24. července 2009 17:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to romský zvyk, není to namířeno proti lékařům, říká expert

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Karel Holomek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Holomek | foto: ČTK

Před vinohradskou nemocnicí v Praze se shromáždily desítky rumunských Romů. Důvod? Chtějí podpořit svého příbuzného, který je v kritickým stavu. "Je to akt solidarity, k žádnému sporu zřejmě nedojde," říká romský aktivista Karel Holomek.

Desítky rumunských Romů se nastěhovaly před pražskou nemocnici, kde leží jejich příbuzný. Je to u Romů zvykem, že se před nemocnici nastěhuje celá rodina?

Ano, je to takový romský zvyk. To zaznamenáváme i tady v Brně. Když mají Romové někoho v nemocnici, tak tam obvykle přijde celá početná rodina, třeba i dvacet, třicet lidí, a dělají tam tak trochu cirkus. Rumuni teď mají usnadněnou situaci, jsou členy EU, tak mohou snadno přijet.

Co podle vás bude následovat, jak dlouho tam mohou být?

Nemyslím si, že bude něco následovat. Je to jen taková podívaná, kterou jsme zažili třeba před dvěma lety ve Slaném, kdy Romy vystěhovali a oni se pak utábořili na náměstí. Proběhla tam jen taková recese. Myslím, že nebude následovat nic, dokud policie neuzná, že je to narušování pořádku a nezakročí. Já bych to nijak nedramatizoval.

Před nemocnicí nejsou jen rumunští Romové, sjíždějí se tam i ostatní z Evropy, co to podle vás znamená? Mohlo by dojít k nějaké potyčce?

Určitě ne. Odhaduji, že je to spíše akt solidarity, nikoliv nepřátelský akt. Shromáždění není nepřátelsky namířeno proti lékařům a zdravotníkům. Se zraněným a příbuznými soucítí. Rozhodně to nepředznamenává žádný spor.

Omluva slušným čtenářům

Lidovky.cz kvůli nevhodným výrazům zrušily diskusi pod tímto článkem.

Najdete na Lidovky.cz