Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jeden svět vyhrál film o indonéské genocidě Podoba ticha

Kultura

  16:00
PRAHA - Osm cen udělily poroty 17. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Budou slavnostně předány na zakončení festivalu v pražském kině Lucerna ve středu 11. března. Nejlepším filmem se letos stala Podoba ticha amerického režiséra Joshuy Oppenheimera, jenž si stejnou cenu odvezl z Jednoho světa v roce 2013 za film Způsob zabíjení. Oba dokumenty zpracovávají stejné téma - masové vraždění lidí nařčených z komunismu v Indonésii v 60. letech.

Z vítězného filmu festivalu Jeden svět - Podoba ticha. foto: Jeden svět

Jeden svět letos promítal rekordní počet filmů – uvedl 114 dokumentů a k nim přidal projekci filmu Zimo, odejdi! v reakci na vraždu ruského politika Borise Němcova, která se odehrála dva dny před zahájením festivalu.

V hlavní soutěži se utkalo 15 filmů. Cenu za nejlepší film získala Podoba ticha režiséra Joshuy Oppenheimera (The Look of Silence / Dánsko, Indonésie, Velká Británie, Norsko, Finsko / 2014 / 99 min.), který na festivalu osobně uvedla producentka snímku Signe Byrge Sørensen. Ta představila kampaň, jíž se tvůrci filmu v Indonésii snaží otevřít debatu o tabuizované historii země. Podle vyjádření poroty má snímek  silnou režisérskou vizi a vypráví příběh, který vzdoruje a zároveň se konfrontuje s všudypřítomnými následky genocidy v Indonésii.

Cenu za nejlepší režii porota udělila filmu Demokraté režisérky Camilly Nielsson (Democrats / Dánsko / 2014 / 108 min.). „Tento film syrově zachycuje boj o sepsání nové ústavy v zemi, kde vládne tvrdou rukou krutý diktátor Robert Mugabe. Režisérka vypráví spletitý příběh boje dvou rivalů a problémů spojených s budováním nové země zcela od základu,“ uvádí porota ve svém rozhodnutí.

 Zvláštní ocenění putuje k režisérce Judy Rymer za film Mě neumlčí (I Will Not Be Silenced / Austrálie / 2014 / 84 min.). „Udělujeme Zvláštní uznání filmu, jehož hlavní protagonistka vedla sedm let velmi namáhavou bitvu. Po nepopsatelném zločinu, kterého se na ní dopustili, Charlotte bojuje proti systému plnému předsudků ve snaze domoci se spravedlnosti a nastavit precedent pro další ženy z keňského slumu Kibera,“ uvedla porota.

Projekce vítězných filmů, 11.3.

Lucerna Velký sál

22:00 – Podoba ticha /Cena za nejlepší film

Lucerna Malý sál

17:00 – Královna ticha / Cena Českého rozhlasu

Světozor Velký sál

17:00 – vítěz divácké ceny

19:30 – Demokraté / Cena za nejlepší režii

22:00 – Ti, kteří řekli ne / Cena Poroty Václava Havla

Atlas Velký sál

17:00 – Bojovníci ze severu / Cena Studentské poroty

19:00 – Mě neumlčí / Zvláštní ocenění Hlavní poroty

21:30 – Tichá inkvizice / Zvláštní uznání Poroty Václava Havla

Speciální Porota Václava Havla ocenila film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Porota vybírala z 11 dokumentů uváděných v soutěžní kategorii Máte právo vědět. Hlavní cenu udělila filmu Ti, kteří řekli ne režiséra Nimy Sarvestaniho (Those Who Said No / Švédsko / 2014 / 89 min.). Dokument ukazuje průběh Íránského tribunálu ke zločinům spáchaným po íránské revoluci v 80. letech. Cenu si ve středu osobně převezme jeden z protagonistů a iniciátor tribunálu Írádž Mesdaqí. 

Zvláštní uznání udělila Porota Václava Havla filmu Tichá inkvizice režisérek Alessandry Zeka a Holen Sabriny Kahn (A Quiet Inquisition / USA, Nikaragua / 2014 / 66 min.). Film ukazuje důsledky nikaragujského zákona zakazujícího provést potrat i pacientkám ohroženým na životě.

Z filmu Bojovníci ze severu.

Studenti ocenili Bojovníky ze severu

Cenu Studentské poroty, kterou tvoří středoškoláci a středoškolačky z řad organizátorů a organizátorek Studentských filmových klubů Jeden svět na školách, získal filmBojovníci ze severu režisérů Sørena Steena Jespersena a Nasiba Faraha (Warriors from the North / Dánsko, Somálsko / 2014 / 58 min.). Jespersen se vrátí do Prahy, aby cenu převzal. „Film dává studentům možnost zamyslet se nad otázkami začleňování do společnosti a neochoty přijmout odlišnost v náboženství či kultuře. Oceňujeme také, že dokument se neuchyluje k hodnocení ani nenabízí zjednodušené závěry. Studentská porota rovněž vyzdvihuje schopnost autorů snímku navodit autentickou atmosféru, která diváka zcela pohltí,“ zdůvodnila své rozhodnutí porota.

Festival v Praze potrvá do středy 11. března, poté se přesune do regionů.

Autor: