28. března 2014 10:26, aktualizováno  13:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč chce rozdělit Ukrajinu. Z exilu volá po regionálních referendech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 137Diskuse
Proruská demonstrace v Doněcku. Žena drží portrét Viktora Janukovyče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proruská demonstrace v Doněcku. Žena drží portrét Viktora Janukovyče. | foto: Reuters

Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč z ruského exilu vyzval Ukrajince, aby namísto předčasných prezidentských voleb uspořádali referendum, které by rozhodlo o postavení každého regionu v rámci země. O Janukovyčově výzvě v pátek informovala ruská agentura ITAR-TASS. Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková vzápětí označila Janukovyče za nástroj, kterým se Rusko snaží zničit ukrajinskou nezávislost.

Janukovyče sesadil v únoru ukrajinský parlament poté, co si boje v kyjevských ulicích vyžádaly více než stovku obětí na životech. Ukrajinci mají volit novou hlavu státu 25. května. Podle ruského internetového listu gazeta.ru Janukovyčovo prohlášení zapadá do snahy Kremlu zabránit zvolení nového ukrajinského prezidenta či alespoň co nejvíce podkopat legitimnost nového režimu v Kyjevě. A také Janukovyč nyní vybízí k federalizaci a separatismu, což jako prezident odmítal.

Nenechte se zneužívat, volá Janukovyč

"Jako prezident, který je myslí a duší s vámi, vyzývám každého soudně smýšlejícího občana Ukrajiny: nenechte samozvance, aby vás zneužívali! Požadujte uspořádání referenda o vymezení postavení každého regionu v rámci Ukrajiny," uvedl Janukovyč ve svém poselství k národu.

ČTĚTE TAKÉ:

Odtržení Krymu od Ukrajiny a připojení poloostrova k Rusku v půli března schválilo místní referendum, zorganizované místními separatisty po faktickém obsazení Krymu ruskými vojáky. Janukovyčova volební základna se až donedávna opírala o ruskojazyčné regiony na východě a jihu Ukrajiny. Odpůrci nového režimu také požadují federalizaci země.

V zemi podle Janukovyče došlo k "ozbrojenému státnímu převratu", spáchanému opozicí s teroristy a "za plné podpory některých západních států". Exprezident usoudil, že změny v ukrajinských zákonech, přijaté po jeho pádu pod tlakem kyjevských demonstrantů, s uplatněním násilí a výhrůžek vůči mnoha poslancům, jsou protiústavní a vylučují uspořádání poctivých prezidentských voleb. Nynější režim považuje za nelegitimní a všechna jeho rozhodnutí za nezákonná. "Samozvanci" v Kyjevě podle něj nemají "mandát důvěry ukrajinského lidu".

Janukovyčova soupeřka a vězeňkyně jeho režimu, expremiérka Julija Tymošenková prohlásila, že pokud jde skutečně o Janukovyčovo vyjádření, pak "se tento člověk, který býval prezidentem, prakticky stal nástrojem boje proti Ukrajině a proti ukrajinskému lidu, nástrojem na zničení nezávislosti Ukrajiny". Ale výzvy k separatismu a ke vstupu ruských vojsk si prý jednou zodpoví před soudem, který jej spravedlivě potrestá.

Lidovky.cz, ČTK
  • 137Diskuse