Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jako rána palicí do hlavy

Česko

POLEMIKA

Čtu: „Jaroslav Šturma, dlouholetý předseda Českomoravské psychologické společnosti, hájí terapii ,pevným objetím‘. Při tomto držení, trvajícím i několik hodin, již několik dětí zemřelo.“ Tato slova mi padla do očí ještě před četbou celého článku známého představitele naší „kritické psychologie“ Zbyňka Vybírala. Přemýšlím, jak je možné, že jsem ještě na svobodě.

„Holding therapy“, o které se v textu mluví a s níž autor spojuje ona údajná dětská úmrtí, je něco zcela jiného než terapie pevným objetím podle Jiřiny Prekopové, jež je v Německu chráněna patentem proti neoprávněné kritice a zneužití (srovnejte www.prekopova-pevneobjeti. cz). Ostatně kdyby autor, než spustí ostří své břitké kritiky, více četl, mohl by se např. z knihy Jiřiny Prekopové Pevné objetí – cesta k vnitřní svobodě dovědět, že smyslem a cílem této formy psychoterapie je podpora vztahu bezpodmínečné lásky mezi osobami, které k sobě podle přirozeného řádu náleží (rodič a dítě, manželé, osvojitel a osvojené dítě…).

Objetí, je-li se souhlasem zúčastněných užito, napomáhá emoční konfrontaci, jež umožní vzájemně si (slovně i neslovně) sdělit citové zážitky s druhým spojené, vyjádřit případnou bolest a lítost, kterou mi druhý ve vztahu působí, dospět k uvědomění toho dobrého, co si vzájemně můžeme dát, budovat, posilovat a v případě potřeby léčit vzájemný pozitivní citový vztah. Povrchní a neseriózní Koncept podpory empatie cestou řízené emoční konfrontace však na objetí není vázán – může se stát součástí životního stylu, který nabízíme jako důležitou složku pozitivního rodičovství a obnovy lásky v rodinách v seminářích organizovaných Nadačním fondem Jiřiny Prekopové a nadací Naše dítě. Z dvanácti do češtiny přeložených knih Jiřiny Prekopové prokazuje autor znalost jen jediné, a to toliko v podobě jejího názvu (Malý tyran), k němuž si vytvořil, neznaje obsah, vlastní nesprávnou interpretační asociaci (podle níž jsou děti vinny tím, že rodiče nezvládají jejich výchovu). Takovýto poznatkový aparát se mi jeví být k tak zdrcující a odsuzující kritice zcela nepostačující, jde o povrchní, neseriózní a destruktivní kritiku.

Terapii pevným objetím k nám pomáhal uvést profesor Zdeněk Matějček, jejím sympatizantem je vedle řady dalších osobností například profesor Vladimír Smékal. Výrok o smrti dětí tu působí v této souvislosti jako rána palicí do hlavy… Černobílé soudy Varuje-li autor v podtitulku svého článku před černobílými soudy, pak jeho text je po výtce ukázkou takovéhoto přístupu. Pokud jde o jeho kritiku Českomoravské psychologické společnosti, která je u nás nejpočetnější organizací hájící neoddělitelně zájmy psychologů i jejich klientů, je třeba říci, že odborná i lidská úroveň našich psychologů a jejich činnosti je trvalým a hlavním zájmem jejích aktivit.

Etická komise ČMPS se zabývala a zabývá mnoha konkrétními problémy a otázkami, o nichž autor nepochybně nemá tušení. Na rozdíl od něho, který je se svými soudy rychle hotov, jsou členové rady ČMPS ve svých výrocích zdrženlivější a skromnější.

O autorovi| Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti

Autor: