26. listopadu 2008 6:44 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Je čas udělat Pavkovi pá pá

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 100Diskuse
Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Ještě zhruba před třemi týdny měl pražský primátor Pavel Bém možnost zachránit si v ODS krk a udržet si alespoň nějaký post ve vedení strany. Dnes už ji muž, který se žene do prohrané bitvy o post předsedy ODS s Mirkem Topolánkem, prakticky nemá.

Tím ovšem nemusí sešup ambiciózního „malého-velkého“ muže skončit. I v hlavním městě totiž už mají Klausova milce Béma dost. A byť zatím Pražané zůstávají alespoň navenek loajální, na obě jeho funkce - šéfa pražské ODS i primátorské křeslo - už si dělají zálusk jiní.

Bém nezvládl situaci po debaklu ODS v krajských a senátních volbách. Namísto toho, aby spolustraníky nechal pár týdnů nadávat a poté se do věci po cimrmanovsku vložil, nechal se Klausem, částí hejtmanů i pocitem vlastní jedinečnosti vmanévrovat do pozice předsedova vyzývatele de facto už mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu.

Pomineme-li vysoký stupeň jeho neoblíbenosti v ODS za hranicemi Prahy a strach z Bémova spojení se socialisty, působilo jeho jednání jako podraz toho, který je za debakl spoluzodpovědný. A v ODS platí: společně se vítězí, ale také prohrává.

Topolánkem šikovně vyprovokovaný Bém strhl příliš brzo pozornost od volebního debaklu k vnitrostranickému souboji. Tím ale stávajícímu předsedovi ODS pomohl víc než kdokoliv jiný. Po krátké době už bylo zřejmé, že primátor Prahy šlápl do pořádného lejna. Cesta zpět pro Béma tehdy ještě nebyla uzavřena.

Stačilo jediné: postavit se před mikrofony a oznámit, že vzhledem k podpoře koaličního kabinetu, evropskému předsednictví, udržení jednoty ODS a ble, ble, ble se rozhodl kandidaturu na předsedu prozatím stáhnout a „pro tuto chvíli“ - jak říkají rádi politici - podpořit Mirka Topolánka.

I lidé z premiérova okolí připouštějí, že za takové situace by Topolánkovi nezbylo než na kongresu Béma opět podporovat jako kandidáta na místopředsedu. Primátor Prahy prý chtěl takový krok skutečně udělat, alespoň to lidem ve svém okolí tvrdil.

Ovšem nakonec se tak nestalo. „Teď už je pozdě. Ten čas už propásl. I kdyby to nakrásně udělal, Topol ani jeho spojenci už Béma ve vedení nechtějí za žádnou cenu,“ popisují náladu lidé z okolí šéfa ODS.

Praha v prekérní situaci
Nejrychleji z někdejších Bémových spojenců dokázal situaci pochopit a vyhodnotit Petr Gandalovič. Pro mnohé překvapivě se na Žofíně postavil za Topolánka, a nyní tak má velkou naději na obhajobu postu místopředsedy strany.

O něco pomalejší, ale ještě dostatečně rychlý byl další Bémův povolební nohsled Petr Bendl. Že Bém nemá šanci vyhrát, řekl sice až minulý týden a dodnes se dušuje, že to bylo „pouze konstatování faktu, nikoliv zrada“. Mezi občanskými demokraty se ale tvrdí, že Bendl skutečně zradil. A to už předminulý týden, kdy se s „topolánkovci“ dohodl. Prý nejen kvůli tomu, že jinak by ve vedení ODS nebyly zastoupeny střední Čechy jako jeden z nejsilnějších regionů v ODS, ale i kvůli osobním ambicím.

Ve velice prekérní situaci se tak ocitla především Praha. Členům tamní ODS kvůli Bémovi reálně hrozí, že poprvé v historii nebudou mít zastoupení ve vedení strany. Ovšem Pražáci si umí poradit. A k tomu, aby to nevypadalo jako zrada Béma, jim dopomohl nešikovným manévrem on sám. S Bémovým souhlasem totiž Praha 11 ve vší tichosti nominovala na místopředsedu primátorova chráněnce Jiřího Janečka.

Reakce zhruba dvou třetin pražské ODS, které Bém neovládá, byla nasnadě: Praha 13 nominovala tamního starostu Davida Vodrážku, jejž rozhodně nelze označit za primátorova nohsleda. A podle informací z Topolánkova okolí by se hlasovací mašina pro premiérovo znovuzvolení mohla právě podporou Vodrážky na post místopředsedy odvděčit Pražanům za část jejich hlasů.

„V ideálním případě se tam dostane Bendl i Vodrážka,“ poznamenal jeden z Topolánkových spojenců. Kromě jistého Ivana Langra tak zbývá jen otázka, zda zbylá dvě místopředsednická křesla obsadí skutečně Gandalovič s loajálním Petrem Nečasem, či zda ministra práce nahradí Miroslava Němcová, jak se o tom mezi „topolánkovci“ také mluví.

Ohrozil „své“ lidi
Pokud plán „topolánkovců“, kteří ovládají nejen oblastní sněmy, ale hlavně mají na své straně lidi s vlivem na delegáty, skutečně vyjde, nebude nejen z hlediska Pražanů zastoupení hlavního města ve vedení ODS absolutně žádná Bémova zásluha.

Naopak: on „své“ lidi ohrozil. Což je dost dobrý důvod, aby Praha příští rok v prosinci prosadila na post šéfa pražské ODS stávajícího prvního místopředsedu organizace Rudolfa Blažka a ten pak byl za dva roky i kandidátem strany na primátora. Vrátí se pak Pavka, jak Bémovi v ODS přezdívají, k práci protidrogového koordinátora s bohatými zkušenostmi v oboru?
  • 100Diskuse