Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Janoušek po nehodě odmítl odběr krve. Policii to nevadilo

Česko

  18:39aktualizováno  20:21
PRAHA - Kmotr Roman Janoušek, který v pátek způsobil opilý dvě nehody, při kterých zranil jedenapadesátiletou ženu, se po nehodě podrobil pouze orientační dechové zkoušce. Ta sice prokázala více než dvě promile alkoholu v dechu, odběr krve, který by stanovil hranici alkoholu přesněji (a mohl by odhalit i další návykové látky) však odmítl. Informovala o tom Česká televize.

Romana Janouška zadržela policie foto: iDNES.tv

Policie doposud oficiálně nic takového nepřiznala, protože odmítla poskytovat o Janouškovi téměř jakékoli informace. I tak však policisté zacházeli po nehodě s Janouškem velmi "nadstandardně". Ačkoli se Janoušek snažil po nehodě před policií uprchnout, nedali mu ani pouta. I to je podle personálu záchytky, kde se měl Janoušek po nehodě podrobit vyšetření, krajně neobvyklé.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle lékaře Karla Hátleho nepostupovali policisté běžným způsobem. "Ten postup nebyl zrovna standardní tak jako u ostatních klientů. S čím jsem přišel do styku, tak vždy skončili v cele předběžného zadržení," řekl k tomu České televizi Hátle. Podle sanitáře z protialkoholní stanice byl podnikatel navíc "arogantní, vykřikoval, že vše odmítá, nespolupracoval, přitom je tady zákaz telefonování, furt si hrál s telefonem".

Policie předala Janouškovi obvinění, hrozí informační embargo

Policie již kmotrovi Romanu Janouškovi předala obvinění za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Novinářům to oznámil ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

Janoušek srazil podle obvinění v pátek v opilosti svým vozem ženu a od nehody ujel. "Podezřelý dodržel dohodu a ve stanovený čas, v domluvený čas převzal dnešního dne v 17:20 usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a zločin těžké ublížení na zdraví," uvedl Vondrášek.

Naznačil také, že policie možná přestane o případu úplně informovat. O tom rozhodne státní zástupce z Prahy 4, který vykonává nad vyšetřováním kauzy dozor. Do té doby policie nebude podrobnosti sdělovat.

Za těžké ublížení na zdraví může dostat tři až deset let

Podle trestního zákoníku za těžké ublížení na zdraví mohou hrozit tři roky až deset let vězení. Za ohrožení pod vlivem návykové látky může být podle kodexu půlroční až tříletý trest, peněžitý trest či zákaz činnosti, pokud člověk způsobí dopravní nehodu a někomu ublíží.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Janoušek v pátek svým autem srazil vietnamskou ženu. Z místa nehody následně ujel, policisté ho ale zadrželi. Na místě se podrobil dechové zkoušce, při které mu policisté naměřili 2,2 promile alkoholu.

Policisté od pátku vyslýchali řadu svědků, kteří Janouškův incident viděli, obvinění dokončili v sobotu. Policie v pátek nenechala Janouška v cele předběžného zadržení, podle mluvčí tak učinila proto, že s muži zákona spolupracoval.

Janouškovy a Bémovy odposlechy

O Janouškovi se hovoří hlavně v souvislosti s odposlechy telefonních hovorů mezi ním, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou, které zveřejňuje deník Mladá fronta Dnes. Záznamy ukazují Janouškův silný vliv na pražskou politiku. Obsahem odposlechů se již začala zabývat policie.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!