25. ledna 2014 18:38, aktualizováno 26. 1 7:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč ustoupil, ukrajinská opozice ale odmítla vést obnovenou vládu

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 40Diskuse
Vitalij Kličko, Oleh Ťahnybok a Arsenij Jaceňuk: na Majdanu stáli boj po boku.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vitalij Kličko, Oleh Ťahnybok a Arsenij Jaceňuk: na Majdanu stáli boj po boku.... | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ve snaze uklidnit rozbouřenou situaci v zemi nabídl vůdcům opozice vedoucí místa v rekonstruované vládě. Arsenij Jaceňuk se měl stát novým premiérem a jeho kolega Vitalij Kličko vicepremiérem pro humanitární záležitosti. Opozice ale v sobotu večer Janukovyčův návrh podle tiskových agentur odmítla.

Jaceňuk podle agentury AP vyjádřil připravenost převzít vedení země, nikoli však v prezidentem nabízené podobě.

Předáci ukrajinské opozice se v sobotu znovu sešli s Janukovyčem, aby se pokusili najít řešení politické krize na Ukrajině, kterou už dva měsíce zmítají protivládní demonstrace  (VÍCE ČTĚTE ZDE). Po schůzce prezidentský úřad oznámil nejen nabídku ministerských postů pro dva z trojice hlavních představitelů protivládního tábora, ale i připravenost změnit ústavu a jednat o omezení moci hlavy státu ve prospěch parlamentu.

"Boj bude pokračovat"

Jaceňuk v sobotu večer na kyjevském náměstí Nezávislosti demonstrantům podle AP oznámil, že opozice je připravena převzít vládní odpovědnost a vést zemi do Evropské unie, nepřijímá ale nabízený post premiéra v obnovené ukrajinské vládě. Podle agentury Reuters také prohlásil, že opozice chce osvobodit vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou.

Kličko podle agentury Ria Novosti dodal, že opozice bude s Janukovyčem dál jednat a požaduje už letos konání předčasných prezidentských voleb. Další z opozičních lídrů Oleh Ťahnybok podle agentury AFP protestující ujistil, že "boj bude pokračovat".

Zhruba hodinu po vystoupení opozičních lídrů začali demonstranti útočit na budovu asi sto metrů od náměstí, kde se rozmístily bezpečnostní síly. Útočnici rozbíjeli okna, prolomili dveře a házeli dovnitř zápalné bomby. Policisté se útoku bránili granáty, uvedl reportér AFP.

Janukovyč se už v pátek snažil zabránit další eskalaci násilí a slíbil několik ústupků. Uvedl, že během úterní mimořádné schůze parlamentu pozmění vládu, nechá upravit sporné zákony zpřísňující tresty za demonstrace a vyhlásí amnestii pro zatčené demonstranty. Opozice ale tyto sliby označila za nedostatečné a hned v pátek vyzvala hlavu státu, aby podala demisi.

Jaceňuk a Kličko - respektovaný ekonom a světoznámý boxer

Arsenij Jaceňuk (39)

 • Vystudovaný ekonom a právník byl v letech 2005 až 2006 ministrem hospodářství, v roce 2007 byl několik měsíců šéfem diplomacie a poté necelý rok předsedal parlamentu. Nyní je šéfem poslanců opoziční strany Vlast vězněné expremiérky Julije Tymošenkové, která v parlamentních volbách v roce 2012 skončila na druhém místě se ziskem 25,54 procenta hlasů a 102 mandátů v 450členném parlamentu.
 • V roce 2010 neúspěšně kandidoval na prezidenta, skončil na čtvrtém místě se ziskem necelých sedmi procent hlasů. Nyní je jedním z vůdců ukrajinské opozice, která v ulicích protestuje proti údajnému nedemokratickému a proruskému směřování Ukrajiny a která žádá mimořádné parlamentní a prezidentské volby, demisi vlády a zrušení nedemokratických zákonů. Dnes mu nabídl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč funkci premiéra.
 • Jaceňuk se narodil 22. května 1974 ve městě Černivci. Před vstupem do politiky měl vlastní advokátní kancelář a pracoval v bankovnictví. V minulosti působil také jako viceguvernér centrální banky a byl náměstkem guvernéra Oděské oblasti.
 • Je ženatý a má dvě dcery.

Zleva Oleh Ťahnybok, Arsenij Jaceňuk, kanadský ministr zahraničí John Baird a VItalij Kličko

Vitalij Kličko (42)

 • Několikanásobný světový šampión v boxu je vůdcem a zakladatelem opoziční Ukrajinské demokratické aliance pro reformy UDAR (Úder), která v parlamentních volbách v roce 2012 skončila na třetím místě se ziskem 13,96 procenta hlasů a 40 mandátů.
 • Kličko je považován za favorita příštích prezidentských voleb, které se mají konat v roce 2015. Letos v lednu ale ukrajinský nejvyšší správní soud odmítl Kličkovu žádost o zrušení nedávno přijatého paragrafu daňového zákona, který by mu mohl znemožnil účast v prezidentských volbách. Soud potvrdil platnost ustanovení, podle něhož osoba se stálým bydlištěm mimo Ukrajinu není považována za osobu trvale žijící na jejím území. Slavný boxer žije střídavě v Německu a na Ukrajině.
 • Nyní se osobně účastní masových demonstrací v Kyjevě, které si vyžádaly již několik obětí na životech mezi demonstranty. Dnes mu nabídl ukrajinský prezident Viktor Janukovyč funkci vicepremiéra.
 • V minulosti se Kličko dvakrát ucházel o křeslo starosty Kyjeva, jednou skončil druhý, jednou třetí. Nyní je poslancem.
 • Narodil se 19. července 1971 v Bělovodsku v Kyrgyzstánu v rodině sovětského důstojníka. V mládí jeho rodina kvůli kariéře otce - vojenského pilota - putovala z místa na místo a jako dítě žil několik let i se svou rodinou v české Mimoni. "Já můžu říct o Česku jen samou chválu," řekl v jednom z rozhovorů. Na Ukrajině žije od svých 14 let.
 • Kličko vystudoval vyšší odbornou školu, má titul PhD. v oboru sportovní věda a filozofie. Odtud pramení jeho přezdívka Dr. Železná pěst. Než začal ve čtrnácti letech boxovat, věnoval se kickboxu. Do profesionálního ringu nastoupil v roce 1996. Jeho mladší bratr Vladimir je rovněž úspěšný boxer.
 • Vitalij Kličko je ženatý, má tři děti.
Lidovky.cz, ČTK
 • 40Diskuse