18. ledna 2010 10:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyč vyhrál první kolo. Jeho příznivci varují před zpochybňováním voleb

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Viktor Janukovyč se raduje ze svého vítězství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Janukovyč se raduje ze svého vítězství | foto: Reuters

KYJEV Tisíce příznivců vůdce ukrajinské Strany regionů Viktora Janukovyče se shromáždily před budovou Ústřední volební komise v Kyjevě, aby oslavily vítězství svého kandidáta v nedělním prvním kole ukrajinských prezidentských voleb. Oznámila to z ukrajinské metropole agentura Unian.

Nadšení stoupenci Janukovyče provolávají vítězná hesla a hlasitě skandují, že "rok 2004 se opakovat nebude". Tehdy došlo při prezidentských volbách k vlně masových protestů proti volebním podvodům, která smetla dosavadního vítěze Janukovyče a vynesla k moci prozápadního politika Viktora Juščenka. Ten v nedělních volbách propadl.VÍCE O VOLBÁCH ČTĚTE ZDE

Manifestující varují, že se postaví proti jakýmkoli pokusům zpochybnit i tentokrát průběh voleb. Dávají zároveň najevo nedůvěru vůči premiérce Juliji Tymošenkové, kterou dosavadní volební výsledky řadí na druhé místo. Stoupenci Janukovyče Tymošenkovou podezírají, že se stejně jako v roce 2004 nepodřídí vůli voličů a výsledky prezidentských voleb nebude respektovat.

Přestože sčítání volebních hlasů neskončilo, Janukovyč je bezpečně v čele a o jeho vítězství v prvním kole nikdo nepochybuje. Pozornost se soustřeďuje na štáby neúspěšných kandidátů, kteří mohou ve druhém kole podpořit některého ze dvou postoupivších - Viktora Janukovyče nebo Juliji Tymošenkovou. Kyjevský tisk předpokládá, že větší šance má v tomto ohledu Tymošenková, protože volební základna Janukovyče je omezená. Svůj volební potenciál podle ukrajinských komentátorů vůdce Strany regionů v prvním kole vyčerpal a příliš mnoho nových hlasů nezíská.Julija Tymošenková

Tymošenková hned v neděli prohlásila, že je připravena zahájit jednání s vyřazenými kandidáty a získat jejich podporu v druhém kole. "Ode dneška jsem připravena k jednáním, abychom mohli sjednotit demokratické síly," citovala ji agentura Reuters.

Prohlášení poražených kandidátů ale zatím Tymošenkové mnoho nových příznivců pro druhé kolo neslibují. Serhyj Tyhypko, zatím třetí nejúspěšnější kandidát se zhruba 13 procenty hlasů, se nechal slyšet, že ve druhém kole voleb nepodpoří žádného z kandidátů. "Můj volič je moudrý, takovým lidem já radit nebudu. Rozhodnou se sami," prohlásil dnes Tyhypko. Stejné stanovisko zaujal i kandidát Anatolij Gricenko, který má ovšem minimální voličskou přízeň.

Webový server Focus.ua v této souvislosti s odvoláním na osoby z Janukovyčova volebního týmu oznámil, že Janukovyč možná Tyhypkovi přislíbí post ministerského předsedy, pokud Tyhypko ve druhém kole Janukovyče podpoří.

Zřejmě hlavní poražený nynějších voleb - dosavadní prezident Viktor Juščenko - zatím své budoucí záměry neoznámil. Z jeho volebního štábu nicméně pronikly informace, že odejít z politiky dosluhující prezident nehodlá. Na volební zisky Viktora Janukovyče dnes reagovaly zatím nezjištěné osoby hackerským útokem na jeho webové stránky. Podle moskevského rozhlasu útok stránky znepřístupnil na téměř tři hodiny.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz