Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jedenáct intimních kabinetů

Česko

Vyzrálou tvorbu jedenácti významných českých autorů připomíná výstava v pražském Domě U Zlatého prstenu, nazvaná V spektru rozmanitosti: 11+1. Zároveň byl v nově zrekonstruovaném přízemí objektu zahájen projekt Start-Up s cílem představit mladé začínající umělce.

Zatímco v horních patrech Domu U Zlatého prstenu vystavují do 28. června renomovaní autoři – Boštík, Boudník, Grygar, Kmentová, Kolíbal, Kučerová, Malich, Nepraš, Sopko, Svobodová a Šimotová, přízemí „patří“ do 3. května studentu pražské AVU Jakubu Janovskému.

Jedenáct vynikajících autorů kurátorka Hana Larvová prezentuje pomocí autorských celků. Každý z umělců zde má jakýsi svůj intimní kabinet, v němž představuje svoje nejzávažnější výtvarné počiny. Jsou nejen důkazem výjimečnosti jejich tvorby, ale svědčí také o promyšlené akviziční činnosti galerie v době, kdy se ještě díla dala koupit za podstatně příznivější ceny.

Rozsáhlé autorské soubory vlastní Galerie hlavního města Prahy (GHMP) jako jedna z mála státních institucí. Vybrat reprezentativní vzorek nebylo proto jednoduché. „Klíčem byla časová hranice, tedy roky 1960–1989 s tím, že jsem si dala za cíl představit u jednotlivých umělců především jejich vyzrálý výtvarný názor,“ uvedla na vernisáži kurátorka Hana Larvová. Kromě samotných děl, která zastupují stěžejní momenty umělecké kariéry všech jedenácti zmíněných autorů, je v kabinetech také každý z nich představen textem a fotografií. Autorem snímků, jež zachycují umělce v jeho typickém pracovním prostředí, je Jaroslav Brabec. Ten se fotografování umělců věnuje od roku 1976. Za tuto dobu vytvořil rozsáhlou a ojedinělou fotografickou kolekci, která u nás nemá co do rozsahu obdoby. Právem je proto Jaroslav Brabec uveden i v názvu expozice 11+1.

Výstava jedenácti uměleckých souborů autorů, kteří dnes již patří ke klasikům českého umění druhé poloviny 20. století, je neobvyklým úhlem pohledu do depozitáře GHMP. Navíc jsou zmíněné celky vystaveny v době, kdy galerie obnovuje stálou expozici v Domě U Zlatého prstenu (bude otevřena 17. listopadu), a mají tak i další výpovědní hodnotu. Řada děl totiž byla zakoupena u příležitosti výstavy, kterou galerie v minulosti těmto autorům připravila. Nyní mohou návštěvníci znovu a s ještě větší intenzitou vstoupit do světa originálních kreativ, ať už Stanislava Kolíbala, Karla Malicha, Aleny Kučerové, Evy Kmentové nebo Vladimíra Boudníka či všech ostatních. Výtvarný výraz vystavených autorů je složitý, výjimečný a esteticky ojedinělý. Kango Mortale v trafostanici Jako první v projektu Start-Up se představuje student pražské AVU Jakub Janovský (1984). Přitahují ho staré opuštěné objekty. Jejich polorozpadlé stěny, zdi a konstrukce pokrývá svými „delirantními freskami“. Projekt Kango Mortale autor připravil jako site specific pro Dům U Zlatého prstenu, jenž je umístěn v prostoru s určitou industriální minulostí – za socialismu v něm byla umístěna naddimenzovaná trafostanice sloužící celému bloku okolních domů. Kango Mortale propojuje figurální „fresku“ a inverzivní body artovou projekcí.

Po Janovském budou následovat další, jejichž výčet zahrnuje Jakuba Lipavského, Adama Vačkáře a další, kteří dolní prostor postupně zaplní až do září letošního roku. Vstup na výstavu mladých je zdarma.

***

V spektru rozmanitosti: 11+1

Dům U zlatého prstenu Týnská 6, Praha 1 1. 4. – 28. 6. 2009 otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 20 hodin www.ghmp.cz Na reprodukci Ruce od Evy Kmentové z roku 1968

Autor: