18. listopadu 2008 20:49, aktualizováno  22:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jih Moravy povede ČSSD s ODS

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Julínek | foto: René VolfíkČTK

BRNO Jihomoravský kraj bude v příštích čtyřech letech definitivně řídit koalice sociálních a občanských demokratů. Zástupci obou stran dnes podepsali koaliční smlouvu. ČSSD bude mít jako vítěz voleb v radě sedm mandátů, ODS čtyři. Náměstkyní hejtmana za ODS se stane dvojka kandidátky Anna Procházková, zatímco lídr ODS Milan Venclík bude řadovým radním.

Post druhého náměstka obsadí Václav Božek (ČSSD), řekli dnes
novinářům představitelé stran. Podle lídra ČSSD a budoucího hejtmana Michala Haška bude koalice ČSSD a ODS koalicí pro všechny obyvatele regionu, příznivce levice i pravice. Hašek
také ocenil, že na vládě se nebudou podílet komunisté.

Vyjednavači obou stran se na definitivním znění koaliční smlouvy dohodli v pondělí. Dnes ji měla projednat krajská stranická vedení. Nejistý byl hlavně souhlas ODS. Její krajský místopředseda a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek rozeslal odpoledne novinářům prohlášení, v němž dohodnuté podmínky koalice s ODS označil za nedůstojné. Uvedl, že strana nemůže hodit přes palubu hrdost a principy jenom kvůli podílu na moci a že ODS se nechala vydírat.

Regionální rada, na jejíž dnešní jednání Julínek nepřijel, jeho vyjádření označila za politováníhodné nedorozumění. "Kromě regulačních poplatků ČSSD přistoupila v textu koaliční smlouvy prakticky na celý volební program ODS s programovými prioritami ODS," uvedli členové regionální rady. Stavbu silnic, rozvoj středních škol či rozšíření integrované dopravy však měla v programu i sociální demokracie a její lídr Hašek už dřív řekl, že programy obou stran jsou z 90 procent shodné.

Dohodu by obě strany měly naplnit v pátek, kdy se na ustavujícím zasedání sejdou nově zvolení zastupitelé a budou volit hejtmana, náměstky a radní. Rozdělí také funkce ve výborech a komisích.

Lidovky.cz, ČTK
  • 60Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!