28. prosince 2009 15:50, aktualizováno  15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihozápad Prahy se bouří proti stavbě nových mrakodrapů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Projekt Rezidence Nové Stodůlky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Rezidence Nové Stodůlky | foto: Stodůlky s.r.o.

PRAHA Na Praze 13 se chystá vlna "nepokojů". Obyvatelům se nelíbí pět výškových budov, které by měly vyrůst mezi stanicemi metra Lužiny a Luka. Nejvyšší z nich by měla být zhruba vysoká jako Petřínská rozhledna. Ani jedna z budov ale nesplňuje základní stavební podmínku, dostatečnou vzdálenost od ostatních domů. A tak developer žádá radnici o výjimku a lidé se bouří.

Nové věžáky by měly mít od deseti do dvaceti pater. V objektech bude místo pro 382 bytů a nastěhovat by se do nich mohlo až tisíc lidí. Projekt počítá s 430 parkovacími místy. Nejvyšší budova bude převyšovat protější řadu panelových domů o 22 metrů, tedy o osm pater.

Rezidence těsně za okny
Obyvatelům nejvíce vadí, že si firma naplánovala výstavbu "Manhattanu", jak projektu přezdívají, tam, kde není možné splnit takzvanou sklopnou výšku. Budova by měla být od nejbližšího domu vzdálená přesně tolik metrů, kolik bude měřit, praví stavební pravidlo. V případě plánované výstavby na Praze 13, která se jmenuje Rezidence Nové Stodůlky, tuto základní stavební podmínku nesplňuje ani jedna – ať už vzhledem k protějším domům, nebo zimnímu stadionu, který se nachází z druhé strany projektu.

Firma Stodůlky s.r.o., která chce domy stavět, si podala na stavebním odboru radnice Prahy 13 žádost o výjimku kvůli nedodržení odstupové vzdálenosti. "Zatím řešíme v této věci jen administrativu. Dostaneme se k tomu více po Novém roce," řekla serveru Lidovky.cz vedoucí odboru územního rozhodování Milena Bejkovská. Jak se obecně přistupuje k žádostem tohoto typu? "Obecně lze říct, že by se výjimka neměla udělovat každému. Musí se rozlišovat," dodala univerzálně Bejkovská.

Nic zásadního proti
Proti výstavbě vzniklo i občanské sdružení Zelené Lužiny. To poslalo na radnici Prahy 13 protestní dopis. Milena Bejkovská v něm ale nevidí žádné zásadní důvody, proč rozhodnout proti stavění věžáků. "Víme, že s tím nesouhlasí, ale neuvádějí žádné důrazné důvody proč, což nám nijak zvlášť nepomůže při rozhodování," řekla.

Na webových stránkách sdružení je patrné, že se obyvatelé obávají hluku, ještě většího nedostatku parkovacích míst a také si myslí, že už nebude vůbec možné umístit děti do školek. "Nechci žádný monstra na Stodůlkách! Pokaždé, když bych vyšla na balkon, měla bych to přímo před očima...děkuju, ale nechci! Žít v prachu, hluku a bez slunce se mi vážně nechce, hlavně že se obec snaží vysazovat nové stromy a udržovat zeleň, ale z druhé strany postaví obludárium!" vyjádřila se Andrea na stránkách sdružení.

Dalším problémem je metro. Věžáky budou stát na valu, pod kterým jezdí metro mezi stanicemi Lužiny a Luka. Naštěstí pro developery budou budovy postavené těsně vedle samotného tubusu metra. Obyvatelé se ale stejně bojí. "Co se týče této bezpečnosti, budeme to samozřejmě brát v potaz a také to při územním řízení projednáme," slíbila Milena Bejkovská.

Pletichy Vodrážkovy radnice
Výstavba na Praze 13 je trnem v oku obyvatel už léta. Na tomto území vzniklo už několik občanských sdružení, která hojně protestují proti práci stavebního odboru radnice a starosty Davida Vodrážky (ODS). V květnu se pak dokonce sešly dvě stovky obyvatel v ulicích a protestovaly. "Říkáme ne pletichám radnice," provolával dav nejčastěji. Podle radnice ale občanským sdružením vadí stavby, které jsou mnohdy ve veřejném zájmu.Michaela Kabátová

Autor

Michaela Kabátovámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz