Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

‚Jako by padala nebesa‘. Svědek se ptá, proč musely USA použít Matku všech bomb

Svět

  21:10
KÁBUL - Mohammad Shahzadah žije 1,5 kilometru od místa ve východním Afghánistánu, kam ve čtvrtek dopadla americká nejsilnější nejaderná bomba GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb (MOAB), přezdívaná Matka všech bomb. Přesto výbuch velmi silně pocítil i on. „Země se pode mnou houpala jako bych stál na lodi,“ řekl serveru The Guardian.

Obrovskou bombu s přezdívkou „Matka všech bomb“ vypustili Američané z letadla MC-130. foto: Reuters

„Nejdřív jsem si myslel, že bombardují můj vlastní dům,“ dál řekl Shahzadah Guardianu. „Minulý rok dron zasáhl dům hned vedle mého, ale tentokrát jsem měl pocit, jako by padala nebesa. Děti a ženy měly veliký strach,“ dodal.

Americká armáda bombu, někdy přezdívanou jako „matka všech bomb“, shodila na tunelový komplex v oblasti Achin v provincii Nangarhar. Ten podle jejích informací sloužil jako úkryt bojovníků Islámského státu (IS). Zásah zabil pravděpodobně nejméně 90 islamistů.

„Na chvíli jsem ohluchl. Okna a dveře mám zničené. Zdi popraskaly,“ popsal Shahzadah následky výbuchu.

‚Matka všech bomb‘ stála miliony. USA uvažovaly o nasazení proti Saddámovi

Naweed Shinwari, starosta Achinu, se diví, proč musely Spojené státy MOAB použít: „IS je bezpochyby brutální a na našich lidech se dopustil zvěrstev, ale nechápu, proč (Američané - pozn. red.) shodili tu bombu. Naši lidé byli vyděšení. Moji příbuzní si mysleli, že přichází konec světa. Jsou tu každý den stíhačky, každý den helikoptéry a každý den drony.“

Podle oficiálních zpráv při výbuchu nezemřeli žádní civilisté, podle afghánského ministra Esmatullaha Shinwaria, který se odkazuje na informace tamějších obyvatel, si prý ale exploze vyžádala životy místního učitele a jeho syna.

GBU-43/B Massive Ordnance Air Blast bomb.
MC-130 - speciální verze nákladního Herculesu.

Zásahu Američanů se podivili podle Guardianu i experti, podle nichž IS v oblasti ztrácel půdu pod nohama a pro „tak dramatickou“ metodu nebyl důvod. Vhodnější by prý bylo použít ji například v Iráku.

Šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu generál John Nicholson v pátek prohlásil, že se jednalo o „správné a čistě taktické rozhodnutí“.

„Pro (afghánskou) vládu je větším nebezpečím Taliban, ale USA jsou upnuté na tuto malou odnož (IS), protože narozdíl od Talibanu IS chce destabilizovat region,“ řekl Guardianu západní diplomat. Podle Talibanu bylo použití MOABu „teroristickým činem“.

Autor: