Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Janov ’08, Nový Bydžov ’11. Co nás čeká?

Česko

Protiromský pochod v Janově z listopadu 2008 má česká veřejnost v živé paměti. Podobné motivy zvou extremisty na tuto sobotu do Nového Bydžova. Městečko poblíž východočeské metropole Hradec Králové se přes noc stalo „hlavním městem hnutí“. Po dlouhé době se neonacistické uskupení Národní odpor opět odhodlalo k masivní mobilizaci svých příznivců. Naposledy se to stalo v listopadu roku 2008 před známou „bitvou o Janov“ v severočeském Litvínově a pak ještě v dubnu roku 2009 v moravském Přerově, kde byly po střetech s policií desítky demonstrantů zatčeny.

Aktuálně si neonacisté vybrali Nový Bydžov, kde se jeho vedení nedávno rozhodlo pro zvýšení bezpečnosti ve městě rozdělit své občany do dvou skupin. Na jedné straně jsou údajně ti slušní, na druhé straně Romové. V polovině letošního února pozvalo do svého města starosty dalších měst a obcí, aby se spolu dohodli na seznamu požadavků legislativních změn, který následně poslali vládě.

Jedním z údajných závažných nedostatků českého právního řádu je to, že obce nemohou pokutovat příjemce sociálních dávek jejich odebráním. Také by se jim líbilo, kdyby mohli nepohodlné lidi bez trvalého pobytu ve městě ze svého obvodu vykázat, aniž by o tom rozhodl soud.

Podle hesla „My, nebo oni“ vedení města nyní už třetí měsíc brojí proti části svého obyvatelstva. Nemuselo dlouho čekat, než se rozhodl město navštívit větší počet lidí, kteří v minulosti neváhali prosazovat své politické názory i násilím. Občany, kteří chtějí demonstrovat proti neonacistům, starosta Pavel Louda naopak označil vesměs jako anarchisty.

Na sobotu 12.

března ohlásila akci ve městě Dělnická strana sociální spravedlnosti, nástupce Dělnické strany, která byla před rokem jako vůbec první politická strana soudem z politických důvodů zrušena. Podle Nejvyššího správního soudu v Brně příliš úzce spolupracovala se soudem zakázaným uskupením Národní odpor. Členové strany se podíleli i na násilných akcích nebo je vyvolávali. A skutečně i dnes DSSS hraje druhé housle v boji za obnovu třetí říše. Poučení z Janova Jak to dopadlo tehdy v Litvínově? Dělnická strana spolu s Národním odporem nahlásily na svých webových stránkách, že 17. listopadu 2008 nejdřív uspořádají mítink na hlavním náměstí města a pak zamíří na sídliště Janov, kde žije hodně romských rodin. Akce byla údajně formálně v pořádku. Vedení města se ale ani nepokusilo prosadit jinou trasu pochodu, která by lépe umožnila chránit majetek a občany města. Místo toho nechalo dokonce odtahovat auta majitelů, kteří je tam přes varování ponechali.

Když se evidentně ozbrojený dav blížil k sídlišti, policie měla možnost ho zastavit u bývalého a tehdy opuštěného nákupního centra. Nakonec ale zasáhla v místě poměrně hustě osídleném. Vytlačila násilníky do vilové čtvrti, v ulicích které místní lidé svá auta zanechali. Tam totiž nikdo předem nepočítal s pouličním bojem.

Velitel zásahu Oldřich Zeman po akci vysvětlil, že policie mohla zasáhnout, až když skupiny demonstrantů během pochodu odbočily z plánované trasy a vzájemnou dohodu tedy porušily. Skutečným záměrem Národního odporu však od začátku bylo dostat se co nejblíže svému cíli, pak se rozdělit a menšími bojůvkami zahájit partyzánský boj, což se mu za zdatné pomoci místních podařilo. Poskytli jim úkryt v chodbách domů, zásobovali demonstranty potravinami a ošetřili jim zraněné.

Policie opakovaně nedokázala obklíčit většinu násilníků, zadržet je a tím zabránit konfliktu. Výsledkem pouličních bojů více než 500 násilníků a spáchání tisíců závažných trestných činů (jako například házení dlažební kostky na člověka) byly desítky v několika případech dokonce těžce zraněných, milionové škody na soukromém a městském majetku a 15 obviněných z výtržnictví, tedy z hlediska možného postihu zcela zanedbatelného paragrafu. Ani jeden z nich dodnes nebyl pravomocně odsouzen.

Nelehký úkol pro policii Situace před sobotou v Bydžově se liší. V době srazu DSSS se ve městě shromáždí další skupiny, které se rozhodly demonstraci neonacistů blokádami zastavit. Jsou to jednak místní studenti s plánem lidského řetězu podle drážďanského vzoru, pak nadregionální sdružení Nový Bydžov není sám, které sdružuje zástupce různých občanských iniciativ jako Romea, Amnesty International, Mladí zelení, Českou pirátskou stranu, spolek V Ústí (neo)nacisty nechceme a Romy z celé republiky. Ve městě budou operovat i menší skupiny jisté Antifašistické solidarity. Národní odpor se nejspíše nezúčastní akce Dělnické strany, ale pokusí se napadnout své nepřátele z řad Romů nebo antifašistů v odlehlých ulicích města.

Policie tedy před sebou rozhodně nemá lehký úkol. I když se podaří účastníky demonstrací už na cestě do města zastavit a případně odzbrojit, ve městě samotném pak oddělit od sebe různé skupiny, policie musí počítat s nečekaným vývojem. Národní odpor vyzval své členy, aby do města dorazili už o den dříve, tam přespali a ráno pak případně ozbrojeně vyrazili do ulic. Ke střetům může dojít na více místech.

Ať už to dopadne jakkoli, město si napříště patrně dobře rozmyslí, zda znovu přilívat tolik oleje do ohně. Už jen náklady na činnost v krizovém režimu budou značné. Nemluvě o případných škodách. Sen města o větším počtu policistů v jeho ulicích se rozhodně splní. Avšak jen na jeden den.

***

Policie opakovaně nedokázala obklíčit většinu násilníků, zadržet je a tím zabránit konfliktu

O autorovi| MARKUS, publicista

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...