25. ledna 2010 22:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jansta podá žalobu na Topolánka kvůli výroku v kauze Opencard

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Miroslav Jansta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Jansta. | foto: MAFA Michal Sváček

PRAHA Právník Miroslav Jansta, který má vazby na ČSSD, chystá žalobu na předsedu ODS Mirka Topolánka. Janstovi vadí Topolánkův výrok, v němž ho politik spojil s pražskou kartou opencard. Jansta trvá na tom, že s projektem neměl a nemá nic společného.

Zprávu přinesly servery Aktuálně.cz a týdeník Sedmička. Právníkovi vadí Topolánkovo nedávné vyjádření v diskusním televizním pořadu Otázky Václava Moravce, kde šéf ODS řekl: "Opencard je typický double 'jan', Janoušek - Jansta."

Vedle Jansty tak v souvislosti s kontroverzním projektem jmenoval také Romana Janouška, lobbistu s vazbami na pražského primátora Pavla Béma. Doplnil, že bez těchto dvou mužů se v metropoli "nic nehne".

Nechce peníze, jen omluvu
Server Aktuálně.cz napsal, že Jansta Topolánka nejprve vyzval, aby se omluvil. Když od předsedy občanských demokratů neobdržel žádnou odpověď, rozhodl se podat žalobu. "Nemám jinou možnost, než se bránit žalobou. S opencard nemám nic společného a výroky pana Topolánka mě profesně poškozují," řekl serveru Jansta.

Po politikovi prý nepožaduje peníze, pouze veřejnou omluvu. Sedmičce řekl, že Topolánek "to přehnal, protože lhal a lhal vědomě".

Ať se mi Jansta omluví za Toskánsko, vzkázal Topolánek
Předseda ODS reagoval na vzniklou situaci textovou zprávou. "Pokud se mi Jansta bude chtít za vykonstruovanou kauzu Toskánsko omluvit. Omluvu přijmu," napsal Sedmičce v narážce na letní aféru, které rozbouřila českou politiku poté, co média zveřejnila fotografie politiků včetně Topolánka, vlivných byznysmenů, lobbistů a celebrit, kteří se sešli v toskánském letovisku.

Jansta je bývalým poslancem Federálního shromáždění, patří k nejvýznamnějším lobbistům v ČR, přátelí se s Jiřím Paroubkem a v minulosti pomáhal ČSSD s financováním. Kontakty má ale i v ODS - například s někdejším ministrem dopravy Alešem Řebíčkem.

Karta opencard slouží obyvatelům Prahy především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Podle Bémova nejnovějšího vyjádření zatím náklady projektu činí 720 až 730 milionů korun, dříve se mluvilo téměř o 900 milionech. Příjmy z projektu jsou pro Prahu zatím nulové. Zkoumaly jej už tři audity a zabývá se jím také policie - pražská opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková totiž podala v souvislosti s opencard trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli podezření ze spáchání sedmi trestných činů.

ČTK