Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Američané slaví zelený ‚svátek imigrantů‘. Irské kořeny má i viceprezident Pence

Svět

  18:05
WASHINGTON/PRAHA - V pátek se slaví Den svatého Patrika, irský svátek, který je velmi populární i za oceánem - zejména kvůli tamním potomkům irských imigrantů, jichž je v USA přes 33 milionů. Irské kořeny má i viceprezident Mike Pence, který zároveň podporuje protiimigrační politiku prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům u příležitosti svátku ve čtvrtek navštívil i irský premiér, který Trumpa vyzval, aby umožnil získání legálního občanství desetitisícům Irů, kteří v USA žijí.

Bílý dům navštívil u příležitosti Dne svatého Patrika premiér Irska Edna Kenny foto: Reuters

Richar Michael Cawley v dubnu roku 1923 připlul do New Yorku z anglického Liverpoolu. V kapse měl ekvivalent dnešních 23 dolarů. Utíkal před chudobou a útrapami irské občanské války, která následovala irskou válku za nezávislost a provázela vznik nezávislého státu. V kontextu tehdejší doby nešlo o nic neobvyklého, táhnoucí se válečné spory k odchodu za lepšími příležitostmi inspirovaly řadu lidí.

Richard Cawley je v jedné věci ale výjimečný - jeho vnuk je současným viceprezidentem Spojených států a teď je nedílnou součástkou administrativy, která je notoricky známá svým odmítavým přístupem k migraci - především z Mexika a Blízkého východu.

Bílý dům navštívil u příležitosti Dne svatého Patrika premiér Irska Edna Kenny
Pence swears in Coats to serve as U.S. Director of National Intelligence (DNI)...

Cawley byl syn krejčího z malé vesnice a do Ameriky se vydal po dosažení plnoletosti. Připojil se tam ke svému bratru a strýci. Usadil se v Chicagu, kde byla usazena bohatá římskokatolická komunita, vzal si učitelku a našel si zaměstnání jako řidič. Když následně navštívil Irsko, udělal tak už jako americký občan. Jeho příběh připomíná list The New York Times u příležitosti Dne svatého Patrika a dodává, že ho jen těžko lze nepřipomenout v současné situaci, kdy Pence podporuje silnou antiimigrační rétoriku Donalda Trumpa.

Za lepším životem

Pence se ve čtvrtek v rámci oslav na počest irského svatého a patrona sešel na snídani s irským premiérem Ednou Kennym. Pence svátek považuje za velice osobní a o svém dědovi Cawleym mluví jako o „nejhrdějším a nejlepším muži, kterého zná“. Podle viceprezidentova staršího bratra po svém prarodiči Pence zdědil „smysl pro humor a způsoby“.

Cawleyho cesta není dokonalou paralelou toho, co dnes prožívají uprchlíci ze zemí roztrhaných moderní válkou, jako je například Sýrie. Irsko dvacátých let nečelilo teroristickým hrozbám. Přesto příběh muže, který utíkal z těžkých podmínek za šancí na lepší život, připomíná řadu příběhů, které se teď objevují v amerických médiích na obranu imigrantů z většinově muslimských zemí, jichž se týkají Trumpovy opakované pokusy prosadit svá imigrační omezení.

Napomenutí z Irska

Irský premiér Kenny se ve čtvrtek sešel i s Donaldem Trumpem, kterému dal v rámci oslav irského svátku mísu tradičních čtyřlístků. Měl ale i vlastní žádost: po Trumpovi chtěl, aby nabídl pomoc Irům, kteří v USA žijí ilegálně. Podle Kennyho tohle povede k americké prosperitě. V ilegalitě by mělo v USA žít na 50 tisíc Irů. Kenny Trumpovo vyjadřování během prezidentské kampaně označil za „rasistické a nebezpečné“.

Irský premiér chce, aby Trump pomohl Irům žijícím v USA nelegálně

Trump proti ilegální migraci dlouhodobě bojuje, chce například nechat deportovat „dva, možná i tři“ miliony Mexičanů, kteří jsou ve státech ilegálně. Zároveň bojuje za přísný antiimigrační zákaz proti šesti zemím s většinou muslimských obvyvatel, který mu zablokovaly americké soudy. Trump za něj však chce dále bojovat.

Pence v několika rozhovorech potvrdil, že prezidentovy plány plně podporuje. Pence se přitom v roce 2006 sám snažil republikánskou stranu sjednotit kolem plánu, který se měl stát kompromisem pro konzervativní a progresivní křídla strany. Chtěl, aby se všichni imigranti bez dokumentace vrátili domů, ale pokud by prošli potřebnými kontrolami, měla jim být umožněna legální cesta zpět. Plán se ale nikdy neuskutečnil.

Prohlubující se propast

Mimo oslav Dne svatého Patrika New York v pátek také zažívá i aktivistické snahy: demonstraci za solidaritu pro imigranty si zde naplánoval irský senátor Aodhan O’Riordain, kterému se dostalo velké míry pozornosti zejména na konci minulého roku, když v proslovu před parlamentem nazval nově zvoleného Trumpa fašistou. Akce má kritizovat nejen současnou vládu, ale zejména i její irsko-americké členy, kteří antiimigrační politiku tolerují či i podporují. Kromě Mika Pence jde například i o strategického poradce Bílého domu a šéfa ultrapravicového serveru Breitbart News Stephena Bannona.

Podle New York Times situace zvýrazňuje, jak velká politická propast vzniká mezi Američany s irskými kořeny, kterých je přes 33 milionů, a současnou vládou. A stejně se dá hovořit i o Irsku, jehož liberalismus je na rozdíl od toho amerického na vzestupu. Samotný Trump je v mezi Iry velice nepopulární.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...