“ waterboardingu jsou vážným rizikem a už „3-5 dní agresivního programu“ může být důvodem k obavám, varovala před dvanácti lety operativce CIA.

Waterboarding.
Waterboarding.

Návrat k beztrestnému mučení?

Zastánci takzvaných „pokročilých výslechových technik“ program obhajují s tím, že informace z něj vzešlé zachránily lidské životy. Jak však už v roce 2014 konstatovala zpráva amerického senátu, obhájci programu hodnotu těchto informací přeceňovali, a naopak podcenili brutalitu programu.

Ten CIA zahájila svůj program tajných věznic (takzvaných „black-sites“) v roce 2002. O čtyři roky později od něj začala upouštět kvůli usnesení Nejvyššího soudu, jenž upozornil na fragrantní rozpor s ženevskými konvencemi, což vyšetřovatele CIA vystavilo riziku stíhání za válečné zločiny.

Jediným odsouzeným v případu mučení CIA je muž, který na krutosti upozornil

Potrestáni však nejsou ani po deseti letech a republikánský favorit na post prezidenta Donald Trump se již nechal slyšet, že zvažuje resurekci těchto kontroverzních technik, což American Civil Liberties Union považuje za velké nebezpečí. „V době, kdy někteří politici navrhují obnovení programu mučení, je pro americkou veřejnost klíčové mít přístup k těmto svědectvím z první ruky - (neznat) jen výklad těch, kteří mučení povolili,“ řekl New York Times právník organizace.

Vincent Iacopino, lékařský ředitel Lékařů pro lidská práva, odsoudil instrukce z pera OMS jako „urážku lékařské profese“, jejíž vykonavatelé „by se měli hanbit, že takový dokument obhajují.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!