25. února 2014 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč musí stanout před mezinárodním soudem, rozhodl parlament

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Nenávist Ukrajinců k Viktoru Janukovyčovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nenávist Ukrajinců k Viktoru Janukovyčovi. | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinský parlament chce svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, exministra vnitra Vitalije Zacharčenka a bývalého generálního prokurátora Viktora Pšonku postavit před mezinárodní soud. Informovala o tom agentura Reuters. V úterý také odstartovala kampaň k prezidentským volbám. Svou kandidaturu již oznámil opoziční předák Kličko.

Ukrajinští poslanci v pondělí schválili rezoluci, podle které představitelé bývalého režimu zavinili smrt více než stovky lidí a zranění dvou tisíc osob během kyjevských nepokojů.

Nová vláda? Až ve čtvrtek

Parlament v úterý rovněž odložil plánované vytvoření nové vlády na čtvrtek. "Hlasování o vládě národní jednoty by mělo být ve čtvrtek," prohlásil Oleksandr Turčynov, který po svržení prezidenta Viktora Janukovyče plní vedle funkce předsedy parlamentu rovněž roli prozatímní hlavy státu. Vedení poslaneckých klubů a výbory mají nad složením nového kabinetu "pracovat dnem i nocí".

Kamery zachytily útěk Janukovyče z rezidence:

Turčynov rovněž uvedl, že se hodlá setkat s představiteli bezpečnostních složek, aby s nimi jednal o "nebezpečných známkách separatismu" v některých částech země.

V ukrajinských médiích se objevily spekulace, že ruský parlament se chystá k urychlenému a masovému rozdávání ruských pasů obyvatelům Krymu. Ruští poslanci jsou prý navíc připraveni zvážit případnou žádost o připojení poloostrova k Rusku. To sice Moskva vzápětí popřela, nicméně situaci ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny hodlá ruský parlament věnovat pozornost.

Podmínky Majdanu

Své požadavky na složení nové vlády mají i demonstranti z kyjevského náměstí Nezávislosti, zvaného Majdan. Požadují, aby se členem kabinetu nestal nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců, nikdo z nejvýše postavených úředníků dosavadního režimu či spolupracovníků bývalého prezidenta Janukovyče.

Každý z ministrů by přitom měl mít za sebou nejméně sedmiletou praxi v oboru - s výjimkou ministrů vnitra, obrany a šéfa tajné služby. Podmínkou má také být, že se uchazeč o křeslo nezapletl ani do porušování lidských práv, ani do korupce. "Prověříme podle těchto kritérií každého kandidáta a výsledky ohlásíme," slíbili podle agentury Interfax opoziční aktivisté z Majdanu.

V úterý byla rovněž oficiálně zahájena kampaň k prezidentským volbám. Svou kandidaturu již oznámil předseda hnutí UDAR Vitalij Kličko. O nové hlavě státu mají Ukrajinci rozhodnout 25. května.

Ashtonová v Kyjevě

Rusko by se mělo chovat k Ukrajině jako dobrý soused a mělo by nechat Kyjev jít cestou, kterou si vybral po třech měsících protestů, nepokojů i ozbrojených srážek, řekla v Kyjevě šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová.

Ashtonová, která jako první vysoce postavená představitelka zavítala do Kyjeva po sesazení prezidenta Viktora Janukovyče, podle agentury Reuters ujistila, že EU chápe potřebu silné vazby mezi Ruskem a bývalou sovětskou republikou. Šéfka unijní diaplomacie ale zároveň zdůraznila, že by bylo zapotřebí silné poselství z Moskvy ohledně územní celistvosti Ukrajiny.

Na tiskové konferenci Ashtonová vyjádřila silnou podporu novému ukrajinskému vedení a vyzvala k vytvoření koaliční vlády, která by převedla zemi přes krátkodobé potíže.

Najdete na Lidovky.cz