Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Jemenu hrozí hladomor, který si vyžádá miliony obětí, varuje OSN

Svět

  16:00
SANÁ/PRAHA - Dva a půl roku trvající válka, epidemie cholery, nyní ještě blokáda hranic, zabraňující humanitárním organizacím doručit léky i jídlo. Jemenu hrozí katastrofa, zemřít mohou miliony lidí.

Podle vyjádření OSN jde o největší humanitární krizi na světě. foto: Reuters

'Největší humanitární krize na světě.' V Jemenu se cholerou nakazilo už půl milionu lidí

Pokud koalice, vedená Saúdskou Arábií, neuvolní blokádu Jemenu, dočká se svět největšího hladomoru za poslední desetiletí, který si vyžádá miliony obětí. Ve čtvrtek to po brífinku v Radě bezpečnosti OSN řekl Mark Lowcock, šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí.

Uzavření všech pozemních, leteckých i námořních cest do země vyhlásila v pondělí Saúdská Arábie v odvetě za sobotní raketový útok na letiště v Rijádu. Za ním stojí podle všeho libanonské hnutí Hizballáh, které bojuje na straně šíitských povstalců proti centrální vládě.

Místo kousek od mešity, kde došlo ke dvěma bombardováním.

O katastrofální humanitární situaci v zemi mluvil i šéf Světového potravinového programu David Beasley, podle něhož 19 milionů z 28 milionů Jemenců „neví, kde dostanou další jídlo“. Beasley zdůraznil, že jím vedená agentura OSN měla až dosud přístup jen k sedmi milionům Jemenců – částečně kvůli nedostatku financí, částečně kvůli chybějícímu přístupu způsobenému bojujícími stranami.

Lowcock neuvedl, za jak dlouho může k hladomoru dojít, v případě pokračování blokády je ale nevyhnutelný. „Děti umírají v Jemenu neustále,“ řekl s odkazem na podvýživu i na jejich neschopnost bránit se zimě. K tomu se v posledních měsících přidala i epidemie cholery: podle OSN už onemocnělo na 900 tisíc lidí.

Lowcock proto vyjmenoval nezbytné podmínky k tomu, aby svět hladomoru zabránil: obnovení leteckého spojení, otevření všech přístavů lodím s humanitární pomocí, dohoda na tom, aby v adenských vodách mohla zůstat loď Světového potravinového programu a skončilo zdržování plavidel, která prošla kontrolou OSN.

Jemenský chlapec vedle vojáka koalice vedené Saudskou Arábií, který drží hlídku...

Saúdy vedená koalice ale zatím jen obnovila provoz v přístavu Aden, který ovládají její bojovníci. Předtím jednal podle agentury Reuters o uvolnění blokády šéf světové organizace Antonio Guterres se saúdskoarabským ministrem zahraničí Ádilem Džubajrem.

Podle Pavla Grubera, ředitele české pobočky organizace Lékaři bez hranic, je situace akutní prakticky v celé zemi. „My pracujeme na obou stranách fronty a situace je velmi špatná všude,“ říká. Před pondělní blokádou prý organizace čelila v některých oblastech spíše problémům logistickým nebo bezpečnostním, šíitští rebelové ani vláda jí v práci nebránili. To se ale nyní změnilo.

Bomby v Jemenu zničily mosty, nemocnice a továrny.

Gruber upozorňuje i na krizi v jemenském zdravotnictví: „Příliš se nemluví o tom, že od září 2016 všichni tamní zdravotníci, lékaři a pečovatelé za svou práci nedostávají žádný plat. Aby uživili sebe a své rodiny, musejí si buď přivydělávat jinou prací, nebo dělí svůj čas mezi privátní praxi a státní zdravotnictví.“

Humanitární organizace upozorňuje i na raketový růst cen pohonných hmot a fakt, že se Jemencům rychle tenčí zásoby nafty a zemního plynu na vaření. Už tak zdevastovaná jemenská ekonomika se stále zhoršuje a pro lidi je přežití čím dál těžší.

Bomby v Jemenu zničily mosty, nemocnice a továrny.

Západ se podílí na zločinech

Zatímco OSN i humanitární organizace upozorňují na bezohledné zabíjení civilistů v Jemenu už delší dobu, USA i evropské země se nejchudší arabskou zemí příliš nezabývají. Deník The Washington Post včera v této souvislosti informoval o prudkém nárůstu britského a amerického vývozu zbraní do Saúdské Arábie.

Pokud se infekce bude dále šířit, brzy by mohla překročit vůbec největší...
Chlapec se prochází po zbytcích domu, který zničily Saudy vedené nálety v...

Kritici tvrdí, že Saúdská Arábie si za své peníze kupuje na Západě nejenom zbraně, ale i toleranci ke své vojenské kampani v Jemenu. Výzbroj přitom Saúdům dodává hned tucet evropských zemí. Poslanci europarlamentu sice loni schválili rezoluci volající po zbrojním embargu na Rijád, členské státy ji ale ignorovaly. „Rada bezpečnosti nás ujišťuje, že platí mezinárodní humanitární právo a Ženevské konvence. Čtyři z jejích členů jsou přitom přímo či nepřímo v útocích zapojeni,“ podotýká Pavel Gruber.

Autor: