8. února 2010 21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Jaksonův lékař Conrad Murray byl obviněn z neúmyslného zabití

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Conrad Murray, Jacksonův osobní lékař | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Conrad Murray, Jacksonův osobní lékař | foto: ČTK

LOS ANGELES Státní žalobce v Los Angeles obvinil Conrada Murrayho, lékaře slavného popového zpěváka Michaela Jacksona, z neúmyslného zabití jeho klienta. Obviněnému hrozí čtyři roky vězení.

Jackson zemřel loni v červnu a jeho smrt podle výsledků vyšetřování způsobilo smrtelné množství léku propofol, který mu Murray podal. Přípravek naordinoval zpěvákovi spolu s dalšími dvěma sedativy, aby mu pomohl překonat nespavost. Dávka ale byla příliš silná a zpěvákovo srdce se zastavilo.

Podle prohlášení obhájce Eda Chernoffa se Murray necítí vinen.

"Složíme kauci, odmítneme vinu a budeme se bít jako lvi," reagoval na obvinění Chernoff. Podle obžaloby Murray jednal "bez náležité obezřetnosti, protizákonně, ale bez zločinného úmyslu".

Krátce po oznámení státního žalobce o obvinění Murrayho se k soudní budově dostavili členové Jacksonovy rodiny, jeho sourozenci LaToya, Jermaine, Tito, Jackie a Randy, otec Joe a matka Katherine. Před davem novinářů se nakonec objevil sám Murray, který v doprovodu šerifů zamířil do soudní budovy, aby obvinění převzal. Cestou se z davu Jacksonových příznivců ozývaly výkřiky "vrahu!".

Po příchodu do soudní síně Murray vyslechl obvinění a reagoval prohlášením, že se necítí vinen.

Murray, který má kardiologickou praxi v texaském Houstonu, prý Jacksonovi dával přípravky s propofolem jako léky proti nespavosti opakovaně od loňského května, kdy začal pro zpěváka pracovat jako osobní lékař. Murray od počátku tvrdí, že Jacksonovi nepodal nic, co by ho mohlo ohrozit na životě.

Murray týden váhal, než se rozhodl vydat se spravedlnosti, a prostřednictvím svých advokátů jednal o podmínkách. Chtěl se vyhnout potupnému představení před davy novinářů, kdy by byl eskortován s želízky na rukou.

Houstonský lékař získal lék legálně a ani jeho podání není trestné.

Vyšetřovatelé museli vyslechnout deset medicínských expertů, aby zjistili hranici, za níž už nakládání s propofolem ohrožuje život, a tudíž je trestné.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz