27. listopadu 2008 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janov zařadíme mezi vyloučené lokality

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 165Diskuse
Ministryně Džamila Stehlíková a starosta Litvínova Milan Šťovíček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně Džamila Stehlíková a starosta Litvínova Milan Šťovíček | foto: ČTK

LITVÍNOV  Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková v Litvínově přislíbila vedení města, že navrhne vládě, aby místní problematické sídliště Janov zařadila mezi takzvané vyloučené lokality. Mělo by to umožnit snadnější přístup ke státním penězům určeným k financování projektů zaměřených na sociální terénní práci či prevenci kriminality, řekla Stehlíková.

"Do Litvínova jsem přivezla i omluvu. Už před dvěma lety jsem slíbila, že Janov vzhledem ke svým problémům bude jako první na seznamu 12 lokalit, v nichž působí vládní agentura pro sociální začleňování v romských komunitách. Nestalo se tak a já uznávám, že je to chyba. Chci to proto co nejdříve napravit," uvedla Stehlíková.

Ministryně chce kromě rozšíření vybraných lokalit v působnosti agentury více začlenit do její práce i ministerstvo práce a sociálních věcí, školství, ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo vnitra. "Jsou to resorty, jež mohou vyloučeným lokalitám přinést mnoho a proudí přes ně i prostředky z EU. Výsledek by měli litvínovští pocítit už začátkem příštího roku. Zatím všechnu práci, kterou pro janovské sídliště radnice dělá, musí město hradit. I to by se mělo změnit," doplnila.

Romové z litvínovské čtvrti Janov protestovali 17. listopadu v místě svého bydliště proti chystané demonstraci pravicových extremistů. Do janovského sídliště se v poslední době stěhují nepřizpůsobiví obyvatelé z jiných regionů i ze Slovenska. Situace je zde napjatá. Pochody pravicových extremistů z centra města do sídliště si vyžádaly ostré střety s policií a řadu zraněných. Pochody jsou zaměřeny proti romským obyvatelům janovského sídliště, kteří podle radikálů obtěžují svým chováním neromské sousedy.

Janovské sídliště je podle Stehlíkové unikátní i dalšími svými problémy. "Kromě těch univerzálních, jako je vysoká míra nezaměstnanosti, otázka bydlení či drobná kriminalita, je tu například rozšířeno i užívání drog či lichva. Specifická je také nesnášenlivost mezi starousedlými a nově příchozími romskými rodinami či vystěhovávání skupiny obyvatel důležitých pro udržení sociálního smíru do jiných částí města," dodala.

Romové: Setkání nám nic nedalo
Starosta Milan Šťovíček (ODS) připomněl, že město už dlouho na problém Janova upozorňuje. "Sami to nevyřešíme. Během dvou let město navštívilo mnoho politiků. Zatím jsme si ale ve všem museli pomoci sami. Udělali jsme už pořádný kus práce, i když jsme stále terčem kritiky. Po březnovém zavedení vyplácení části sociálních dávek ve stravenkách se do nás pustila zástupkyně ombudsmana, my jsme však vytrvali. Ukazuje se totiž, že je to účinný nástroj v boji s lidmi, kteří dávky zneužívají, nechtějí pracovat a obtěžují svým chováním sousedy," uvedl. Asi pět stovek pravicových extremistů se snažilo dostat na litvínovské sídliště Janov. Policisté jim v tom zabránili.

V janovském sídlišti podle něj posílila činnost městská policie, v jednom z domů zřídila vlastní služebnu. V Janově funguje i klub pro děti ze sociálně slabých rodin. Město má také integrovaný plán rozvoje, jehož cílem je zvelebit sídliště a vrátit život místních obyvatel k normálu.

Kromě představitelů města se dnes ministryně v Litvínově sešla i se zástupci obyvatel janovského sídliště. Jednání zaměřená na romskou integraci ale místní Romy neuspokojilo. "Absolutně nic nám setkání nedalo. Řešíme pravý opak toho, co bychom řešit měli. Žijeme v neustálém nebezpečí a neklidu, nevíme, odkud nás znovu radikálové napadnou. Nedozvěděla jsem se, jak tomu chce radnice či stát zabránit," řekla Jitka Kokyová se Sdružení janovských Romů.

Agentura pro sociální začleňování v romských komunitách zahájila činnost v dubnu. Kromě koordinace postupu měst a obcí vedoucích k postupnému zániku ghett a jejich přeměně v běžné čtvrti má také pomoci získat a čerpat peníze z evropských fondů na zlepšení vzdělávání, zaměstnávání, bydlení a zdraví Romů včetně problematiky kriminality či drogové závislosti. Agentuře působící v sousedním Mostu se už podle Stehlíkové podařilo zaměstnat 45 lidí z janovského sídliště, dalších šest lidí pro terénní práci nastoupí v lednu. Na severu Čech patří mezi vybraná místa pro sociální začleňování kromě Mostu i Ústí nad Labem, Roudnice nad Labem či obce na Šluknovsku.

Lidovky.cz
  • 165Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!