Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Je to ve stejném stylu jako kauza Altner, říká o sporech s ČSSD hradecký podnikatel Krtička

Česko

  19:02
PRAHA - Bývalé kino Střelnice je místem, kde se opakovaně píše historie ČSSD. Tady si sociální demokraté v únoru 1993 zvolili do čela Miloše Zemana, jenž je přivedl o pět let později do Strakovy akademie. Přesně po 25 letech, v únoru 2018, bude dějištěm veledůležitého sjezdu, kde se má strana popasovat s volebním výpraskem.

Hradecký podnikatel a majitel Taneční školy Krok Jaroslav Krtička. foto: Martin Horký, Marek Hlava,  MAFRA

Výběr Střelnice je z hlediska praktického pochopitelný, neboť objekt straně patří. A ČSSD po volebním neúspěchu musí šetřit. Jenže Střelnice symbolizuje i něco jiného. Je předmětem dlouholetých majetkových sporů, které se ČSSD nepodařilo vyřešit a před voliči srážejí její důvěryhodnost.

Hradecký podnikatel a majitel Taneční školy Krok Jaroslav Krtička v rozhovoru pro Lidové noviny vysvětluje, proč považuje ČSSD za arogantní partaj a proč svůj případ přirovnává k příběhu právníka Zdeňka Altnera. Ten, ještě než před rokem zemřel, vyhrál nad sociální demokracií soudní spor o zaplacení 338 milionů korun za právní poradenství v boji o Lidový dům.

LN: ČSSD se chystá uspořádat sjezd v kulturním domě Střelnice. V tomto kontextu jsem si vybavil spor, který vedete s ČSSD. Jak vzpomínáte na spolupráci se stranou, když jste se svou taneční školou ještě byl v areálu Střelnice? Co vám z toho zbylo za pocity?
Zbyla mi hořkost a pachuť z toho, že tam nikdy nebyla dohoda. Jednali s arogancí, nadřízeností, přitom já jsem byl podnikatel, nikdy jsem nebyl jejich člen čili vazal. Když jsem přišel na jednání, nebylo to o domluvě, ale jednání nadřízeného s podřízeným, neskutečná arogance.

LN: Jak na vás působí, že budou mít sjezd, který rozhodne o jejich budoucnosti právě v tomto areálu?
Dům kultury Střelnice byl vždycky jejich, i přilehlé kino, býval to dělnický biograf. Když ho začátkem tohoto milénia zavřeli, nabídli nám rekonstrukci a my jsme ji udělali, jeden z velmi pěkných sálů v Hradci Králové, luxusní prostředí. A dopadlo to tak, že se s námi soudili. My jsme vyhráli, Nejvyšší soud nám dal za pravdu, že nájemní smlouva, kterou mi předložili k podpisu je neplatná, včetně enormních smluvních pokut, a přesto se nic neděje – ve stejném stylu jako s panem Altnerem.

Sjezd ČSSD bude v domě, o který vede finanční spor

LN: Tam soud určil, aby ČSSD zaplatila jeho pozůstalým více než 330 milionů.
Je pro mě nepochopitelné, že v tomto právním státě, musí člověk okamžitě respektovat trest, i když si podá dovolání. ČSSD v případě pana Altnera ale dostala příkaz zaplatit, dala si dovolání, a přes rok nemusela plnit. Právo tady neplatí pro všechny.

LN: Myslíte, že se to podepsalo na výsledku ČSSD ve volbách?
Podle mě ano, nepřekvapilo mě to a mohli dopadnout ještě hůř. Vzhledem k chování, jaké předváděli, jim to voliči spočítali.

LN: V jaké fázi je váš spor se stranou? Z výroční zprávy strany plyne, že u okresního soudu v Hradci Králové by měly být dvě pohledávky za vámi.
Na pohledávky vůči mně nemají nárok, my máme od Nejvyššího soudu rozhodnutí, že nájemní smlouva, z ní vzcházející nájemné a smluvní pokuty nelze vymáhat, proti nim uplatňujeme pohledávku vůči ČSSD za rekonstrukci, což oni nehodlají plnit, neustále soudy zdržují různými námitkami, na soudy chodí nepřipraveni. To je skoro osm milionů. Vyhráli jsme spor o vyrovnání, ještě před volbami se s námi snažili domluvit, dělali tlak, že se rozejdeme smírnou cestou. Předtím nechtěli, tlačili na mě, že chtějí platbu za nájem. Ale když to vypadá, že platit mají oni, to už je jinak.

LN: Takže na jedné straně jsou dvě pohledávky ČSSD za vámi, které neuznáváte, a na druhé ty vaše za rekonstrukci.
Ano, kdyby pohledávky za mnou soud uznal, tak se samozřejmě započtou. Ale to, co mělo být okamžitě odbaveno, se z jejich strany táhne – nepřijde právník, nedodají podklady, onemocní. Zas to jde do ztracena. Přesně stejný způsob jednání jako s panem Altnerem.

LN: Co hodláte podniknout?
Čekáme, jak to bude teď po volbách. Máme na to už těch skoro třináct let právníka a věříme, že se to dotáhne do zdárného konce, i když světlo na konci tunelu vidíme ještě hodně daleko.

LN: Nejvyšší soud rozhodl kdy?
Loni v dubnu.

LN: A od té doby se děje co?
ČSSD si dělá odhady, všechno rozporuje, nic neuznává nebo nepřijde jejich právní zástupce, čeká se měsíce na podklady.

LN: Jak ten spor vůbec vznikl?
My jsme dostali budovu do nájmu na dvacet let s tím, že ji zrekonstruujeme, a až to bude, že se domluvíme na dalším. Pak ale řekli, že máme platit nájem. Přitom my jsme dostali budovu ve stavu, kdy nebyla k předmětu nájmu způsobilá, museli jsme ji rekonstruovat, investovat do ní peníze – a pak si ten, kdo vám ji pronajal, vzpomene, že by mohl účtovat nájem. Vybírat to, co by mohl, kdyby budova byla od začátku připravena. 

Dnešní ministr průmyslu Jiří Havlíček, který býval před lety hlavním manažerem ČSSD, patřil k těm nejsolidnějším, s nimiž jsme jednali o vyrovnání. Ale pak to šlo zase do ztracena. Zájem byl asi jiný. Dnes je v tom zrekonstruovaném sále vietnamská tržnice. Byl jsem tam čtyřikrát se znalcem, už tam odmítám chodit. Vidíte vytočené dveře, prkna, nalepené koberce, zdevastované věšáky, to mě bolí srdce. Ale ČSSD v pohodě vydělává na nájmu za tržnici. Jestli někdo něco zainventuje, majitel by se s ním měl domluvit, to je otázka zdravého selského rozumu. Ne že ho vyhodíte a ještě chcete zaplatit nějaký chimérický nájem.

LN: V jakých letech to bylo?
Do roku 2012. Nejdřív se to podepsalo na deset let s tím, že dalších deset podepíšeme po rekonstrukci. Když se blížil konec první dekády, už nikdo podepisovat nechtěl. Banky nám věřili, úvěr byl dlouhodobý, dvacet let měla být ideální doba na splácení. Když nám ČSSD nájem neprodloužila, dostali jsme se do problémů se splácením. Musím ale kvitovat solidnost bank, že nám nechaly úvěry doběhnout ve splátkovém režimu, jak byl.

LN: Spory se ale vlekly, už v roce 2007 jste se přihlásil s pohledávkou.
Ano, to jsem se přidal k Altnerovi. Tam to začalo, tím nám vznikl neskutečný problém, abychom mohli ve Střelnici vůbec fungovat.

LN: Který předseda nebo kteří manažeři s vámi jednali konstruktivně?
Nejkonstruktivnější byl Havlíček, to bylo za předsedy Paroubka, který měl taky snahu to vyřešit. Gross se na to podíval a odešel. Strašně krásné bylo, že oni tam vodili exkurze, svoje členy, kterým ukazovali: „Podívejte, jak to máme krásné.“ Napojovali si tam televizi, když měli sjezd, protože v jiných částech by jim vyhořela elektroinstalace, v sále byla rozvedená měď. Všechno to využívali, ale skutek utek.

LN: ČSSD se hájila, že podle smlouvy měla být rekonstrukce učiněna na vaše náklady.
Ve smlouvě bylo, že se budeme podílet na nákladech, ale nemůžete si myslet, že někomu věnujete rekonstrukci za několik milionů a ještě k tomu budete platit nájem. To nedává smysl.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!