Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Je korupce v biologické povaze člověka?

Světoví vědci se zabývají výzkumem podvádění a korumpování. Magazín New Scientist upozornil na výsledky několika studií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Esterm

:)
A niečo zo SR na túto tému z historického aspektu: http://www.forumhistoriae.sk/FH2_2011/index.html
0/0
25.12.2012 23:30
Foto

Dany

odpověď
Já si myslím, že ne snad článek, ale citované vědecké práce odpověď dávají. Navíc alespoň mezi vysokoškoláky je slušné procento těch, kteří vědí o klasických simulacích z teorie her. Některé říkají, že ve hrách je výdělek jednotlivce vyšší při nefér jednání než při férovém, byť by to nefér jednání vedlo k vyloučení ze společnosti ostatními hráči. Jiné ukazují, že ikdyž je výdělek společnosti jasně maximální při férovém jednání všech a vždy, rovnovážná situace ve společnosti nastává při nějakém poměrně znatelném podílu (deset a více procent) hráčů klonících se klůli vlastnímu zisku k nefér jednání.Nehledě na to, "uchýlení se k vysokým mravním standardům" je skutečně iracionální, protože paměť lidí vůbec není dlouhodobá, vždycky bude dost lidí, kteří ještě o podvodníkovi nevědí, co je zač, a tak ho přijmou mezi sebe... a tak dál. Vysoké mravní standardy byly "racionální" jenom tehdy, kdy se za jejich nedodržování hořelo na hranici a krvácelo na křížích, a to ještě jenom u těch "dole", kteří neměli jak se z hříchů vyplatit nebo vylhat.
0/0
1.4.2012 18:38
Foto

Capka.Sa

Z čistě evolučního hlediska...
Zajímavý článek, jen je škoda, že nijak neodpovídá na otázku v titulku. A na tu jsem zrovna byla dost zvědavá.Jedná se o věčné dilema, zda je v prostředí lidské společnosti biologicky výhodnější si nakrást a tím získat v krátkodobém měřítku, anebo být poctivý, a tím vzhledem k dlouhodobé paměti lidí získat v dlouhodobém měřítku - protože se díky tomuto přístupu budu těšit větší důvěře okolí a ochotě pomoci mi v případě nouze.Já osobně si pořád myslím, že "Pokud se na věc podíváme čistě z evolučního hlediska, uchýlení se k vysokým mravním standardům..." se v tomto kontextu nemusí vůbec jevit jako iracionální...
0/0
12.2.2012 11:24
Foto

Ano korupce je zakodována v biologické povaze všech členů ODS !
http://justicnimafie.cz/?cz_novinky,43 
0/0
5.2.2012 15:05