11. března 2008 9:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jeskyně bez krápníků otevřela

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ve Výpustku býval kryt, ale také tajná německá továrna. I její zbytky lze v jeskyni při prohlídce vidět.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve Výpustku býval kryt, ale také tajná německá továrna. I její zbytky lze v jeskyni při prohlídce vidět. | foto: Igor ZehlČTK

KŘTINY Česká republika má čtrnáctou veřejně přístupnou jeskyni. Od včerejška se v Moravském krasu oficiálně otevřely brány jeskyně Výpustek.

Ta ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt, z něhož měla za minulého režimu československá generalita řídit vojenské operace. Kryt vznikl v šedesátých letech v době karibské krize a byl až do konce minulého století před veřejností utajován. Nyní z něj vznikla turistická atrakce, která by měla ročně přivítat více než padesát tisíc návštěvníků.

„Zařízení bylo koncem loňska otevřeno ve zkušením provozu, kdy do něj zavítalo přes 5000 turistů,“ řekl vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Výpustek je pátou veřejnosti zpřístupněnou jeskyní v krasu, na rozdíl od ostatních ale jeho lákadlem není krápníková výzdoba. Ta vzala za své při přestavbách podzemí.

Atomový kryt se nachází v hloubce asi 50 metrů pod zemí. Je 200 metrů dlouhý a v případě napadení mohl pojmout až 250 lidí. Kryt nyní vypadá tak, jako by jej armáda opustila jen před několika okamžiky, u stolku dozorčího nescházejí Leninovy, Marxovy nebo Husákovy spisy.

Přestavba celého areálu přišla na 13 milionů korun. Z hlavní vojenské budovy vznikl správní objekt se suvenýry, expozicí o historii jeskyně a kancelářemi. Sedm někdejších vojenských budov bylo ve vojenském areálu strženo a na jejich místě vzniklo parkoviště pro 40 automobilů a pět autobusů.
miš, ČTK