17. srpna 2011 7:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jídlo pro hladovějící Somálce končí na tržištích

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Na územích kontrolovaných Šabábem se humanitární pomoc nedostává.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na územích kontrolovaných Šabábem se humanitární pomoc nedostává. | foto: Reuters

MOGADIŠO V Somálsku byly ukradeny tisíce pytlů s potravinovou pomocí pro oběti hladomoru, která se pak prodává na trzích v hlavním městě Mogadišu.

Na základě svých zjištění to uvedla agentura AP. Potravinovou pomoc v Somálsku potřebuje podle OSN více než 3,2 milionu lidí, tedy asi polovina obyvatel. Světový program pro výživu (WFP) poprvé přiznal, že rozkrádání potravin už dva měsíce vyšetřuje.

PSALI JSME O HLADOMORU V SOMÁLSKU

AP tvrdí, že na trzích v Mogadišu se prodávají hromady pytlů s razítky WFP, americké agentury pro rozvojovou pomoc USAID a japonské vlády. Na nejméně osmi místech se pomoc - kukuřice, obilniny nebo speciální burákové máslo pro hladovějící děti - prý prodávala ve velkém; vidět byla však i v řadě menších obchodů.

Somálské ženy dostávají příděl potravin z humanitární pomoci

Podle nejmenovaného mogadišského činitele obchodníci rozkradou možná až polovinu pomoci. Žně prý nastaly především v poslední době, kdy pomoc do metropole začala proudit ve větší míře a prakticky bez kontroly.

Osm obchodníků pak uvedlo, že jídlo koupili od muže, kterého ze zpronevěry pomoci vinila již loňská zpráva OSN. Ani poté, co se pomoc dostane k potřebným, si jí Somálci nemohou být jisti. Například rodiny ve vládním táboře Badbado uvedly, že když si je novináři s přidělenou pomocí vyfotili, potraviny musely vrátit.

Rozsah krádeží podle AP vyvolává pochyby o ochotě humanitárních organizací a somálské vlády bojovat s korupcí a vzbuzuje otázky, nakolik podobné incidenty napomáhají občanskému konfliktu v zemi.

WFP uvedl, že systém kontroly posílil, ale vzhledem k obtížnosti přístupu do některých částí země nelze další útoky a zpronevěru pomoci prý zcela vyloučit.

Mezinárodní výbor Červeného kříže rozdal téměř 400 tun potravin v oblastech kontrolovaných islamistickým hnutím Šabáb na jihu Somálska

Východoafrické Somálsko a další země takzvaného Afrického rohu sužuje nejhorší sucho za posledních 60 let. V Somálsku již dvacet let chybí fungující vláda a radikální islamisté hlásící se k teroristické síti Al-Káida brání dodávkám potravin do jižních oblastí, které jsou nejhůře postiženy hladem. Kvůli přesunům velkého množství lidí a špatným hygienickým podmínkám Východoafričany podle mezinárodních organizací ohrožuje také cholera.

Organizace hájící lidská práva Human Rights Watch (HRW) v dnes zveřejněné zprávě obvinila z podílu na krizi v Somálsku islamistické hnutí Šabáb i somálskou přechodnou vládu. Spolu s mírovými jednotkami Africké unie AMISOM prý nesou podíl na zločinech, které se zde odehrávaly, a tím zhoršily situaci obyvatelstva.

Podle osmapadesátistránkového dokumentu, založeného především na rozhovorech se somálskými uprchlíky, v Mogadišu střílely všechny zapojené strany a zabíjely přitom nevinné lidi. HWR všechny aktéry vyzvala, aby přestali s porušováním lidských práv civilistů, a vybídla k ustavení vyšetřovací komise v rámci OSN, která by určila pachatele násilností. USA, EU a OSN by měly nadto vyvíjet tlak na přechodnou vládu, aby své zákroky vysvětlila.

Lidovky.cz, ČTK
  • 2Diskuse