17. května 2018 1:56 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Výstavbě polikliniky brání nedostatečná čistička

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
V současné době se počet jesenických občanů šplhá k číslovce 10 tisíc a zubaři... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V současné době se počet jesenických občanů šplhá k číslovce 10 tisíc a zubaři... | foto: ARCHIV RADNICE

JESENICE (Praha-západ) V době, kdy Jesenice měla kolem pěti tisíc obyvatel, byly k dispozici tři zubní ordinace.

První z nich, s nejdelší tradicí, se nachází v centru obce. S rozmachem výstavby přibyl lékařský dům na Říčanské ulici, kde začala ordinovat zubařka pro dospělé i dorost a děti a v nové nákupní zóně na Mladíkově se objevila také zubařská ordinace. V současné době se počet jesenických občanů šplhá k číslovce 10 tisíc a zubaři začínají chybět. Stávající mají již téměř plnou kapacitu. Dobrou zprávou je rozšiřování komerčních ploch v ulici Nákupní, kde kromě nových obchodů mohou Jeseničtí najít i lékařské ordinace. Otázkou je, zda i zubařské. Často také jezdí do Psár, kde v zařízení pro postižené Laguna funguje zubař, kterého si naši občané pochvalují. Další možností je nový lékařský dům v Kunraticích a samozřejmě řada zubařských ordinací v Praze 4, kam mnoho obyvatel dojíždí za prací.

Horší je už situace s praktickým lékařem, jak pro dospělé, tak pro děti. V obou případech zde nabízejí své služby pouze dva. Takže opět platí nabídka okolních obcí či Prahy. Praktičtí lékaři nemohou často zaplatit vysoké částky za pronájmy prostor, jejich klienti neplatí při vyšetřeních, tak jako je to u zubařů. Vedení města si je vědomo této situace a hledá možné pobídky pro praktické lékaře, aby je ve městě udrželo a přilákalo nové. Řada měst a obcí se potýká s podobnou situací, někde nabízí město přímo vybavenou ordinaci, někde i byt či domek k tomu navrch. Jesenice počítá s nějakou formou finančního příspěvku k již zmíněným vysokým poplatkům za nájmy, případně do budoucna bude nutná i stavba vlastní polikliniky. Ta je ovšem v současnosti nemožná z důvodu nedostatečné kapacity čističky odpadních vod. Předchozí vedení města záměrně čističku nerozšířila v domnění, že tak zamezí divoké výstavbě rodinných a bytových domů. Zabrzdilo ovšem rozvoj města a jeho občanské vybavenosti. Musíme tedy nejprve vyřešit tento problém.

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO

RADKA VLADYKOVÁ, starostka Jesenice, ANO
  • 1Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!