Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jasné zlato nemá, „bednu“ ale obsadil

Česko

Byl loňský rok opravdu nejteplejší? Některá data naznačují, že ano. Finalistů máme ovšem mnohem víc.

Sněhové bouře, ničivé povodně nebo rozsáhlé lesní požáry vyvolané vlnou veder sužovaly loni v hojné míře naši planetu. Kromě bláznivého počasí měla navíc průměrná teplota na světě vyšplhat na maximum, alespoň podle některých statistik.

Hned tři významné instituce se shodují, že roky 2010, 2005 a 1998 patří mezi nejteplejší od počátků měření teplot. Data pocházejí z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), od amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) a z britského Meteorologického úřadu Hadleyova centra pro změny klimatu (Met/UEA).

Světová meteorologická organizace navíc v čerstvé tiskové zprávě připisuje loňskému roku v jedné z kategorií jasné prvenství: V roce 2010 překročila globální teplota průměr z let 1961 až 1990 o 0,53 stupně Celsia. (Dvojice dřívějších finalistů je na tom o setinku či dvě hůř – v roce 1998 byla překročena o 0,51 stupně Celsia a v roce 2005 o 0,52.)

Když ale vezme v úvahu dlouhodobý průměr teplot ve 20. století, jasný vítěz chybí. Globální teploty v roce 2010 i 1998 ho přesahují shodně o 0,63 stupně Celsia. Údaje ostatně vypočítává hned několik institucí a každá došla k trochu jinému závěru. Vyplývá to z rozdílů v nasbíraných datech a z odlišných metod jejich zpracování.

„V každém případě ovšem musíme brát v úvahu, že jde pouze o odhady globálních teplot,“ říká klimatolog Ladislav Metelka z Českého hydrometeorologického ústavu, který zastupuje Česko v Mezivládním panelu pro změny klimatu.

Dnes se používá měření satelity, které začalo v 70. letech, takže časová řada není příliš dlouhá. Údaje získané obyčejným teploměrem se začaly systematicky zaznamenávat mnohem dříve – NASA a NOAA je mají od roku 1880, britský Met/UEA dokonce od roku 1850. „V každém případě se nedá říct, že by loňský rok byl nejteplejší za celou dobu měření,“ zdůrazňuje Ladislav Metelka. Ovšem nepopírá, že patří k několika nejžhavějším. Podle českého klimatologa je mnohem důležitější sledovat trendy a hlubší souvislosti. Ty jsou varující.

„Jedna z teorií počítá s existencí dlouhodobých cyklů s periodou 60 let,“ vysvětluje Ladislav Metelka. Tato takzvaná pacifická oscilace je spojena se změnami teploty zemského povrchu a Tichého oceánu. Zhruba řečeno: třicet let převládají mírně vyšší teploty a další tři desetiletí pak o něco nižší teploty.

„Mezi lety 1970 a 2000 jsme měli teplou fázi, během ní nastoupil rychlý trend oteplování,“ říká Ladislav Metelka. Od roku 2000 jsme ovšem ve fázi, kdy teploty neměly růst, a předpokládáme, že to může trvat dalších deset nebo dvacet let. „Dalo by se tedy očekávat, že rok 2010 bude spíše chladnější, jenže nebyl. Takže na nárůst globálních teplot působí i další vlivy. Třeba zvyšování koncentrací skleníkových plynů,“ říká Ladislav Metelka.

***

Globální teplota stále stoupá Svědčí o tom měření provedená hned několika institucemi, odchylky vycházejí z odlišných dat i metodiky.

Světová meteorologická organizace ohlásila trojici finalistů: mezi nejteplejší roky patří 1998, 2005 a 2010. Nárůst globální teploty dosáhl až 0,63 °C oproti průměru 20. století.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...