Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Janeček utopil 75 milionů, ale nevymáhá je. ‚Nechci si kvůli prachům zničit jméno‘

Česko

  7:00
PRAHA - Policie rozplétá komplikovaný miliardový spor mezi petrochemickou firmou Oleo Chemical a slavným výrobcem koupelen Ravak. Jistou roli v kauze sehrál i protikorupční bojovník Karel Janeček, který jednomu z účastníků sporu poslal na účet 75 milionů.

Finančník Karel Janeček foto: MAFRA - František Vlček

LN Jak jste se vlastně dostal k jednomu ze spolumajitelů firmy OleoChemical Kamilu Jirounkovi, kterému jste měl půjčit několik desítek milionů korun?
Pana Jirounka jsem viděl párkrát v životě. Situace byla taková, že jemu jsem žádnou půjčku neposkytl. Peníze jsem půjčil svému kamarádovi, který je následně předal panu Jirounkovi.Mělo to jít na koupi letadla. Kamarád mi tehdy jen sdělil, abych zhruba 75 milionů korun poslal na Jirounkův účet. Byla to chyba.

LN Podle našich informací jste se seznámili při seskocích z letadla, které máte rád? 
Já s ním z letadla nikdy neskákal, ale je pravda, že jsem slyšel, že také rád skáče.

LN Ta chyba vás tedy stála 75 milionů, které vám zatím nikdo nevrátil?
No, je to hodně.

PSALI JSME:

LN Spolumajitel Ravaku Jiří Kreysa vás kritizuje za to, že jste se nepřipojil k insolvenčnímu řízení s Oleo Chemical. Proč, když vám pan Jirounek dlužil peníze, jste se k této iniciativě nepřidal?
Mně peníze dluží ten kamarád. Věřím, že časem se to vyřeší. Vážně jsem uvažoval, že se k insolvenci připojím. Jenže jsem se bál, že podpořím insolvenční návrh proti někomu, kdo by potenciálně mohl být v právu. Nechtěl jsem kvůli prachům riskovat, že si zničím své jméno a že se dostanu na špatnou stranu.

Přesah kauzy Oleo Chemical

  • LN popsaly miliardový spor mezi petrochemickou firmou Oleo Chemical a tradičním výrobcem koupelen Ravak. Představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Urbánek s Jirounkem trvají na tom, že Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy. Případ vyšetřuje policie.
  • Firma Oleo Chemical figuruje v případu pražského dopravního podniku v zakázce na dodávky bionafty, na kterou koncem roku 2011 upozornil protikorupční fond kolem podnikatele Karla Janečka a generála Karla Randáka. Jejich terčem se stal lobbista Ivo Rittig
  • Veřejné odhalení Rittiga souvisí právě se sporem mezi Oleo Chemical a Ravakem, v němž se objevili i Janeček s Randákem. Prvně jmenovaný poslal na účet (ještě před založením fondu) spolumajiteli Olea Kamilu Jirounkovi 75 milionů korun, Randák zase poskytoval bezpečnostní rady Ravaku. V okamžiku, kdy se Ravak dostal k „papírům“ Olea, se otevřela cesta ke smlouvám, které měl sjednány pražský dopravní podnik s neprůhlednými karibskými firmami.

LN S ohledem na vývoj událostí v uplynulých letech jste názor nezměnil? Peníze vám stále nikdo nevrátil a protimafiánský útvar prověřuje Oleo Chemical. 
Momentálně se té kauze nevěnuji. Nevím, co bych s tím měl dneska dělat. Nechci se do toho radši namáčet. Peníze mi nestojí za to, abych udělal nějakou hrubou chybu nebo někomu způsobil nespravedlivou křivdu.

LN Přesvědčovali vás lidé z Olea, abyste se k insolvenčnímu řízení nepřipojoval? 
Ano, ten můj kamarád mě přesvědčoval, že bych to neměl dělat.

LN O majitelích Olea Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi jste si předtím nic nezjišťoval? Zhruba od roku 2008 byli v ostré válce s firmou Ravak. 
Vůbec jsem ty pány neznal. Netušil jsem, že nějaký Urbánek existuje. O Jirounkovi jsem věděl jen skrze půjčku. Důvěru jsem směřoval v člověka, který mě o půjčení peněz požádal. Ostatní jsem neřešil. Myslel jsem, že vše bylo dobře promyšlené. Až pak se ukázal průšvih firmy Oleo Chemical.

LN Polekal jste se, když jste zjistil, o jak tvrdý střet jde? 
Hodně mě to rozhodilo, protože jsem jim půjčil velké prachy. Podle mých informací je pan Urbánek zlojed (Janečkův termín pro korupčníky a zloděje – pozn. red.). Nejsem si jistý, jak je to s Jirounkem. Rozhodně mu nedůvěřuji, ale není jasné, jestli to je zloděj či nikoliv.

LN  Majitelé Ravaku kvůli obavě o vlastní bezpečnost požádali před několika lety o rady vašeho kolegu z protikorupčního fondu Karla Randáka. V té době se lidé z Ravaku dostali ke smlouvám firmy Oleo, ve kterých našli mimo jiné listiny ke kontraktu s karibskou firmou Cokeville Assets, známou z jízdenkové kauzy pražského dopravního podniku. Vy jste pak tyto smlouvy zveřejnili v rámci honu na Iva Rittiga. 
To, jak se protikorupční fond dostal ke smlouvám mezi Oleo Chemical a Cokeville Assets, ale nemá nic společného s mou půjčkou panu Jirounkovi.

LN  Jak na vás celá kauza a spor mezi Oleo Chemical a tradičním a renomovaným výrobcem koupelen Ravak působí? 
Je to hodně šílený a divoký příběh. Je jasné, že ze strany Olea tam musela být nějaká špína. Je možné, že jde hlavně o podvody Michala Urbánka, kterého vidím jako ultrapodvodníka. Je to síla, ale stane se, že někomu naletíte. Navíc, jak jsem se dozvěděl z vašeho článku, lidi z Oleo Chemical zastupuje exministr spravedlnosti Pavel Němec. To je husté. Když někdo využívá služby lidí, jako je Němec, pro mě je to velmi silná indikace něčeho velmi špatného. Vždyť jde o člověka – a tady souhlasím s Marií Benešovou – z justiční mafie.