9. prosince 2008 16:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jaroslav Míl vicepremiérem nebude

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR  Jaroslav Míl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl. | foto: Jan TřeštíkČTK

PRAHA Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) navrhl na funkci vicepremiéra jiného kandidáta. Právě o Mílovi se spekuluje jako o novém vicepremiérovi pro ekonomiku. Míl to řekl na dnešním finančním fóru Zlaté koruny, věnovanému finanční krizi.

"Vím minimálně o jednom vhodnějším kandidátovi na funkci vicepremiéra. Jméno jsem premiérovi řekl a doufám, že jej osloví," řekl dnes Míl. Později uvedl, že předseda vlády měl toto jméno již na svém seznamu kandidátů vhodných pro tuto funkci.

Míl, který byl dříve i šéfem ČEZ, v minulosti dostal pozvání do vlády
několikrát, pokaždé ale odmítl. Svaz průmyslu a dopravy vede od roku 2004. S Topolánkem se zatím naposledy setkal v pondělí večer, kdy předseda vlády jednal se zástupci Svazu průmyslu a dopravy kvůli podpoře ekonomiky v době finanční krize.

Míl byl v posledních dnech považován za silného kandidáta na zvažovanou novou funkci vicepremiéra pro ekonomiku, ale v souvislosti s ní se objevila v předchozích týdnech i jiná jména - mimo jiné nynějšího ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, vlivného předsedy sněmovního hospodářského výboru
Oldřicha Vojíře (oba ODS). Spekulovalo se ale také o bývalém poradci Václava Havla a exministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) Tomáši Sedláčkovi a padlo i jméno bývalého místopředsedy pro ekonomiku ve vládách ČSSD Martina Jahna, který je teď šéfem ruského zastoupení německého koncern
Volkswagen.

Úvahy o vytvoření nové funkce vicepremiéra pro ekonomiku jsou součástí širších spekulací o tom, jaké personální změny v kabinetu premiér Topolánek provede. O změnách se ve větší míře začalo hovořit poté, co všechny vládní strany a zejména nejsilnější z nich - ODS - neuspěly v říjnových krajských a senátních volbách.

Změny ve vládě se teď očekávají po kongresu ODS, který se konal minulý víkend a potvrdil Topolánka v čele strany. Nejvíce ohroženo je stále křeslo ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), jehož zdravotní reformy a zejména pak zavedení regulačních poplatků ve zdravotnictví mnozí označují za jednu z hlavních příčin volební porážky ODS.

Objevily se ale i spekulace o odvolání ministrů dopravy Aleše Řebíčka, spravedlnosti Jiřího Pospíšila, zemědělství Petra Gandaloviče (všichni ODS), kultury Václava Jehličky, šéfky resortu obrany Vlasty Parkanové (obaKDU-ČSL) či ministryně Džamily Stehlíkové (SZ), která má v kabinetu na starosti mimo jiné problematiku národnostních menšin. Jako o nováčkovi ve vládních lavicích se mluví mimo jiném o bývalém středočeském hejtmanovi
Petru Bendlovi (ODS).

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.