3. dubna 2010 19:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jihokorejští potápěči vylovili prvního z nezvěstných námořníků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jihokorejští záchranáři při pátrání po obětech potopené vojenské lodi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejští záchranáři při pátrání po obětech potopené vojenské lodi | foto: Reuters

SOUL Jihokorejský pátrací tým vylovil tělo prvního ze 46 pohřešovaných námořníků z vojenské lodi, která se po záhadném výbuchu potopila 26. března ve Žlutém moři. Mrtvého objevili vojenští potápěči uvnitř vraku, který od sobotního rána prozkoumávali. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. Naděje na objevení přeživších je nulová a proto by nyní měla být vyzvednuta na hladinu celá loď.

Další pátrání po nezvěstných armáda přerušila, protože se prakticky potvrdilo, že nikdo z nich neštěstí nepřežil. Námořnictvo se teď pustí do příprav vyzvednutí samotného plavidla z mořského dna, což by pokračující, nicméně s největší pravděpodobností už marná záchranná operace zdržovala.

Jihokorejští záchranáři při pátrání po obětech potopené vojenské lodiZastavení pátrací akce po případných přeživších podpořily i rodiny obětí poté, co byl první nezvěstný nalezen mrtvý. Jihokorejské námořnictvo bylo nuceno prohlídku fregaty přerušit již v minulých dnech kvůli bouřlivému počasí, během kterého se při riskantní operaci jeden z potápěčů utopil.

Stále nejsou známy příčiny exploze v zádi lodě, což budou experti s to s větší jistotou říci, až bude plavidlo dopraveno k prozkoumání na souš. Dál se tak spekuluje, že loď narazila na minu nebo že ji zasáhlo torpédo.

Armádní pohotovost pro všechny případy
Jihokorejské ministerstvo obrany zatím oficiálně popíralo, že by do incidentu byla zapletena Severní Korea. Jihokorejský prezident I Mjong-bak nicméně v úterý uvedl armádu do stavu pohotovosti pro případ jakýchkoli podezřelých akcí ze strany sousední KLDR.

Výbuch roztrhl plavidlo o výtlaku 1200 tun se 104 členy posádky na palubě, když bylo na rutinní hlídce u sporné námořní hranice obou Korejí západně od Korejského poloostrova. Osmapadesát členů posádky, včetně kapitána lodi, se podařilo dostat do bezpečí.

V oblasti se v sobotu stala další námořní nehoda, při níž zahynuli dva jihokorejští rybáři a sedm jich je nezvěstných. Jejich rybářská loď se patrně srazila s nákladním plavidlem plujícím pod kambodžskou vlajkou.

Jihokorejská pobřežní hlídka už kambodžskou loď zadržela a úřady celou záležitost vyšetřují.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz