17. dubna 2010 12:23, aktualizováno 18. 4 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jako v zemi Mordor. Je tu tma jak v noci, říkají farmáři, kteří žijí u sopky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Temné nebe nad farmou Drangshlid v blízkosti sopky Eyjafjöll | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Temné nebe nad farmou Drangshlid v blízkosti sopky Eyjafjöll | foto: Reuters

REYKJAVÍK Ta scenérie zhmotňuje představy o literární zemi Mordor, zemi zla. Tmavé nebe i ve dne, blesky a láva na obzoru. A na vše - lidi, domy, pole i zvířata - se snáší sopečný popel. Farmáři na Islandu se potýkají se sopkou.

Problémy uvízlých pasažérů leteckých linek bych chtěla mít, říká Annika Rosénová, která na Islandu žije na samotě v těsném sousedství ledovcového vulkánu. Největší strach má z nejistoty, kolik sopečného popílku se snese na okolní pastviny. Její situaci přibližuje agentura DPA.

"Jsme odříznuti a nemůžeme autem vůbec nikam. Na západ je 400 metrů cesty rozervaných kvůli povodni. A na východě je kvůli hustému sopečnému popílku tma jak v noci," postěžovala si rodilá Švédka žijící u okraje ledovce Eyjafjalla.

Už jednou musela tento týden se svým mužem a šestnáctiletou dcerou odlehlý statek ve vší rychlosti opustit, a to ve dvě v noci. Úřady varovaly před záplavami.

Blesk udeřil do sopky Eyjafjöll

"Strach máme hlavně z lávového popela," vysvětluje však Rosénová. Přitom nejde ani tak o samotný život, ale o existenční základnu. "Když si popel sedne na louky, musí koně okamžitě pryč, protože fluor v popílku je pro ně nebezpečný," říká. Pokud by spadlo větší množství popela, nemohli by sedláci sklidit seno nezbytné pro zimní krmení.

Kusy roztátého ledovce u islandské sopky Eyjafjöll

Když se v roce 1947 probudila Hekla, největší islandská sopka, ležela v okolí půlmetrová vrstva popela. "Něco takového by pro nás bylo opravdu zlé," ví Rosénová. Krátce po 2. světové válce ještě byli spásnými anděly američtí vojáci s lopatovými bagry. "Ale vojáci z Islandu odešli," povzdechla si statkářka, která u ledovce Eyjafjalla žije 18 let.

"V noci spíme dobře, protože se spoléháme na bdělost úřadů," vypráví dále.

Farmáři poblíž sopky Eyjafjöll zahánějí dobytek

Místo přístrojů bílý talíř

Zatímco odpovědná místa na Islandu zkoumají pohyby pod zemí i nad ní s pomocí hypermoderního vybavení, spoléhá se rodina na měřící metodu osvědčenou staletími. Bílý talíř před domem spolehlivě informuje, zda a kolik je ve vzduchu popílku a zda je třeba něco podniknout. Až dosud zůstal bílý.

Dcera sice už nechodí do školy vzdálené 30 kilometrů, ale práce jinak pokračuje v zaběhaných kolejích. Nejhorší je podle matky neprostá nejistota v tom, kde přesně a na jak dlouho ledovcový vulkán zahrozí. "Kdyby opravdu propukl tady na jižním konci ledovce, jak jsme se obávali při evakuaci, strhla by náš statek voda a bahno," tvrdí žena.

Erupce vzbudila u seizmologů vzrušení

Ani experti v 125 kilometrů vzdáleném Reykjavíku nemohou dát Rosénové a zhruba 800 dalším místním obyvatelům odpovědi na nejnaléhavější otázky.

"Může to skončit zcela náhle nebo trvat dva roky, jako při poslední erupci u ledovce Eyjafjalla v roce 1821. Nikdo to neví," připouští německý geofyzik Martin Hensch z vulkanologického institutu na Islandské univerzitě.

Erupce sopky Eyjafjöll

Vědec se před rokem přestěhoval z Hamburku do Reykjavíku, protože na Islandu je 30 aktivních sopek. "Pro mou práci je to teď samozřejmě obrovsky napínavé. Proto jsem sem přišel," libuje si Hensch. Teď má hlavní sezonu.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!