Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jed v telefonním sluchátku v Moskvě. Novičok prodal gangům ruský vědec v 90. letech

Svět

  5:00
MOSKVA/PRAHA - Psal se rok 1995. Moskvou otřásla jedna z mnoha vražd na objednávku. Ivan Kivelidi byl výjimečná oběť. A odešel z tohoto světa výjimečným způsobem. Spolu s ním padla ve válce gangů náhodně i jeho sekretářka Zara Ismailovová. Zasaženi neznámou látkou byli i další lidé – uklízečka, policisté i návštěvy, které ten den Kivelidi přijal.

Ivana Kivelidiho v roce 1995 zřejmě zabil stejný jed jako Sergeje Skripala. Pohřbu Kivelidiho se zúčastnil i tehdejší premiér Černomyrdin (vpravo) foto: Lidové noviny

Bankovní magnát Kivelidi se stal obětí telefonního sluchátka. Právě na gumovou podložku velikosti pět milimetrů jednoho ze šroubků přístroje byl jed nanesen. Příznaky byly identické jako v případě útoku na dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru ve Velké Británii. A zdá se, že i složení látky odpovídá.

Pátrání po pachatelích Kivelidiho trvalo řadu let. A přineslo jedno šokující zjištění. Látky Novičok, kterou původně sovětští vědci vyvíjeli jako chemickou zbraň hromadného ničení, se zmocnilo podsvětí.

Trestní spis číslo 238709 získali nyní novináři z ruské opoziční Nové gazety. Pojednání o vraždě šéfa Rosbyznysbanky Kivelidiho a zpověď muže, který s jedem údajně obchodoval, připomíná detektivku, jejíž autor měl bujnou fantazii.

Chaos 90. let ovládl i laboratoře

Devadesátá léta minulého století byla v Rusku léty chaosu a organizovaného zločinu. Disciplína padla i v takových zařízeních, jako byly tajné laboratoře, vojenské základny a zakázaná města s továrnami na smrt.

Hlavní postavou příběhu je profesor Leonid Rink, někdejší vedoucí pracovník v Institutu organické chemie a technologie v uzavřeném městě Šichany v Saratovské oblasti. Ve zmíněném spise je i jeho jméno. Protokol z jeho výpovědi, který mají ruští novináři k dispozici, je cenný důkaz toho, že chemické zbraně nemá Moskva pod kontrolou.

Rink byl mnohokrát vyslýchán v letech 1999 až 2006. Nakonec přiznal, že devět ampulí novičoku vynesl z ústavu v propisovačkách. „Použili jsme jen jeden gram látky. Rozdělili jsme ji po čtvrt gramu do ampulí, které jsem odnesl k sobě domů a ukryl v garáži,“ stojí v protokolu. Pak ji prodal několika lidem napojeným na kriminální struktury a čečenskou guerillu.

Policejní důstojník ve speciálním obleku prochází kolem místa útoku.
Londýnští policisté vybalují plynové masky.

V 90. letech se zcela zhroutil systém financování vědy a lidé v uzavřených městech se ocitli na pokraji hladu. Přední vědci žili jako žebráci.

Rink si dnes už nepamatuje, kolik peněz utržil za jed, kterým bylo možné zabít stovky lidí. Prý buď 1500 nebo 1800 dolarů (dnes asi 31 až 37 tisíc korun).

Zjištění novinářů Nové gazety označila dcera vědce Olga Rinková za mystifikaci. „Obrátíme se na soud,“ sdělila rozhodnutí otce.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...