Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Jen flirt s přímou demokracií

Česko

KOMENTÁŘ

K čemu jsou vedení VV návodná, avšak zároveň nezávazná referenda véčkařů?

Lidové a jiné pondělní noviny referovaly o výsledcích posledního referenda registrovaných příznivců Věcí veřejných čili „véčkařů“, na první pohled věstících vládní koalici další horké chvilky. Se „sjednocením DPH na 19 procent pod záminkou financování důchodů bez plné kompenzace důchodcům a rodinám s dětmi“ v referendu nesouhlasilo přes 87 procent „véčkařů“. Naopak 66 procent jich vyjádřilo souhlas s tím, aby vedení VV vyjednalo s koaličními partnery schválení zdravotní a důchodové reformy jako ústavních zákonů, 70 procent s nižšími odvody na důchodové pojištění osobám vychovávajícím děti a 83 procent s tím, aby se i nadále plně započítával do výpočtu důchodu průměrný příjem matky či otce v době jejich ekonomické aktivity i za dobu péče o dítě.

Ministr financí Kalousek a práce a sociálních věcí Drábek (oba TOP 09) s určitými kompenzacemi sociálně slabým skupinám obyvatel počítají, ale na to, co by chtěli „véčkaři“, Nečasova vláda prostě mít nebude! Pokud by VV chtěly být opravdu důsledné při obraně sociálně slabých proti příliš liberálním nápadům pravicové TOP 09 a ODS, jak to pod tíhou tehdy padajících stranických preferencí slíbily veřejnosti na své prosincové ideové konferenci, pak by od „véčkařského“ referenda vedla rovná cesta k mohutnému koaličnímu střetu, při němž by vláda mohla „vypustit duši“. To si však nyní nepřejí ani „véčka“, přestože po pravděpodobném příchodu Michala Haška do čela ČSSD jejich koaliční potenciál vzroste a přestane být limitován jen směrem doprava. To je ale hudba budoucnosti! Realita je taková, že VV jsou ve vládě teprve půlrok a všech slastí, jež tato pozice skýtá, ještě neokusily, neřkuli aby se jimi nasytily. Však také po zveřejnění výsledků referenda vedoucí představitelé VV prohlásili, že je budou prosazovat a rozvíjet, avšak nikoli za cenu rozpadu vlády.

„Referenda jsou návodná pro vyjednávání. Otázky nejsou kladeny definitivně, že musíme za každou cenu vyjednat sníženou sazbu DPH pro potraviny. Měli bychom se pokusit to vyjednat, ale pokud se nám to nepodaří, tak se musíme pokusit to nižším sociálním vrstvám kompenzovat,“ půvabně ozřejmila logiku „véčkařských“ referend místopředsedkyně strany Karolína Peake. Ano, stanovy VV sice registrovaným příznivcům umožňují „vyjadřovat se hlasováním k návrhům programových řešení předloženým stranou,“ ale vzápětí dodávají: „Rada (VV) má však právo vetovat takové výsledky hlasování registrovaných příznivců, které by byly v rozporu se stanovami strany, jejím etickým kodexem nebo zákony České republiky nebo které by poškozovaly dobré jméno strany.“ Jinak řečeno, je to jenom taková hra na referendum, byť tento institut „přímé demokracie“ mají VV vepsaný ve svém štítu. Zejména formulace o poškozování zájmu strany je natolik „kaučuková“, že jejím využitím může vedení VV anulovat jakýkoli výsledek referenda. Zaplať pánbůh, chce se dodat například v souvislosti s 66 procenty „véčkařů“, kteří by chtěli schválit zdravotnickou a důchodovou reformu jako ústavní zákony. I sama Karolína Peake připustila, že příslušná otázka v referendu byla nesprávně formulována.

Firemní hra Ještěže stanovy VV umožňují názor „véčkařů“ ignorovat! Ústava, Listina práv a svobod a ústavní zákony vytvářejí rámec ústavního pořádku České republiky. A Ústavní soud už dal najevo, že ústavní zákony mají kodifikovat záležitosti zásadní a dlouhodobé povahy a platnosti. Zdravotnická a důchodová reforma může v praxi představovat hned několik zákonů, v nichž ale po roce po dvou bude třeba provést například drobné parametrické změny. Navíc to budou zákony velmi obsáhlé, ale nikoli páteřní z hlediska ústavního rámce státu. Ostatně všechny okolní státy reformovaly svoje zdravotnictví a důchodové systémy ne ústavními, nýbrž „normálními“ zákony. Nereálná je i představa naznačená Peake, že příslušné zákony by měly být ve sněmovně a v Senátu schváleny pro jistotu ústavní většinou, tedy i za součinnosti ČSSD, aby je nějaká budoucí levicová vláda neměla nutkání měnit. Vládní koalice chce sice s opozicí vyjednávat, ale vzhledem k výhradám ČSSD, KSČM a odborů se nakonec asi bude muset spolehnout jen na hlasy svých poslanců a senátorů.

Dokončeme tedy odpověď na otázku, proč vlastně pořádají „véčkaři“ referenda, když vedení strany k ničemu nezavazují? Kromě jakési „firemní“ hry na „přímou demokracii“ asi hlavně proto, aby VV měly čím tlačit koaliční partnery ke kompromisům, jimiž „véčka“ maskují ústup od svého populistického volebního programu ke koaliční rutině.

VV jsou ve vládě teprve půlrok a všech slastí, jež tato pozice skýtá, ještě neokusily, neřkuli aby se jimi nasytily. Však také po zveřejnění výsledků referenda vedoucí představitelé VV prohlásili, že je budou prosazovat a rozvíjet, avšak nikoli za cenu rozpadu vlády.

O autorovi| PETR NOVÁČEK komentátor ČRo 1 Radiožurnálu e-mail: pnovacek@cro.cz

Autor: