Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Japonská zoo utratila 57 makaků. Měli v sobě geny invazivních druhů opic

Svět

  21:58
PRAHA/TOKIO - Japonská zoo podala téměř šesti desítkám makakům červenolícím smrtící injekci po zjištění, že nesli geny invazních druhů. „Takagoyama Nature Zoo“ ve městě Futtsu východně od Tokia umístila do svých klecí 164 opic. Věřila, že se jedná o ryzí makaky.

Makak. Ilustrační foto foto: Wikimedia - Yosemite

Makak červenolící neboli makak japonský

  • Jediný druh primáta kromě člověka samotného, který žije v Japonsku
  • Jde o nejseverněji žijící opici
  • Odolává chladným zimám plným sněhu a mrazivým teplotám
  • Pro potravu je schopen se prohrabat vrstvou sněhu silnou až 1,5 metru
  • Má rezavohnědou srst, červenou má hlavu a uši
  • Měří 50-75 cm, ocas 25-30 cm. Samice váží kolem 9 kg, samec 11 kg
  • Někteří makakové mají rádi sladké brambory, druzí výhonky bambusu, třetí trávy a rozmanité plody
  • V zajetí se může dožít až 19 let

Ovšem pracovníci a místní úřady shledali u jedné třetiny z nich křížení s makakem rhesus, který je v Japonsku považován za cizí druh. Japonské právo zakazuje držení a přepravu těchto cizích druhů, včetně kříženců. Jejich utracení je tedy v souladu s upraveným zákonem o životním prostředí z roku 2013.

Provozovatel zoo řekl, že zahrada zorganizovala pro opice obřad v nedalekém buddhistickém chrámu, aby jejich duše nalezly klid. Vládní úředník části Čiba, ve které se zoo nachází, řekl: „Byli zabiti za účelem ochrany domácího prostředí.“

Japonské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že mohou být uděleny výjimky, pokud zoologická zahrada požádá o povolení ponechání zvířete.
„V zemi existuje mnoho zoologických zahrad, které vychovávají zvířata klasifikovaná jako invazní druhy,“ uvedl úředník ministerstva.

Problematické invazivní druhy v Česku.

Ačkoliv se zabíjení opic může zdát být kruté, ochránci životního prostředí si stojí za jasným názorem. Podle nich je důležité nepřipouštět styky mezi domácími a zahraničními druhy - aby bedošlo k narušení přirozené rovnováhy.

Junkichi Mima, japonský mluvčí Světového fondu na ochranu přírody řekl, že invazivní druhy způsobují problémy, protože pokud se zapletou s domorodými druhy, ohrozí tak životní prostředí a ekosystém.

Makaci červenolící jsou hnědí, a jak název napovídá, mají červenou tvář. Zoo je začala chovat v roce 1957, a držela je na jejich původním stanovišti – v hornaté oblasti v blízkosti zahrady. Rok 1990 ale přinesl vyšší koncentraci makaků rhesus pocházejících z jihovýchodní Asie. „Takagoyama Nature Zoo“ provedla testy DNA a objevila u svých makaků směsici.

Podobná situace trápí také Česko. Zvířata a květiny, které byly na území Evropy zavlečeny, přinášejí také nejrůznější nemoci. Česko, stejně jako ostatní členské státy, má proto proti nim přísněji chránit svoje území. Evropská unie vydala seznam vetřelců, kteří jsou tady nežádoucí. Dohromady jde o 23 druhů živočichů a 14 druhů rostlin.

Autor: