1. března 2010 11:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihoafrický soud chce v březnu vyslechnout Krejčíře

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Radovan Krejčíř  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

PRAHA Soud v jihoafrickém Johannesburgu se 10. března znovu pokusí vyslechnout uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Informaci potvrdila mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Výslech Krejčíře se měl původně konat loni v květnu, tehdy se však podnikatel k soudu vůbec nedostavil, údajně kvůli nemoci. V červenci pak sice k soudu přišel, výslech se ale nemohl konat kvůli chybnému postupu jihoafrických justičních orgánů.

 

Z Jihoafrické republiky (JAR) se tak opakovaně vraceli s nepořízenou policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kteří chtěli při Krejčířově výslechu být. Mluvčí útvaru Pavel Hanták už minulý týden řekl, že detektivové se do Johannesburgu chystají i tentokrát.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za rozsáhlou trestnou činnost, má vypovídat jako svědek v kauze údajného únosu a smrti svého otce Lamberta.

V květnu se před výslechem setkal s Juliem Kramaričem, advokátem příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky, který v případu patří mezi obviněné. Místo Krejčířova výslechu pak Krejčířův právník soudci sdělil, že Kramarič jeho klienta vydíral. Advokát putoval do cely a do Česka se mohl vrátit až koncem června. Jihoafrické soudy Kramariče zprostily obvinění z vydírání až po několika měsících.

Údajně unesený podnikatel Lambert Krejčíř, v jehož kauze má být Krejčíř junior vyslechnut, zmizel na podzim 2002. Policie je přesvědčena, že ho unesla skupina lidí, v níž byl i Starka. Muž prý poté podle policistů za přesně nezjištěných okolností zemřel - některá média uvádějí, že v kufru auta na srdeční zástavu. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Spekuluje se, že detektivové si od výslechu Krejčíře slibují zásadní svědectví, které by posunulo vyšetřování případu kupředu. Uprchlý podnikatel se totiž už několikrát vyjádřil, že o případu hodně ví, neboť po události zahájil vlastní nákladné pátrání, a je ochoten s policií spolupracovat.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz