Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Populistu Wilderse budou volit i migranti. ‚Chce, aby odešli jen špatní cizinci‘

Svět

  6:00
HAAG/PRAHA - Přestěhovala se do Nizozemska před 40 lety ze Surinamu a bude volit stranu PVV populisty Geerta Wilderse. Sharda Ramdihalová pracuje v baru ve čtvrti Transvaal v Haagu, politickém centru Nizozemí. 90 procent obyvatel této čtvrti má přistěhovalecké kořeny. Velké množství z nich však dá ve středečních volbách hlas Wildersovi, jehož hlavním politickým cílem je zbavit se nelegálních imigrantů.

Pravicový populista Geert Wilders při televizní debatě s hlavním soupeřem premiérem Markem Ruttem. foto: AP/ČTK

„Minulý týden jsem byla na narozeninové oslavě. Všech asi padesát účastníků řeklo, že bude volit Geerta Wilderse,“ řekla Ramdihalová britskému serveru The Independent. V Transvaalu, kde žije a pracuje, se to hemží surinamskými restauracemi, tureckými holičstvími či marockými kavárnami.

Erdogan útočil na západní země: Nizozemsko patří k soudu, Německo podporuje terorismus

V podniku Ramdihalové se scházejí mladí muži různého etnického původu, hrají karty nebo na velké obrazovce sledují fotbal. Ačkoliv její zaměstnavatelé nemají o PVV vysoké mínění, ona má Wilderse ráda. „Mnoho přistěhovalců nemluví nizozemsky. Já přišla ve třinácti a adaptovala jsem se. Integrovala jsem se. Ostatní by se měli snažit o to samé,“ vysvětlila Ramdihalová, potomkyně indické menšiny v Surinamu, bývalé nizozemské kolonii v Jižní Americe.

Výsledky budou 21. hodině

Volební místnosti se otevřely ve středu ráno a uzavřou se ve 21:00 SEČ. Poté nizozemské televize zveřejní odhady výsledků, samotné výsledky budou k dispozici průběžně během noci. Souboj o první místo svede podle průzkumů nacionalistická a protiislámská Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse s vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Hlasy budou volební komise sčítat ručně. Návrat k tradičnímu a pomalému způsobu je podle nizozemského ministra vnitra Ronalda Plasterka snahou vyvrátit nejrůznější podezření z manipulací s výsledky v době množících se zpráv o hackerských útocích.

Podle průzkumu organizace Etnobarometer mezi lidmi surinamského původu má PVV druhou největší podporu hned po opoziční levicové Straně práce. „Myslím, že to hodně souvisí s tím, jak lidé vnímají sebe sama a svou identitu,“ vysvětlil antropolog Shashi Rampoor, který se zabývá podporou PVV mezi imigranty už čtyři roky. Speciálně v indo-surinamské menšině podle něj panuje přesvědčení, že si musela vše vybojovat, zatímco příslušníci jiných dostávají vše „zadarmo“.

„Myslí si, že nedostávali žádné výhody a museli se prostě chytnout jakékoliv příležitosti, která se před nimi objevila. Nejvíce pozornosti podle nich dostávají problémoví jedinci. Mají pocit, že jsou svým způsobem trestáni za své úspěchy,“ dodal Rampoor.

Jediná léčka? Neukázněnost

Dalším fanouškem Wilderse je Jaghmohan Singh Bindra. Podnikatel původem z Indie se do Nizozemí přestěhoval v roce 1979. Má laskavé oči a šedinami prokvetlý černý plnovous. Na hlavě nosí turban typický pro příslušníky indického náboženství sikhismu. Vlastní obchod s alkoholem a pronajímá osm nemovitostí.

Přestože žije v zemi téměř 40 let, Bindrova nizozemština je pouze na základní úrovni. Cítí ale, že Wildersova rétorika o přistěhovalectví a integraci není namířena proti lidem, jako je on sám. „Jsem cizinec, ale řádně platím daně. Mám svůj byznys. Podobně většina Turků, které znám, vlastní své malé společnosti. Nemyslím si, že Wilders chce, aby všichni cizinci odešli. Jen ti špatní,“ popsal svůj postoj Bindra. Podstata politiky PVV je podle něj ve slibu zakročit proti zločincům s dvojí národností, kteří by měli být vyhoštěni.

Na nizozemském konzulátu Turci vyměnili v Istanbulu vlajku Nizozemska za...
Nizozemský premiér Mark Rutte při volbě.

Jedinou léčkou pro Wilderse může v souvislosti s podporou přistěhovalců být fakt, že statisticky nejsou příliš ukázněnými voliči. Například Bindra se za celou dobu, co žije v Nizozemsku, nikdy hlasování nezúčastnil. „Jste zaneprázdnění a prostě zapomenete,“ vysvětlil. Letos ale prý poprvé určitě plánuje k volbám jít.

Voliči z řad imigrantů byli v minulosti v kampaních politických stran v Nizozemsku často přehlíženi. Letos se to ale změnilo. Čtyři největší menšiny mají totiž podle Etnobarometeru dohromady potenciál ovlivnit zisk asi sedmi mandátů v parlamentu o celkových 150 poslaneckých místech. Obyvatel, kteří se narodili v cizí zemi, jsou v Nizozemsku 2 miliony z celkového počtu téměř 17 milionů.

Jejich podpora může být nakonec velmi důležitá vzhledem k tomu, že konzervativní VVD premiéra Marka Rutteho by podle posledních průzkumů získala 26 mandátů a Wildersova PVV v těsném závěsu za ní 23 míst. Wildersovi se snaha získat přistěhovalecké voliče upřít nedá. V říjnu například jako jediný nizozemský politik popřál na svém twitterovém účtu všem hinduistům k jejich hlavnímu svátku Diwali.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...