Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Jídlo v restauraci nejspíš podraží

Česko

Balíček schválen - Za co Češi více zaplatí a v čem stát bude šetřit

DPH

PRAHA Dražší jídlo v restauraci i ubytování v hotelu. To nejspíš způsobí zvýšení daně z přidané hodnoty, kterou včera poslanci schválili v rámci Janotova balíčku. Obě sazby DPH budou zvýšeny o jedno procento. Snížená sazba tak vzroste na deset procent a základní sazba na dvacet procent. Jak hodně se to ovšem promítne do konečných cen služeb a zboží, bude záviset především na síle konkurence. Největší obavy ze zvýšení DPH mají hoteliéři a provozovatelé restaurací. Podle všeho se zdražení nevyhnou. „Určitě bude mít zvýšení DPH velký vliv, protože tentokrát už restauratéři a hoteliéři nemohou to navýšení absorbovat, a proto se bude muset projevit na konečných cenách pro zákazníky,“ říká prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka.

Podle něj je to velmi kritické. „Zdražování v tuhle dobu je pro restaurace a hotely vražedné,“ upozorňuje Hlinka. Silnější podniky zřejmě nezdraží a pokusí se přežít. Zatímco těm menším, kteří už ceny dole držet nemohou, nezbude nic jiného než zdražit. A to je může definitivně položit, míní Hlinka.

Potraviny mírně zdraží Mírně se zvýší i ceny potravin. Ale vyšší DPH v tom bude hrát spíše nepatrnou roli. „Zvýšení DPH se sice odrazí v cenách potravin, ale je to i kvůli tomu, že už se pomalu oživuje ekonomika a přicházejí impulzy k tomu, aby se ceny o několik procent zvýšily,“ říká agrární analytik Petr Havel. Ceny potravin jsou podle něj nyní už tak nízko, že není možné si ukrojit ze zisku a udržet tak ceny dole. „Zároveň ale platí, že zvýšení DPH je opravdu velmi malé a spíš může posloužit jako alibi pro růst cen, který by do konce roku přišel tak jako tak,“ dodává Havel.

Ceny potravin by měly do konce roku vzrůst nejvíce o pět procent. Naopak prezident agrární komory Jan Veleba se domnívá, že potraviny jen tak nezdraží. „Domnívám se, že to je ve stylu vlk se nažral a koza zůstala celá. S cenami potravin se nestane nic a obchodní řetězce je kvůli svému soupeření udrží dole,“ říká Veleba. Podle něj ke zdražení potravin dojde, teprve až se oživí ekonomika a opět zesílí kupní síla.

Dopravci nechtějí ceny měnit Procentní navýšení daně z přidané hodnoty zřejmě nepocítí cestující hromadnou dopravou. Dopravci se zatím nechystají promítnout zvýšení DPH do konečných cen. „Minimálně v bezprostřední budoucnosti s tím nechceme zatěžovat naše zákazníky,“ řekla marketingová ředitelka Student Agency Lea Špačková. Jestli zdražení pocítí peněženky cestujících vlakem, zatím není jasné. České dráhy ještě nerozhodly, jestli budou zdražovat. „Budeme situaci analyzovat,“ řekla regionální mluvčí ČD Kateřina Šubová.

Ani trh s realitami podle odborníků z oboru zvýšení DPH příliš neovlivní. „Zvýšení DPH o jedno procento určitě nebude mít negativní dopad v oblasti realit. Developeři mají ty ztráty již nyní tak obrovské, že zvýšení DPH o jedno procento s tím nic neudělá,“ říká Ivan Žikeš z Asociace realitních kanceláří. Podobně situaci vidí i další. „Nepředpokládáme, že by ta opatření nějak dramaticky ovlivnila poptávku a zasáhla do vývoje realitního trhu,“ uvedl již dříve obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský. Obecně analytici upozorňují, že zvýšení DPH sice bude tlačit obchodníky ke zvyšování cen, ale to si v současné době kvůli ekonomické krizi a poklesu poptávky dovolit většinou nemohou. „Vzhledem k vývoji ekonomiky, to bude negativní pro obchod,“ soudí analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Už nyní obchodníkům klesají tržby a kvůli tlaku na zvýšení cen v podobě vyšší DPH budou nuceni ke snižování svých marží, aby si udrželi alespoň stávající poptávku.

***

Schváleno!

* zvýšení DPH u potravin a léků o procento na 10 %

* zvýšení základní DPH o procento na 20 %

Zvyšují se spotřební daně:

* litr benzinu i nafty podraží o korunu

* krabička cigaret podraží o 2,50 Kč

* kilogram tabáku podraží o 70 Kč

* půllitr piva podraží o 0,50 Kč

* litr tvrdého alkoholu zdraží o pět korun

* snížení mateřské – zhruba o 20%

* platy ve veřejném sektoru – učitelé, úředníci, zdravotní personál – klesnou o 4 %

* platy ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců klesnou také o 4 %

* ústavním činitelům se zdaní náhrady

* zdvojnásobení daně z nemovitosti (mimo zemědělskou půdu)

* ponechání výše odpočtu nákladů u svobodných povolání (advokáti, poradenské služby...)

* zvýšení stropů sociálního pojištění na šestinásobek průměrné mzdy

* snížení příspěvku na provoz motorového vozidla pro handicapované

Co naopak z balíčku vypadlo:

* zavedení 23% sazby daně z příjmu pro lidi s platem nad 145 000 měsíčně

* snížení porodného o tři tisíce korun na 10 000 Kč

* snížení rodičovského příspěvku o 10%

Autor: