Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jak zvrátit špatná čísla? Zaplatíme, když odejdete, nabízí město nezaměstnaným

Svět

  6:00
Italské město Elmas přišlo s originálním receptem, jak snížit alarmující míru nezaměstnanosti. Lidem bez práce chce zaplatit za to, aby obec opustili a našli si práci v jiných zemích Evropy. „Je to důstojné řešení pro ty, kterým už nezbyla žádná jiná možnost,“ míní starosta Valter Pisceda.

Nezaměstnanost (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Deprimující rozesílání životopisu, hodiny ve frontách na úřadu práce a narůstající zoufalství. Nezaměstnanost přidělává vrásky jak milionům Evropanů, kteří marně hledají profesní uplatnění, tak ekonomikám mnoha evropských zemí.

Své o tom ví také italská Sardinie, kde se letos celková míra nezaměstnanosti vyšplhala na 17,7 procent. Toto vysoké číslo je navíc ještě poměrně milosrdné, srovnáme-li jej se situací mladých lidí: podle národního statistického úřadu Istat nemá práci každý druhý člověk mladší 25 let.

Radnice sardinského městečka Elmas hodlá nepříznivá čísla snižovat po svém. Veřejnosti představila plán, podle kterého chce nezaměstnaným nabídnout peníze za to, když Sardinii opustí a najdou si práci jinde v Evropě.

Město Elmas leží na jihu italského ostrova Sardinie.

Město Elmas leží na jihu italského ostrova Sardinie.

„Jsou za tím zkušenosti i selský rozum,“ hájí kampaň Adessi Parto (Nyní odcházím) její iniciátor, starosta Elmasu Valter Pisceda. „Za uplynulý rok a půl, hlavně v posledních měsících, mě žádalo o radu mnoho zoufalých mladých lidí. Někteří si hledají práci tady a prosí o pomocnou ruku. Jiní vyzkoušeli všechno, co se dalo, a jsou tak zničení, že už tu nechtějí zůstat a čekat. Rádi by získali (pracovní) zkušenosti v cizině,“ vysvětlil Pisceda, člen vládnoucí Demokratické strany, listu The Guardian.

Kurzy angličtiny a levné letenky

Piscedova radnice vyhradila na pomoc nezaměstnaným zatím 12 000 euro (330 000 korun). S jejich pomocí chce potřebným zajistit základní kurz anglického jazyka a pořídit jim levné letenky do dalších měst Evropy, kde mohou zkusit své štěstí. Do programu se může přihlásit každý obyvatel Elmasu starší 18 a mladší 50 let, který prokáže, že nemá práci a v obci žije minimálně tři roky. Zájem je podle Pisceda velký: za krátkou dobu, jež od vyhlášení kampaně uplynula, se radnici devítitisícového městečka sešlo už 120 přihlášek.

PSALI JSME:

Reakce místních na nové opatření jsou nicméně rozporuplné. Část z nich si rozhodnutí politiků pochvaluje. „Práce je tu hrozně málo. Vycestovat za hranice a nabrat tam zkušenosti může být velmi přínosné,“ soudí Alessandro Macis. „Syn mého kamaráda je teď v Londýně a nedaří se mu tam špatně. Začínal jako číšník, vypracoval se na kuchaře a učí se anglicky,“ líčí.

‚Poraženecký přístup‘

Jiní jsou skeptičtí a upozorňují, že spíše než čímkoli jiným jsou snahy radnice rezignací tváří v tvář obtížně řešitelné situaci. „Úřady vztyčily bílou vlajku,“ napsal na Twitteru Carlo Mazzaggio. „Poraženecký přístup,“ přitakává další uživatel sociální sítě Marco Patavino. „Slyšel jsem o tom, ale zdá se mi to divné. Když máte peníze na to, abyste lidi posílali pryč, proč je nepoužijete spíš k tomu, abyste je tu udrželi?“ diví se elmaský barman Consuelo Melis.

Starosta Piscedo si však stojí za svým. „Každý den se potýkám s problémy občanů, musím se je přece pokusit vyřešit. Kdyby ti lidé měli na výběr, neprosili by o pomoc. Můžu (jako starosta) vytvořit jen dočasná pracovní místa. Můžu nechat uklidit náměstí. Můžu ho nechat uklidit znovu. Můžu nechat zamést ulice. Ale to jsou všechno dočasné věci, které zajistí trochu peněz na pouhých pár měsíců. Chci udělat víc,“ řekl Guardianu.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...