Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jeden solární panel na každého Čecha

Česko

Česko se stává solární velmocí, na zvýšených účtech za elektřinu to zaplatí firmy i domácnosti

JAK ZDRAžÍ ELEKTRICKá ENERgIE v ZávISLOSTI NA výSTAvBĚ FOTOvOLTAICKýCH ELEKTRáREN

Pohled energetiků na rozsah výstavby solárních elektráren v Česku se velmi různí. Odhady se pohybují od 500 do 2000 megawattů.

PRAHA Tempo výstavby solárních panelů na polích a střechách by měli bedlivě sledovat všichni spotřebitelé elektrické energie. Právě rozsah letošní výstavby fotovoltaických elektráren totiž rozhodne o míře zdražení elektřiny od počátku příštího roku.

Podle aktuálních odhadů společností, které provozují rozvodné a přenosové sítě, letos v Česku přibudou solární panely o výkonu 2050 megawattů. Vzhledem k průměrnému výkonu jednoho panelu (okolo 200 wattů) tak lze říci, že na každého z deseti milionů obyvatel Česka by připadal jeden solární panel. Dopad na cenu elektřiny pro běžnou domácnost by se podle propočtu LN pohyboval kolem osmi procent, v případě velkých podniků by nárůst ceny byl ještě vyšší.

„My vycházíme z uzavřených smluv o připojení, a ty, pokud investor nevypoví, jsou pro nás závazné. Investoři mají obrovský zájem na tom, aby stihli zprovoznit zařízení ještě v době, kdy je to pro ně nejvýhodnější, tedy do konce letošního roku,“ uvedl tiskový mluvčí skupiny E. ON Vladimír Vácha.

Rozsah výstavby by však mohl být ještě vyšší. Rozvodné společnosti, tedy hlavně ČEZ Distribuce a E. ON Distribuce, vydaly souhlasné stanovisko pro připojení solárních projektů v rozsahu 4163 megawattů. Zdražení elektřiny pro domácnosti by v tomto případě dosáhlo 16 procent. Tato „katastrofická varianta“ však není příliš pravděpodobná. Česká fotovoltaická průmyslová asociace sdružující společnosti podnikající v oboru a investující do solárních panelů s tak rozsáhlou výstavbou nepočítá. „Po zkušenostech z loňského roku jsou odhady velice nejisté, tipuji si na 800 až 1200 megawattů,“ odhaduje tajemnice solární asociace Zuzana Musilová. Opatrnější odhady mají též manažeři společností investujících do fotovoltaiky. „Zcela jistě to nebudou katastrofická čísla v jednotkách tisíců megawattů, kdy by fotovoltaické elektrárny ohrožovaly stabilitu elektrizační soustavy,“ říká předseda představenstva skupiny REN Power CZ Vladimír Šístek. Stále častěji se objevují i názory, že rozsah letošní výstavby solárních parků v Česku by mohl zůstat jen na úrovni okolo 500 megawattů. Tohoto názoru je i Petr Zmátlík, odborník na energetiku v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. Od chvíle, kdy rozvodné společnosti letos na jaře vyhlásily „stop-stav“ pro nové solární elektrárny, klesla podle Zmátlíka ochota bank tyto elektrárny financovat.

Z vyjádření bank oslovených LN je patrná jistá zdrženlivost. „Co se týče solárních elektráren, opatrnost ve financování je logická,“ uvedl bez dalších podrobností tiskový mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

„Česká spořitelna se podílí jen na kvalitních projektech, které jsou připravené v souladu se stále se zpřísňujícími podmínkami pro jejich připojení do distribuční soustavy. Počet realizovatelných případů na trhu klesá,“ dodala Klára Pačesová z tiskového oddělení spořitelny.

Tabulka

Solární lídři v Evropě

elektrický výkon dokončených fotovoltaických

elektráren loni a letos (v megawattech)

2009 2010 (odhad)

Německo 3806 5000 až 7000

Itálie 711 900 až 1500

Česká republika 411 500 až 2000

belgie 292 140 až 200

Francie 185 500 až 700

Španělsko 69 600 až 650

Řecko 36 100 až 115

Portugalsko 32 70 až 100

ostatní země EU 63 80 až 250

Zdroj: studie evropské fotovoltaické asociace EPIA z května 2010

Autor: