31. května 2010 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jižní Korea uspořádala další velké vojenské manévry

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jihokorejci uspořádali vojenské cvičení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejci uspořádali vojenské cvičení. | foto: Reuters

SOUL Jižní Korea uspořádala největší vojenské manévry od březnového potopení jihokorejského válečného plavidla, které podle mezinárodního vyšetřovacího týmu způsobilo severokorejské torpédo.

Do Soulu dnes dorazila skupina ruských expertů, kteří chtějí závěry vyšetřování svalujícího vinu na KLDR přezkoumat.

Nových jihokorejských manévrů se zúčastnily tisíce vojáků, které na zem nedaleko hranice s KLDR vysadily bojové helikoptéry, aby čelili simulovanému severokorejskému útoku. Do akce se zapojila mimo jiné padesátka tanků a obrněných vozidel. Minulý týden ve čtvrtek pořádalo obdobné velké cvičení jihokorejské námořnictvo.

ČTĚTE TAKÉ: Soul zahájil vojenské cvičení, KLDR odstřihla námořní linky

A TAKÉ: Statisícový dav v Pchjongjangu demonstroval proti Jižní Koreji

Mezinárodní vyšetřovací tým dospěl k tomu, že jihokorejskou korvetu Čchonan zničil 26. března výbuch torpéda odpáleného ze severokorejské ponorky. Na palubě Čchonanu zahynulo 46 jihokorejských námořníků. Pchjongjang jakoukoli účast na incidentu popírá.

Jihokorejci uspořádali vojenské cvičení.

Dnes do Soulu přijel ruský tým, v němž jsou mimo jiné odborníci na torpéda a ponorky, aby prověřil závěry mezinárodní vyšetřovací komise. Ruští experti stráví v Jižní Koreji několik dní, během nichž si prohlédnou i trosky potopené korvety.

Pokud by Moskva závěry komise potvrdila, mohla by tím přesvědčit Čínu k podpoře zesílených sankcí OSN vůči KLDR. Čína a Rusko jsou společně s USA, Británií a Francií stálými členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta.Jihokorejci uspořádali vojenské cvičení.

Plán Jižní Koreje řešit tuto záležitost na půdě RB OSN dnes podpořil japonský premiér Jukio Hatojama, který se v Soulu sešel se svým protějškem Wen Ťia-paem.

Jihokorejci uspořádali vojenské cvičení.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz