11. ledna 2010 17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Janukovyčovi stoupenci? Oligarchická sarančata, řekla Tymošenková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Julija Tymošenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková | foto: Reuters

KYJEV Předsedkyně ukrajinské vlády Julija Tymošenková varovala před volebními machinacemi v blížících se prezidentských volbách a táboru hlavního uchazeče o prezidentský úřad Viktora Janukovyče pohrozila soudem, pokud k pokusům o podvod dojde. Ukrajinská policie oznámila, že první náznaky pokusů o ovlivňování voleb se už objevily.

V rozhovoru pro kyjevskou televizi Tymošenková volební kampaň nemálo přiostřila, když početný zástup Janukovyčových stoupenců, z nichž mnozí pocházejí z bohatých podnikatelských vrstev, označila za "nákazu oligarchických sarančat". Předsedkyně vlády, která se sama o prezidentský úřad uchází, vyzvala Janukovyče k živé televizní debatě, kterou ovšem jeho volební štáb obratem odmítl. Jak píše agentura Reuters, důvodem jsou zřejmě nepříliš působivé výkony tohoto kandidáta při vystupování na veřejnosti.

"Pokud se machinace objeví, pokud nedokážeme ubránit čestné výsledky a pokud se prokážou podvody, pak se obrátíme k soudům," řekla Tymošenková. "Uchráníme zemi před novým zavlečením nákazy oligarchických sarančat, která dokážou sežrat úplně všechno," dodala premiérka.Julija Tymošenková se zdraví s příznivci

Podle dnešního prohlášení ukrajinské policie bylo už několik pokusů o ovlivňování voleb zaznamenáno. Předseda Bezpečnostní služby Ukrajiny Valentin Nalivajčenko na tiskové konferenci v Kyjevě oznámil, že došlo k několika pokusům o podplácení členů okresních a místních volebních komisí. Objevily se i falešné hlasovací lístky.

Volební machinace byly v roce 2004 rozbuškou masových protestů, které vedly k takzvané oranžové revoluci. Po několika týdnech demonstrací soud tehdy nařídil nové volební kolo prezidentských voleb, které vyneslo do úřadu nynější hlavu státu Viktora Juščenka a připravilo o tento post Viktora Janukovyče.

Volby se konají v neděli
Janukovyč a jeho Strana regionů mají silnou podporu na východě Ukrajiny a dlouhodobě jim patří i sympatie Moskvy. Na rozdíl od roku 2004, kdy Kreml Janukovyčovi k později odvolanému vítězství spěšně blahopřál, se ale letos Moskva okázale drží stranou. Podle agentury Reuters Rusko dokonce vysílá signály, že by mohlo dát přednost Juliji Tymošenkové, i když premiér Vladimir Putin jakékoli preference popřel.

Prezidentské volby se na Ukrajině uskuteční 17. ledna. O nejvyšší post se uchází osmnáct kandidátů.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz