Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Japonci jsou smrtí Čáslavské hluboce zarmoucení, říká český japanolog

Svět

  9:59aktualizováno  15:55
TOKIO - Japanolog Petr Holý žije v Tokiu 18 let. Před rokem překládal hodiny rozhovorů, které s Věrou Čáslavskou natáčela hlavní japonská televize NHK. Představila životní příběh atletky, kterou japonské publikum zbožňovalo od roku 1964, kdy získala tři medaile v Tokiu. Téměř dvouhodinový pořad o Věře Čáslavské šel v hlavním vysílacím čase.

V prosinci roku 2010 dostala Věra Čáslavská na japonské ambasádě Řád vycházejícího slunce od japonského velvyslance Čikahita Harady. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

LN: Japonci si Věru Čáslavskou velmi oblíbili, nejen kvůli sportovním výkonům. Co je na ní tak zaujalo?
Získala si je svojí tělesností, byla krásná, ženská, obdivovali její rozzářený úsměv i její pokoru. Tehdy se o ní říkalo, že je květina olympijských her, a tahle přezdívka jí zůstala dodnes. Japonci s námi velmi soucítili, když se dozvěděli o sovětské okupaci a zapůsobilo na ně, když se zjistili, že Věra Čáslavská podepsala Dva tisíce slov a svůj podpis nikdy neodvolala, přestože jí to stálo kariéru.

Nejvíc ji zná generace lidí, kterým je padesát a více let, například když jedu taxíkem a řidič se mě ptá, odkud jsem a já řeknu z Československa, tak okamžitě ví, že od nás pocházela Věra Čáslavská.

Věra Čáslavská (2015).
Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku 1968

LN: Po roce 1989 byla Věra Čáslavská několikrát v Japonsku. Jaké bylo její přijetí v Tokiu?
Jezdila sem moc ráda, měla zde spoustu přátel, hlavně mezi sportovci. Jeden její skalní fanoušek jí dokonce daroval samurajský meč. V roce 2010 Věru Čáslavskou ocenil japonský císař, udělil jí Řád vycházejícího slunce.

Při jednom interview říkala, že v době, kdy byl prezidentem Václav Havel, tak dostala nabídku, aby se stala naší velvyslankyní v Japonsku. Bohužel tuto nabídku nemohla přijmout kvůli rodinné tragédii, stáhla se pak do ústraní. Jsem si jistý, že kdyby se tehdy stala velvyslankyní, tak by naše česko-japonské vztahy byly na mnohem lepší úrovni.

LN: Loni jste se podílel na přípravě komponovaného pořadu, který vysílala hlavní japonská televize NHK. Co vás překvapilo během natáčení?

Věra Čáslavská má rakovinu slinivky. Čeká ji operace

Japonský štáb točil v Česku, vyhledali například její trenérku, natáčeli taky s jejími kamarádkami. Překládal jsem hodiny a hodiny nahrávek a pomáhal jsem režisérovi ve střižně. Zaujalo mě, že například hovořila o tom, jak v 60. letech psala knihu Cesta na Olymp. Prý jí tenkrát konzultovala se spisovatelem Otou Pavlem.

Pořad o Věře Čáslavské měl velký úspěch, její příběh zajímal tisíce fanoušků. Televize NHK byla jediná, které Věra Čáslavská poskytla takto dlouhé interview. Loni v létě už byla hodně nemocná, ale říkala, že je vděčná za to, jak jí Japonci vždycky fandili. Před několika málo okamžiky japonská média zveřejnila zprávu o úmrtí Věry Čáslavské a všichni jsou velmi zarmouceni.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!