28. listopadu 2008 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jiřičná navrhla přestavět Avion

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Hotel Avion | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Avion | foto: Lidové noviny

BRNO Nejužší brněnský hotel, funkcionalistický Avion, se dočká rekonstrukce. Jeho novou tvář navrhl tým architektky Evy Jiřičné a tento týden ji předal k posouzení úřadům a památkářům.

Hotel obdivují turisté z celého světa právě kvůli tomu, jak si architekt Bohuslav Fuchs v roce 1928 geniálně poradil s nebývale úzkou parcelou. A stejný důvod komplikoval i přípravu rekonstrukce. Autoři chtějí například oživit někdejší světlíky, ale současně si musejí poradit s klimatizací či požárními předpisy. „Lidé se tenkrát nesnažili být pompézní, snažili se skromnou architekturou vytvořit nejlepší podmínky pro bytí,“ popsala LN Jiřičná své myšlenky v době, kdy dokument připravovala.

Šéf brněnského památkového ústavu Petr Kroupa uvedl, že dokumenty očekává každým dnem. „S paní Jiřičnou jsme o projektu debatovali. Pro nás je důležité zachovat původní prvky, zejména unikátní fasádu a část interiérů, odmítli jsme zastřešovat střešní terasu,“ řekl včera. Naopak je podle něj možné udělat úpravy ve dvorní části Avionu či z jeho střechy odstranit nevzhlednou vzduchotechniku.

Hotel s třípatrovou kavárnou je nyní zčásti nevyužitý. Kolegové Jiřičné věří, že povolení k zahájení prací by mohli získat za několik týdnů. „Nyní pracujeme na návrhu interiéru. Proto také nemáme žádné definitivní vizualizace,“ připomněli. I samotné plány chtějí zveřejnit až po konzultaci s úřady.

Majitel objektu Stanislav Berousek doufá, že rekonstrukce by mohla začít už na jaře příštího roku. „Snad se proti nám nespikne světová finanční krize. Máme naplánováno, že v březnu začneme,“ sdělil včera. Jak dlouho proměna hotelu do bývalé krásy potrvá, nechce příliš odhadovat. „Paní Jiřičná říká rok, já myslel, že bychom mohli skončit dřív, ale to jsem asi velký optimista,“ podotkl Berousek.

Budova bude dál sloužit jako hotel. Zachovány zůstanou restaurační kapacity, nepůjde však o otrockou kopii vyplněnou replikami. „Je jiný svět, ale unikát to bude stále,“ míní Berousek. Ani po rekonstrukci se nezmění současný počet pětatřiceti pokojů, přibude však lůžek. Kapacita má ze současných 55 stoupnout na 72. Jiřičná sama připomíná, že právě původní pokoje doznají změn. „Tenkrát cestovatelé spali velice skromně, v malých postelích, v malých pokojích, neměli nároky na koupelnu. Jenomže nabídněte teď hotel, který má koupelnu na chodbě,“ dodává.

Kolik náročná obnova slavné stavby bude stát, nechtěl její majitel prozradit. „Jde o budovu větší než vila Tugendhat, ale určitě to nebude stát tolik jako oprava vily,“ naznačil. Hotel koupil před třemi lety poté, co se o něj přeli restituenti a pokoušel se ho provozovat tehdejší předseda podnikatelského svazu Rudolf Baránek. Hotel je v některých částech v havarijním stavu.
  • 9Diskuse