Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Japonsko otřáslo světovými trhy

Česko

Investoři se v obavách z dalšího vývoje zbavují akcií. Klesly burzy v Evropě i Spojených státech

NEW YORK/TOKIO Červená kam oko dohlédne. Obavy z japonské jaderné katastrofy a další otřesy země v blízkosti Tokia vyděsily investory a burzy po celém světě padají. Indexy v Asii, Evropě i Americe klesly v reakci na výprodej akcií a dalších rizikových aktiv a následný útěk investorů k bezpečným měnám. Ve volném pádu pokračuje zejména japonský Nikkei 225, který v úterý klesl o 11 procent. Tokijská burza tak včera zažila třetí nejhorší den ve své historii. Na rozdíl od pondělí, kdy investoři s chladnou hlavou volili mezi rostoucími a klesajícími tituly, byl včerejší den ve znamení prodeje.

S pravděpodobností jaderné havárie ve třetí největší ekonomice světa investoři podle odborníků nepočítali. „Ke zjevným ztrátám na životech a škodám na majetku se včera přidal neurčitý strach z potenciálních následků nukleární katastrofy v jedné z nejhustěji osídlených oblastí na světě,“ uvedl pro deník Financial Times hlavní ekonom společnosti High Frequency Economics Carl Weinberg. „Jde o směs nepříznivých okolností, která trhá vnitřnosti globálních akciových trhů způsobem, kterého jsme nebyli svědky od roku 1988,“ uzavírá Weinberg.

Tokijskou burzu následovaly i trhy v Evropě a Americe. Nejvíce zasažen byl frankfurtský DAX, kde klesalo všech 30 titulů. Index táhly dolů zejména obavy o osud jaderné energetiky v Německu. Postiženy byly koncerny RWE a E. ON, k nim se během dne přidaly i automobilky Volkswagen a Daimler. Vlna výprodeje se převalila i přes Wall Street. Dow Jones klesl o necelá dvě procenta. Poraženým dne byly akcie General Electric. Ty ubraly téměř 4 procenta kvůli podílu společnosti na konstrukci všech čtyř reaktorů poničené jaderné elektrárny Fukušima.

Vedle akcií nebyly ušetřeny ani komodity. Měď, pšenice, ropa i zlato ztrácely. „Je to úprk pro hotovost,“ komentoval v deníku New York Times události analytik Mike Zarembski. „Investoři prodávají a snaží se koupit bezpečná aktiva, jako je švýcarský frank, americký dolar nebo americké dluhopisy,“ vyjmenovává Zarembski.

Řada analytiků věří, že se akciové trhy vzpamatují. V dlouhodobém horizontu by měly těžit z korporátních výsledků. Zároveň se ale shodují, že situace je velmi nepřehledná. „Nyní vládne panika,“ konstatuje analytik Beat Lenherr. „Otázkou zůstává: Kde je dno? Myslím, že bychom se od něj mohli odrazit už ve středu, ale to bude samozřejmě záviset na tom, co se stane s japonskými reaktory.“

Důsledkem událostí v Japonsku nejsou jen oslabující akcie a komodity. Tragédie přinesla nečekané zisky některým hedgeovým fondům – neštěstí totiž zvýšilo náklady na pojištění dluhopisů. Jak uvádí deník The Wall Street Journal, cena za pojištění japonských vládních dluhopisů v hodnotě deseti milionů dolarů v pondělí vzrostla o 24 tisíc dolarů. Ještě víc vzrostla cena za pojištění dluhopisů společnosti Tokyo Electric Power, jíž patří poškozené jaderné elektrárny. Zatímco ještě v pátek pojištění jejích dluhopisů v hodnotě deseti milionů dolarů stálo 40 tisíc dolarů, v pondělí to již bylo 240 tisíc dolarů. Menší hedgeový fond Commonwealth Opportunity Capital z Los Angeles díky tomu zaznamenal zisk několika milionů dolarů. Jeho počáteční investice přitom činila méně než 200 tisíc dolarů.

***

Světové burzy v rekordně červených číslech. Trhy negativně reagují na vývoj v Japonsku. 10 754

Japonsko – Nikkei 225 -10,55 %

Německo – DAX -4,81 %

Austrálie – S&P/ASX200 -2,11 %

USA – Dow Jones -1,79 %

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!