Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dosáhli jsme dohody o Ukrajině, potvrdil Putin. Příměří začne platit o víkendu

Vladimír Putin

  9:30aktualizováno  11:35
MINSK - Lídři Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie dosáhli v Minsku dohody o klidu zbraní a politickém uspořádání Ukrajiny. Po šestnáctihodinovém maratonu jednání to potvrdil ruský prezident Vladimir Putin. Příměří má začít platit od půlnoci 15. února a zahrnuje i stažení těžkých zbraní. Součástí dohody je podle Putina také vymezení demarkační linie a ústavní reforma, jež zakotví práva obyvatel.

Zleva: ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Francois Hollande, ukrajinský prezident Petro Porošenko a německá kancléřka Angela Merkelová foto: Reuters

Putin vybídl znepřátelené strany ke zdrženlivosti, k ukončení krveprolití a k zahájení politického dialogu. Dosažení dohody, v níž je podle zatím dostupných zpráv obsaženo i propuštění vězňů a vzájemná výměna válečných zajatců mezi oběma znepřátelenými stranami, potvrdili i prezidenti Ukrajiny a Francie Petro Porošenko a François Hollande. Propuštěna má být také ruskými úřady vězněná ukrajinská letkyně Naděžda Savčenková.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyjednávací maraton

„Dohodli jsme se o hlavních otázkách,“ řekl Putin po téměř 16 hodinách vyjednávání. Kromě příměří se prý podařilo dohodnout se na demarkační linii mezi znepřátelenými stranami a na stažení těžkých zbraní. Šéf Kremlu oznámil, že z minského summitu vzešly dva podepsané dokumenty: jednak prohlášení čtyř státníků, jednak dokument tzv. kontaktní skupiny o komplexu opatření, aby se minská mírová dohoda z loňského září uplatnila v praxi. Tento dokument podle agentury TASS podepsali i vůdci proruských separatistů.

PSALI JSME:

Minský summit začal ve středu v 18:30 SEČ a prakticky bez přestávky trval zhruba 16 hodin. Státníci za celou dobu přerušili jednání jen jedinkrát, aby se společně vyfotografovali, poznamenala agentura Interfax. Na rozdíl od ruského prezidenta ostatní účastníci schůzky - Angela Merkelová, François Hollande a Petro Porošenko - minský Palác nezávislosti opustili, aniž by uspořádali tiskové konference. Hollande podle agentury Reuters poznamenal, že je třeba ještě mnohé učinit.

Text dohody vybízí mimo jiné k nastolení plné kontroly Ukrajiny nad hranicí s Ruskem do konce letošního roku a ke stažení a odzbrojení cizích vojáků a všech „nelegálních skupin“ na východě Ukrajiny.

Německá kancléřka Angela Merkelová s ukrajinským prezidentem Porošenkem.
Vlevo francouzský prezident Francois Hollande, vpředu německá kancléřka Angela...
Vladimir Putin se během jednání v Minsku setkal i s běloruským prezidentem...
Ruský prezident Vladimir Putin na jednání v Minsku.

První dvě hodiny jednali kancléřka a prezidenti tří zemí jen mezi sebou, pak se přidali členové delegací, než opět čtyři vůdci pokračovali opět jen mezi sebou, aby nalezli cestu k zajištění klidu zbraní na Donbasu, kde si boje za deset měsíců vyžádaly přes 5300 lidských životů. Na místo jednání ve čtvrtek ráno dorazili i vůdci povstalců Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij.

Podle kremelských diplomatů Putin za patnáct let své kariéry ve vrcholných funkcích tak dlouhé mezinárodní jednání zřejmě nezažil. Jednací místnost byla neprodyšně uzavřena. „Běží válka nervů,“ napsal na Facebooku ukrajinský vicekancléř Valerij Čalyj.

CO ZAZNĚLO V MINSKU

  • Dohodli jsme se na zastavení palby od půlnoci 15. února,“ oznámil po skončení jednání Vladimir Putin. „Dále jsou tu otázky spojené s hranicí. Měli bychom uplatnit zvláštní status Doněcka a Luhanska. Doufám, že všechny strany budou dodržovat zdrženlivost, než dojde k úplnému zastavení palby,“ řekl ruský prezident novinářům. Neopomněl také zmínit „agresi kyjevských úřadů“, jež údajně ofenzivu rebelů vyprovokovala.
  • „’Čtyřka’ (nejvyšších představitelů) připravila dokument a dohodla jej. Když jej posuzovala kontaktní skupina, Zacharčenko a Plotnickij jej odmítli podepsat,“ řekl agentuře TASS neupřesněný „informovaný zdroj“. 
  • Bohužel, ještě nemám dobré zprávy. Zatím nejsou žádné zprávy. Naděje ale stále existuje,“ řekl Porošenko v osm ráno, když vyšel z jednací místnosti. Dodal, že podmínky, kladené ruskou stranou, jsou „nepřijatelné“. 
  • „Hovořit o podrobnostech je ještě brzy,“ napsal ve Facebooku ukrajinský vicekancléř Valerij Čalyj. „Bez dohody o bezpodmínečném zastavení palby, domnívám se, odtud nemůžeme odjet. Běží válka nervů,“ dodal. 
  • Dovnitř nosí fólie s jídlem, ven prázdné talíře,“ hlásí z haly v honosné budově uprostřed Minsku unavení novináři.
  • Putinův poradce Vladislav Surkov označil rozhovory státníků za „výborné“, optimisticky situaci vidí i šéf ruské diplomacie: „Jednání pokračuje aktivně, jde to lépe než skvěle,“ řekl Sergej Lavrov ruské agentuře TASS.
  • Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin podle webu deníku Kommersant nevyloučil, že jednání může trvat až do čtvrtečního rána.
  • Do běloruského hlavního města dorazili rovněž vůdci doněckých a luhanských separatistů Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. „Jsou v Minsku. Pokud jednání státníků skončí úspěšně, předpokládá se, že Zacharčenko a Plotnickij podepíší výsledný dokument,“ uvedla ruská agentura.

Jednání válku nezastavilo

Na Donbase nicméně pokračují ozbrojené střety a umírají další lidé. Obě znepřátelené strany hlásí padlé vojáky a zabité civilisty. „Ukrajina v důsledku bojů a ostřelování ztratila dva muže, dalších 21 bylo zraněno,“ uvedl armádní mluvčí Vladyslav Selezňov.

Ozbrojený separatista v ulicích ostřelovaného Doněcka.

V hlavní povstalecké baště, Doněcku, mezitím podle místních úřadů při ostřelování zahynulo sedm civilistů a 14 utrpělo zranění. Mezi oběťmi je například chodec, kterého ve středu večer zabil dělostřelecký granát při zásahu místní nemocnice. V samé nemocnici však nikdo nezahynul, upřesnila povstalecká mluvčí Juliana Bedilová.

Palba z děl a raketometů podle zpravodaje agentury AFP neutichala po celou noc, zatímco v Minsku vedoucí představitelé Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny jednali o ukončení konfliktu, který si od dubna vyžádal více než 5300 mrtvých.

Ve městě Avdijivka v Doněcké oblasti naopak podle ukrajinského ministerstva vnitra v palbě povstaleckých děl zahynuli tři lidé. Dalších pět civilistů vyvázlo se zraněním.

VÁLKA NA DONBASU V ČÍSLECH:

  • Konflikt mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty vypukl loni 6. dubna.
  • Boje si dosud vyžádaly podle OSN 5358 obětí a 12 235 dalších osob bylo zraněno. Tato bilance zahrnuje i 298 osob z malajsijského boeingu, který byl v polovině loňského července asi sestřelen v Doněcké oblasti.
  • Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) při OSN boje dosud vyhnaly z domovů přes 920 000 lidí (z toho asi 136 000 dětí). Nejvíce lidí bez domova, asi 327 000, hlásí Doněcká oblast.
  • Asi 600 000 lidí uprchlo do okolních zemí, z toho 400 000 do Ruska.
  • V oblastech bojů žije 5,2 milionu lidí.
  • Konflikt zasáhl pět oblastí - Doněckou, Luhanskou, Zaporožskou, Dněpropetrovskou a Charkovskou.

Ozbrojený proruský vzbouřenec střeží autobusovou zastávku v Doněcku, kterou zasáhla dělostřelecká palba.

  • počtech vojáků a ozbrojenců, kteří bojují na východě Ukrajiny, se spekuluje. Ukrajinský prezident Petro Porošenko letos v lednu vyhlásil již čtvrtou mobilizaci a celkem může být letos podle Porošenka na Ukrajině povoláno do zbraně v případě potřeby až 104 000 lidí. Podle zprávy agentury Unian z počátku tohoto měsíce bylo do zbraně povoláno 73 000 osob, k ukrajinským jednotkám míří přes 46.000 osob, dalších 2500 lidí se přihlásilo z řad dobrovolníků. Další mobilizační dekrety má prezident Petro Porošenko v plánu vydat v dubnu a červnu.
  • Počet bojujících proruských separatistů se odhaduje na několik desítek tisíc. Počátkem tohoto měsíce doněčtí povstalci ohlásili "dobrovolnou" všeobecnou mobilizaci. Povoláno do zbraně má být až 100 000 lidí. Podle ukrajinského prezidenta Porošenka bojuje na straně separatistů také 9000 ruských vojáků.

Autoři: ,